Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 25. 6. 2021 meniny má Olívia, Tadeáš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti Bioruža.

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Zdravie

V mori skončí ročne až 14-tisíc ton opaľovacích krémov. Škodia pritom pokožke, ale aj koralom

Chemické látky obsiahnuté v niektorých opaľovacích krémoch dokážu poškodiť nielen tvoju pokožku, ale aj prírodu.

Sponzorovaný obsah
10. máj 2021, 13:48 Čas čítania: 5:02
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
V mori skončí ročne až 14-tisíc ton opaľovacích krémov. Škodia pritom pokožke, ale aj koralom
Zdroj: Pexels.com
Zdravie
0
Sponzorovaný obsah
10. máj 2021, 13:48
Čas čítania: 5:02

V mori skončí ročne až 14-tisíc ton opaľovacích krémov. Škodia pritom pokožke, ale aj koralom

Chemické látky obsiahnuté v niektorých opaľovacích krémoch dokážu poškodiť nielen tvoju pokožku, ale aj prírodu.

Sponzorovaný obsah
10. máj 2021, 13:48
Čas čítania: 5:02
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
V mori skončí ročne až 14-tisíc ton opaľovacích krémov. Škodia pritom pokožke, ale aj koralom
Zdroj: Pexels.com

Už s prvými teplými dňami sa objavujú aj prvé akcie na opaľovacie produkty. Tie majú jedinú úlohu, a to zabezpečiť ochranu pre tvoju pokožku pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia, ktoré sa môžu prejaviť ako spáleniny kože, vrásky, pigmentové škvrny či v extrémnom prípade (a v dlhodobom horizonte) aj ako rôzne zhubné ochorenia kože. Práve z tohto dôvodu by si nemala zanedbať výber opaľovacieho prípravku. Moderná kozmetika dnes našťastie ponúka viacero alternatív, ktorými sa môžeš inšpirovať. Preto sme v spolupráci s e-shopom Bioruža pripravili niekoľko tipov, ako si vybrať správne SPF.

Základom je vedieť, aký si fototyp

Ešte pred tým, než si vyberieš samotný opaľovací produkt, by si v prvom rade mala vedieť, aký si fototyp, teda ako dlho vydržíš na slnku bez toho, aby ti sčervenala koža. Jednotlivé fototypy sa od seba líšia tým, ako dlho sa pokožka dokáže prirodzene chrániť voči slnečnému žiareniu a po akom čase je potrebné aplikovať ochranu, aby ti nevznikli spáleniny, nenastalo starnutie kože či aby sa nezvyšovala pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože. Podľa množstva pigmentu, farby očí a vlasov poznáme štyri základné kategórie:

 

Fototyp 1 vyznačuje sa veľmi svetlou pleťou, bledým sfarbením očí, pehami, svetlými vlasmi. Na priamom slnku vydrží 10 minút bez ochrany.

 

Fototyp 2 vyznačuje sa svetlými očami, svelohnedými, až blond vlasmi. Na slnku sa spáli približne po 20 minútach, pričom pokožka hnedne veľmi pomaly.

 

Fototyp 3 tento typ sa prirodzene dobre opaľuje, pokožka sa spáli menej často. Na slnku vydrží zhruba 35 až 40 minút, pričom sa vyznačuje hnedými vlasmi a očami.

 

Fototyp 4 túto skupinu tvoria všetci s hnedými či čiernymi vlasmi a tmavšou pleťou. Na priamom slnku sa môžu pohybovať bez poškodenia kože najdlhšie (až hodinu).

 

Zdroj: Pexels

Pri výbere ochranného faktora zohľadni viacero vecí

Okrem fototypu by si pri hľadaní správneho ochranného faktora mala zohľadniť aj čas, ktorý plánuješ stráviť na slnku, či intenzitu UV indexu hlásenú na daný deň. Práve ultrafialové (UV) žiarenie môže spáliť tvoju pokožku či dokonca zmeniť štruktúru DNA, čo môže spôsobiť vznik melanómov. UV index sa hlási v škále od 1 (nízka hodnota) do 15 (extrémne vysoká hodnota) a jeho predpoveď môžeš obyčajne nájsť aj v apke Počasie na tvojom mobile.

 

Zdroj: Bioruza.sk

 

Do úvahy však musíš brať aj intenzitu slnečného žiarenia, ktorá je na horách či pri mori oveľa vyššia. Preto si radšej zaobstaraj vyšší faktor, ako bežne používaš. Zároveň je potrebné uvedomiť si, že účinnosť filtra sa stráca po dvoch až troch hodinách, preto je potrebné ochrannú vrstvu obnovovať. Odborníci odporúčajú používať minimálne SPF 30 v prípade, že je UV index na úrovni 3 alebo vyššie, prípadne SPF 50, ak je tvoja pokožka náchylnejšia na vznik škvŕn.

Prečo sa musíš chrániť?

Svoju pokožku si musíme chrániť z viacerých dôvodov. Predovšetkým ide o UV žiarenie, ktoré sa podľa vlnovej dĺžky delí na UVAUVBUVC. Najdlhšiu vlnovú dĺžku má práve UVA zložka, ktorá úplne prechádza ozónovou vrstvou. Dlhodobé vystavovanie sa UVA žiareniu podporuje predčasné starnutie kože. Nebezpečnejšie je UVB žiarenie, ktoré pohlcuje ozónová vrstva asi z polovice. Spôsobuje efekt hnedého sfarbenia pokožky, o ktorý sa toľko snažíme. Na starosti však má aj pigmentáciu, sčervenanie či spálenie pokožky, ako aj narušenie buniek DNA, a teda zvyšovanie rizika zhubného ochorenia. UVC žiarenie, ktoré je pre tvoju pokožku najnebezpečnejšie, je našťastie úplne pohlcované ozónovou vrstvou, takže jeho pôsobenia sa nemusíš báť.

 

Zdroj: Pexels

Najznámejšie mýty, ktorým radšej never

Ochranný faktor dnes má už takmer všetka kozmetika – mejkap, bronzer, podkladová báza či púder. Nenechaj sa však oklamať, aplikácia týchto kozmetických prípravkov ťa dostatočne neochráni. Preto ak sa plánuješ pohybovať po slnku, mala by si sa natrieť ochranným opaľovacím krémom ideálne už pred odchodom z domu. Hovorí sa aj, že ľudia s tmavšou pokožkou nepotrebujú žiaden ochranný opaľovací krém. Ide však o ďalší mýtus, pretože každý typ pokožky sa môže na slnku spáliť, čo jej rozhodne nepomáha. Sklameme ťa aj v prípade, ak si sa spoliehala na vodoodolný opaľovací krém. Ten nie je všeliekom na slnečný deň pri vode. Ak sa veľa kúpeš či potíš, ochrannú vrstvu treba nanášať opakovane. A azda najznámejší mýtus, ktorým si môžeš situáciu iba zhoršiť, je použitie minuloročného krému. Poloprázdne balenie z predchádzajúcej sezóny radšej zahoď. Starý krém už totiž stráca účinnosť a znižuje sa mu ochranný faktor.

Pri chemických filtroch pozor na možné riziká

Pred vhodným výberom SPF je dôležité poznať rozdiely medzi chemickým a minerálnym filtrom, rovnako ako aj ich výhody či nevýhody. Azda najznámejšie sú ochranné prostriedky na báze chemického filtra, ktorý mení UV lúče na teplo a tie potom odvádza od pokožky. Medzi jeho benefity patrí, že je spravidla jemný a ľahko sa rozotiera, preto je vhodnejší na každodenné použitie. Jeho tradičnou nevýhodou je, naopak, účinnosť až po 20 minútach od aplikácie, môže vznikať riziko podráždenia či štípania pokožky, môže upchávať póry a v neposlednom rade – v zložení niektorých produktov s chemickým filtrom môžeš nájsť látky ako oxybenzón či benzofenón.

 

Zdroj: Pexels

 

Tie môžu byť škodlivé nielen pre teba a tvoju pokožku, keďže preukázateľne spôsobujú jej starnutie, ale škodia aj koralovým útesom. Podľa nedávnej vedeckej štúdie totiž ročne skončí v mori až 14-tisíc ton opaľovacích krémov, z ktorých práve oxybenzón, oktinoxát či metylparabén prispievajú k poškodzovaniu morského ekosystému. Na viaceré pláže v niektorých ostrovných krajinách ti teda s opaľovacím produktom na báze chemického filtra môžu zakázať vstup. Navyše vedecké výskumy preukázali, že chemikálie z opaľovacích produktov na báze chemických filtrov sa v nadpriemernej hodnote dostávajú do krvi. Plašiť ťa však nechceme, keďže štúdia uvádza, že ide o zvýšené hodnoty oproti normám definovaným zdravotníckymi inštitúciami, pričom nejde o také čísla, ktoré by boli život ohrozujúce. Vedci navyše na margo opaľovacích krémov na báze chemického filtra dodali, že ich pozitíva výrazne prevyšujú riziká. V praxi to znamená, že lepšie urobíš, ak sa nejakým ochranným prostriedkom natrieš, než by si riskovala spálenie na priamom slnku.

 

Druhou možnosťou, ako sa môžeš chrániť, sú minerálne (prírodné) filtre, ktoré obsahujú minerálne látky, ako napríklad oxid titaničitý a oxid zinočnatý či ich kombinácie odrážajúce slnečné lúče. Podľa odborného článku pomáhajú chrániť pred starnutím pokožky. To totiž urýchľuje časté vystavovanie sa slnečnému žiareniu. A hoci sa veľká časť tohto procesu pripisuje práve vystavovaniu sa UV žiareniu a následnému generovaniu voľných radikálov, dôležitú úlohu zohráva aj infračervené žiarenie, ktoré takisto podporuje fotostarnutie (predčasné starnutie pleti). Práve oxid titaničitý, ktorý sa nachádza v minerálnych (prírodných) filtroch, blokuje aj infračervené žiarenie – na rozdiel od produktov založených na chemickej báze, ktoré prioritne chránia iba pred UV žiarením.

 

Zdroj: Bioruza.sk

 

Prírodné minerálne opaľovacie krémy sú navyše vhodné aj pre malé deti a ľudí so sklonom k alergiám. Ich výhoda pritom spočíva v okamžitom účinku po aplikácii. Chránia aj pred UVA a UVB žiarením, ktoré odrážajú. V porovnaní s chemickými filtrami pôsobia dlhšie a sú vhodnejšie aj pre citlivú pokožku či pre ľudí s ochoreniami pokožky, zriedkakedy upchávajú póry a majú dlhší čas spotreby. Kedysi sa minerálnym opaľovacím krémom vyčítalo, že zanechávajú biely film, no aj to je už minulosťou. Na čo by si si mala dať pozor, je fakt, že prírodné filtre sa ľahko zotierajú, najmä ak sa výraznejšie potíš; je nutná ich častejšia aplikácia. Môžu aj slabšie chrániť, ak si ich nenatrieš precízne a v dostatočnom množstve.

Radšej iba certifikované

Opaľovacie prípravky s obsahom prírodných minerálnych filtrov by si mala nakupovať iba od certifikovaných výrobcov. Podomácky vyrobené krémy totiž nemusia prejsť špeciálnou výrobnou technikou, a tak zrejme ani nebudú plniť funkciu dostatočnej ochrany pred slnkom. Po kvalitných prírodných opaľovacích produktoch sa môžeš pozrieť napríklad v e-shope Bioruža, kde nájdeš certifikované organické krémy, mlieka, oleje či tyčinky značky Woodenspoon pre deti i dospelých, ktoré dbajú nielen o ochranu tvojho zdravia, ale i prírody. Dôkazom toho sú napríklad aj ekologické balenia vyrobené z cukrovej trstiny.

 

Už na prvé slnečné dni sa ti teda bude hodiť napríklad opaľovacie mlieko na tvár a telo so SPF 35+, ktoré spomaľuje starnutie pokožky vystavenej slnku alebo, naopak, ak si už začala s prírodným či umelým opaľovaním, pomôcť ti môže biointenzívny opaľovací olej na rýchle opálenie, ktorý zabraňuje odlupovaniu pokožky a predlžuje opálenie.

 

Zdroj: Bioruza.sk

 

Značka Woodenspoon kombinuje vo svojom zložení surové a nespracované organické oleje s drahými bylinnými výťažkami, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú a jemnú pokožku. Kvality tejto značky potvrdzuje aj fakt, že produkty Woodenspoon sa stanú súčasťou výnimočného albumu na oslavu prvých narodenín syna kráľovského páru Harryho a Meghan.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Pexels.com
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 26 minútami
pred 50 minútami
V priebehu včerajšieho dňa pribudlo 34 pozitívne testovaných z celkovo 3 359 vykonaných PCR testov. Ochoreniu covid-19 podľahli 3 osoby, počet pacientov v nemocniciach klesol o 33 ľudí na aktuálny počet 200 hospitalizovaných.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.