Tretia vlna príde. Otázkou je, ako dobre na ňu budeme pripravení.
„Nárast počtu infikovaných, tak ako prišiel v Anglicku, príde aj k nám. Otázka je, či bude naša populácia taká chránená očkovaním ako tá britská,“ varuje lekár a člen krízového štábu Peter Visolajský. Podľa jeho slov môžeme mutáciu delta, pôvodom z Indie, očakávať aj na Slovensku.
Hoci si v lete trošku vydýchneme, nemali by sme zaspať na vavrínoch a mali by sme sa poriadne pripraviť. V stredu na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády povedal, že na prípravách na deltu už pracujú. „Budeme sa pripravovať tak, aby sme boli pripravení a aby sme urobili všetky opatrenia, ktoré v tejto chvíli môžeme spraviť.“ O prípravách už hovorí aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Tretia vlna príde aj s deltou
Odborníci sa so znepokojením prizerajú na dianie vo Veľkej Británii. Krajina v stredu hlásila viac ako 9 000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od februára tohto roka. Počet úmrtí sa však drží na nízkej úrovni, v stredu ich potvrdili deväť.
Za rýchlym tempom šírenia nákazy je práve mutácia delta. „Denné nárasty pozitívnych sú tam spôsobené indickou mutáciou, ktorá je infekčnejšia, odolnejšia a spôsobuje viac úmrtí a ťažších stavov ako predchádzajúce,“ povedal Visolajský. Podľa expertov je variant delta zhruba o 60 % nákazlivejší než britská mutácia a je odolnejší voči vakcínam – najmä v prípade ľudí, ktorí majú za sebou len prvú dávku, sa ochrana znižuje výrazne.
Na ďalšiu pandemickú vlnu sa musíme pripraviť. Hovoria o tom nielen lekári, ale aj prezidentka Zuzana Čaputová. V rozhovore pre TASR pri príležitosti dvoch rokov vo funkcii povedala, že musíme vyvinúť maximálne úsilie, aby bol dosah tretej vlny čo najmiernejší.
Sme pripravení?
Kľúčom v boji s pandémiou je podľa Čaputovej očkovanie. „Už sa podarilo vyriešiť počiatočné problémy s prihlasovaním na očkovanie aj s distribúciou vakcín, teraz potrebujeme rozšíriť možnosti očkovania, aby najmä starší ľudia nemuseli za očkovaním cestovať. To znamená mobilné očkovacie tímy, možnosť očkovania aj u obvodných lekárov alebo vo firmách,“ povedala prezidentka.
Podľa nej však nesmieme zabudnúť na ľudí, ktorí pandémiu riešia z prvej línie. Do zdravotných stredísk, najmä do nemocníc, treba vyslať jasný signál. „Lekári, sestry a celý zdravotnícky personál sú nesmierne vyčerpaní a musíme sa sústrediť na zlepšenie ich podmienok vrátane mzdových. Nesmieme dovoliť, aby lekári a sestry odchádzali zo Slovenska za lepšími podmienkami do zahraničia.“ Zlepšenie podmienok je potrebné aj v zariadeniach sociálnych služieb či domovoch dôchodcov.
Nejde však len o odmeňovanie tých, ktorí pracujú na úkor vlastného zdravia, bezpečia a pohodlia. Pomôcť musíme aj tým, ktorí o prácu a prístup k vzdelávaniu v dôsledku pandémie prišli. Už vieme, čo nás zhruba čaká, a musíme sa podľa toho zariadiť.
„Mnohí prišli o pravidelný príjem, lebo museli skončiť s podnikaním. Nie všetky deti mali možnosť pripojiť sa na online vyučovanie. Mnohí prepadli sitom sociálnej pomoci. V ťažkej situácii sa ocitli najmä matky samoživiteľky,“ povedala prezidentka s tým, že koronavírus len prehĺbil sociálne rozdiely, ktoré na Slovensku prevládali už predtým.