Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 5. 12. 2021 meniny má Oto

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin
Život v Bratislave je drahší ako v Dubaji, Prahe aj Budapešti. Zverejnili rebríček najdrahších miest sveta Život v Bratislave je drahší ako v Dubaji, Prahe aj Budapešti.…
Refresher - Rozhovory

Nerieš: Digitál nám funguje lepšie ako cédečká. Skladba Viac priniesla skoro 19-tisíc, toľko nezarobil celý album (Rozhovor)

S Gabryellom a Matejom Strakom z Nerieš sme sa porozprávali o ich novom albume 311, ale aj o ich špecifickej kariére.

Viktor Kniš
18. júl 2021, 12:30 Čas čítania: 12:49
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Nerieš: Digitál nám funguje lepšie ako cédečká. Skladba Viac priniesla skoro 19-tisíc, toľko nezarobil celý album (Rozhovor)
Zdroj: archív Nerieš
Refresher - Rozhovory
0
Viktor Kniš
18. júl 2021, 12:30
Čas čítania: 12:49

Nerieš: Digitál nám funguje lepšie ako cédečká. Skladba Viac priniesla skoro 19-tisíc, toľko nezarobil celý album (Rozhovor)

S Gabryellom a Matejom Strakom z Nerieš sme sa porozprávali o ich novom albume 311, ale aj o ich špecifickej kariére.

Viktor Kniš
18. júl 2021, 12:30
Čas čítania: 12:49
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Nerieš: Digitál nám funguje lepšie ako cédečká. Skladba Viac priniesla skoro 19-tisíc, toľko nezarobil celý album (Rozhovor)
Zdroj: archív Nerieš

Bol 5. október 2015, keď Refresher prvýkrát publikoval článok o kapele Nerieš z Pezinka. V tom čase o nich ľudia vedeli vďaka Strapovi a Kalimu, ktorí ich podporovali, počúvanosťou by sa im však vyrovnali veľmi ťažko. Dnes číslami na digitálnych platformách jedného preskočili a k druhému sa nebezpečne priblížili. 

 

„Skladba Viac za minulý rok zarobila 18 600 dolárov a nejaké drobné. Bola to najviac zarábajúca skladba na Slovensku za minulý rok. Toľko nezarobil celý album,“ povedal nám v rozhovore Gabryell.

 

Zároveň si za pár rokov podmanili scénu a stala sa z nich nerozlučná áčková dvojica. Matej Straka ani Gabryell zatiaľ nemajú jasno v tom, či sa ich cesty niekedy aspoň na chvíľu rozdelia. „Dnes medzi nami hrá chémia, ktorá by na sólach možno nebola. Aj ľuďom je to takto prirodzené a viac im to lahodí. Možno by to nešlo,“ zamýšľajú sa v rozhovore, v ktorom sme sa porozprávali aj o ich najnovšom albume 311. 

 

Rozhovor je skoro taký dlhý ako samotný album, a tak sa pohodlne usaď, pusti si nový projekt od Nerieš a prečítaj si, ako vznikal. 

 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Prečo zatiaľ Matej Straka ani Gabryell nepremýšľali nad sólovými albumami a ako si ich predstavujú v prípade, že by sa naozaj odhodlali spraviť ich.
 • Ako vznikal album 311 a v čom je neporovnateľne iný oproti tým predchádzajúcim.
 • Čo má, naopak, spoločné s projektom OK.
 • Čo budú chalani robiť v nasledujúcich mesiacoch a rokoch, ak ide o hudbu.
 • Ako vnímajú spoločenské dianie a či sú zaočkovaní.
 • Prečo dávajú album najprv na streamovacie služby a až potom posielajú fanúšikom cédečká.
Zdroj: Archív Nerieš

 

Je možné, že nikdy nevydáte sólové albumy? 

Gabryell: Je aj nie je, ťažko povedať.

Matej Straka: Momentálne sme v takom rozpoložení, že nám to takto spolu funguje a drtíme to. Vždy som si myslel, že na sólový album treba dospieť, a cítim to tak, že ešte nie som v tejto fáze. Svoje sólo by som si chcel vystavať od úplne prvej noty a od základov. Možno, keď budem mať 40 rokov. (smiech)

 

Gabryell: „Nemám potrebu zdieľať nasilu stories, kde som na obede...“

 

Je asi viac scenárov, ktoré by sa mohli stať, keby ste sa rozdelili. Väčšinu fanúšikov asi máte spoločných, ale možno by sa rozdelili. Zároveň by sa potom ukázalo, kto je väčší ťahúň. 

Gabryell: Skôr by som mal strach z toho, že by nám to jednoducho nefungovalo. Dnes medzi nami hrá chémia, ktorá by na sólach možno nebola. Aj ľuďom je to takto prirodzené a viac im to lahodí. Možno by to nešlo.

Matej Straka: Mohlo by to mať ten efekt, ktorý si nastrelil. Možno by si ľudia uvedomili, že tá skladba je zrazu bez toho druhého prázdna. Do tohto zatiaľ nerýpeme.

Gabryell: Ľudia často riešia, prečo mám všetky refrény ja. Ale to nie je pravda, v každom refréne sme obaja. 

 

Kontrafakt to má skôr opačne, spoja sa len občas a ťažšie sa im komunikuje ako skupine. 

Matej Straka: Ego je ten typický príklad. Keď spravil prvé sólo, mal 32 rokov. Myslím si, že to spravil dobre. Mám pocit, že keď spravím sólo, bude to jeden životný album.

Gabryell: Ja za seba hovorím, že by som skôr spravil úplný punkrock. 

 

V tejto súvislosti sa vám ešte môže stať, že ten, kto spraví sólo ako prvý, bude mať pred tým druhým náskok, ako mal kedysi Rytmus pred Egom alebo Separ pred Damem. Budete sa teda koordinovať? 

Gabryell: Asi by malo zmysel, keby sme albumy robili súbežne. Aj preto, že by sme si museli rozdeliť koncerty. Treba to naprojektovať, nemôže to byť len tak.

Matej Straka: Mňa vyslovene baví, že sa vieme v týchto veciach doplniť. Neviem si predstaviť, že by som sadol do auta a išiel sám hrať na východ.

Gabryell: Bolo by to divné.

Matej Straka: Neviem, či by ma to tak napĺňalo. Teraz to prežívame a zdieľame všetko spolu.

 

Keď dnes pôjdete odtiaľto autom, bude ticho a budete premýšľať, ako ďalej. (smiech) Bavíte sa vôbec o tom? 

Gabryell: Nie, ani na to nevidíme dôvod, lebo žijeme životy tak súbežne aj tým, že sme rovesníci, všetko sa nám deje ako keby naraz. Keď hodíme tému, jeden alebo druhý sa hneď má o čom baviť. 

Matej Straka: Nemáme to tak, že sa jeden potrebuje vypísať a nadhodí tému a druhý pri tom nebol. 

 

Keď teda vymýšľate témy na album, rozmýšľate nad tým, čo k tomu vie povedať ten druhý? 

Gabryell: Úplne. Musím si predstaviť, či k tomu bude mať Maťo čo povedať. Nespravím to, že keď som z niečoho doj*baný, tak sa vypíšem a prídem za ním, že toto som dal, pritom on je v nejakom hajpe. 

Matej Straka: Idylický prípad je skladba Nevracám. Je to jedna téma a dva rozdielne pohľady, kde sa kto kedy stratil. A je to oveľa silnejšie. 

 

Na Instagrame máte skoro rovnaký počet followerov, ktorý inak vôbec nekoreluje s číslami na streamoch. V tom dobrom. Gabo, ty máš asi o 8-tisíc viac fanúšikov, ale myslím si, že je to preto, lebo si dlhšie nemal frajerku. 

Gabryell: Určite. 

Matej Straka: Ja som hlavne začal dosť neskoro. Dva roky mi hovoril, že keď chceme ďalej pokračovať, musím mať Instagram. Som celkom rád, že to vyzerá tak, ako vyzerá, ale šľape mi určite slabšie ako Gabovi. Sociálne siete nevieme skĺbiť s reálnym životom.

 

Je to preto, že sa vám to nechce robiť?

Gabryell: Nemám potrebu zdieľať nasilu stories, kde som na obede a podobne.

 

Ale keď vydávaš album, mal by si byť aktívny, lebo je to tvoja práca a môže ti to len pomôcť.

Gabryell: Mal by si. Informačné veci sa snažíme dávať. Ale je mi divné robiť takú tú skoro influencerskú prácu. 

 

Zdroj: archív Nerieš

 

Máte za sebou prvý koncert po lockdownoch, ako bolo?

Matej Straka: Paráda, tešil som sa tak, že si nepamätám, ako som odchádzal. Ale vedel som, že sa to stane, lebo ja keď sa teším a spojím to s alkoholom, tak to ide ľahúčko. (smiech)

Gabryell: Prišiel nás pozrieť aj strýko Separ. 

Matej Straka: Čávo došiel dve hodiny pred nami, vyhodil odtiaľ dídžeja a hral tam svoje veci s mikrofónom v ruke. 

Gabryell: Odohral tam celý koncert.

 

Budete ešte väčší blázni ako predtým? Už viete, že vám to môže niečo zobrať. 

Gabryell: No, život. (smiech)

 

„Na coveri je Gallileo, 311 je číslo apartmánu, ktorý sme si prenajali. Keď došla prvá karanténa, dostali sme nápad, že sa zavrieme do štúdia a budeme robiť. Potom mi napadlo, že všetky veci, ktoré potrebujeme na nahrávanie, sa nám zmestia do jedného auta,“ hovorí Matej Straka. 

 

Album ste na streamy vyhodili skôr, ako ste začali odosielať cédečká. Toto sa na Slovensku veľmi nerobí. 

Gabryell: Spravili sme to tak aj minulý rok.

 

Napríklad Separ to robí presne opačne, snaží sa čo najdlhšie držať album offline. 

Matej Straka: Chápem Separa, je z doby, keď mal naučených fanúšikov kupovať CDs, vždy mal extrémne predaje. My sme ich nikdy také nemali. V dnešnej dobe, keď sú pre nás viac digitály, nevidím dôvod naťahovať to. Túto politiku si nejdeme. Chceli sme, aby to ľudia mali, zároveň to bol pekný efekt, lebo sme videli, že predaj fyzických CDs sa nezačal masívne rušiť. Tí, ktorí chceli mať doma CD, si ho kúpili, lebo je to skôr zberateľská vec. 

 

Ako profitujete z CDs vs. digitál?

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+63% článku dočítajú len predplatitelia. Pridaj sa medzi nich a podpor kvalitný obsah!Len za 4.99€ mesačne odomkneš tento a všetky ďalšie články. Pridaj sa medzi predplatiteľov.Zvyšok tohto článku dočítajú len členovia REFRESHER+ klubu. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 100466 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Prečo je Spotify a Apple Music pre interpretov ako Nerieš obrovskou pomocou.
 • Či si nelezú na nervy, keď sú spolu prakticky nonstop.
 • Koľko stála tvorba albumu 311.
 • Ako vznikali témy na album.
 • Prečo si teraz dajú s vydávaním projektov pauzu.
 • Prečo nie sú Gabo a Maťo investiční bohovia a ako míňajú peniaze. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Archív Nerieš
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:35
„Neberiem pomenovanie striptérka urážlivo, a ak to tak niekto myslí, mal by sa posnažiť viac. Nie je to pre mňa hanlivé, je to práca s telom,“ hovorí burlesque tanečnica Lotta Love. V rozhovore pre Refresher otovrene rozpráva o nahote, sexualite aj boji za práva žien.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin
Život v Bratislave je drahší ako v Dubaji, Prahe aj Budapešti. Zverejnili rebríček najdrahších miest sveta Život v Bratislave je drahší ako v Dubaji, Prahe aj Budapešti.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť