Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 17. 9. 2021 meniny má Olympia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche.…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len…
Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespíme Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad mini aj Apple Watch 7 Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový…
Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v nich platiť zákaz cestovania Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal…
Zaujímavosti

Sandra z Dejepisu Inak uznáva, že jej videá vykazujú znaky plagiátorstva. Anonymovi sa nepáči, že na nich zarába a neuvádza zdroje

Sandra Sviteková z Dejepisu Inak sa obvineniam z plagiátorstva postavila čelom a vraj svoju tvorbu plánuje zlepšiť. Anonym jej vo videu vyčíta, že neuvádza zdroje, porušuje autorské práva a nemá sa čo vyjadrovať o pedagogickej práci.

Adam Novosad
17. marec 2021, 12:09 Čas čítania: 5:51
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti
4
Adam Novosad
17. marec 2021, 12:09
Čas čítania: 5:51

Sandra z Dejepisu Inak uznáva, že jej videá vykazujú znaky plagiátorstva. Anonymovi sa nepáči, že na nich zarába a neuvádza zdroje

Sandra Sviteková z Dejepisu Inak sa obvineniam z plagiátorstva postavila čelom a vraj svoju tvorbu plánuje zlepšiť. Anonym jej vo videu vyčíta, že neuvádza zdroje, porušuje autorské práva a nemá sa čo vyjadrovať o pedagogickej práci.

Adam Novosad
17. marec 2021, 12:09
Čas čítania: 5:51
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Na vysokej škole si myslela, že sa po jej skončení chytí učiteľského povolania a svoje vedomosti o histórii bude posúvať žiakom a študentom. Sandra Sviteková, ktorú dnes väčšina Slovenska pozná ako zakladateľku kanála Dejepis Inak, však rýchlo pochopila, že status učiteľa ani finančné ohodnotenie možno za toľko námahy ani nestoja.

 

 

Vrhla sa preto práve na YouTube, kde dodnes nazbierala 145-tisíc odberateľov a jej videá bežne sledujú desiatky tisíc ľudí. Nebolo by na tom nič zlé, keby jej tvorba podľa najnovších obvinení nemala jeden háčik. Neznámy kanál nazvaný Mr. Nobody zverejnil video, v ktorom Dejepis Inak obviňuje z plagiátorstva, pretože Sandra Sviteková podľa neho vo svojej tvorbe sprostredkúva obsah z cudzích videí bez toho, aby ho citovala či akokoľvek uvádzala zdroje.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Z čoho anonymné video obviňuje Sandru Svitekovú z kanála Dejepis Inak.
  • Ako samotná Sviteková uznáva, že jej tvorba vykazuje znaky plagiátorstva.
  • Prečo podľa nej nie je vlog na YouTube rovnaký ako diplomovka.
  • Ako sa anonymovi nepáči, že Sviteková na svojich videách zarába.
  • Prečo Sviteková odmieta, že údajne maže svoje videá či komentáre.
  • Ako plánuje svoju tvorbu zlepšiť.

 

Dejepis Inak
Zdroj: Dejepis Inak/Instagram

Len youtuberka, ktorá vyplnila dieru na trhu?

Do redakcií slovenských médií neznámy autor rozoslal video, v ktorého názve nechýba bombastické slovo „Odhalenie!“. Vo videu nikto nerozpráva, s divákom autor komunikuje výlučne prostredníctvom textu, ktorým ukazuje, prečo sa Sandra z Dejepisu Inak dopustila plagiátorstva. „Sandra je len youtuberka, ktorá vyplnila dieru na trhu. Jej produktom je dejepis, ktorý je robený naozaj inak...,“ hromží video s obvineniami.

 

Autor videa v závere tvrdí, že bolo vytvorené na základe pribúdajúcich podnetov od odbornej verejnosti. Vyzerá to teda tak, že populárne videá mladej youtuberky sa podľa všetkého nepáčia autorom odborných publikácií o histórii. My sme, samozrejme, kontaktovali aj Sandru, ktorá potvrdila, že anonymný e-mail podľa nej pochádza od „skupiny sústredenej okolo webu, ktorý popularizuje históriu vedeckými článkami...“.

 

 

V čom je problém?

Sandra Sviteková pritom na svoj kanál Dejepis Inak nahráva videá o dejepise už takmer päť rokov. Jej kanál vznikol v júli 2016, odvtedy nazbierala dohromady vyše 10 miliónov videní. Nepatrí síce medzi najpopulárnejších tvorcov na slovenskom YouTube, ale na počty sledovateľov sa sťažovať rozhodne nemôže.

 

Anonymný e-mail prišiel aj do redakcie Refresheru, pretože v minulosti sme mali so Sandrou niekoľko rozhovorov. Autor videa svoj zámer vysvetlil takto: „Na Slovensku sa akoby roztrhlo vrece s plagiátorstvom. Ide o tolerovanú, no stále neetickú skutočnosť. Osoba, ktorá sa dopúšťa plagiátorstva, pohŕda etikou a vysmieva sa pôvodným autorom daných diel.“

 

Sviteková podľa autora nie je historička ani odborníčka a už vonkoncom nie je učiteľka, pretože nikdy nebola zamestnaná priamo v škole. Video jej vyčíta najmä fakt, že doteraz vo svojej tvorbe neuvádzala zdroje, necitovala pôvodných autorov a tvorila len na základe literatúry a nie z rôznych dostupných historických prameňov.

 

 

Požičané zábery a preložený text?

Video od neznámeho autora rozoberá dve ukážky z tvorby od Svitekovej, ktoré sú podľa neho jasným príkladom toho, ako sa kanál Dejepis Inak nedrží etického narábania so zdrojmi. Prvou z nich je video o dejinách antikoncepcie, ktoré na kanáli pribudlo ešte v júni 2018.

 

Autor upozorňuje, že ak si človek slovenské video porovná s videom od magazínu Time, narazí na hromadu identických častí a prvkov. Dejepis Inak si požičiava ilustračné zábery a v ukážke je vidieť, že niektoré pasáže Sviteková iba preložila z anglického jazyka do slovenčiny a prerozprávala ich do videa. 

 

Druhý príklad ukazuje časť tvorby mimoriadne populárneho kanála Vsauce. Michael Stevens v ňom vysvetľuje, ako sa vo svete rozšírila teória o plochej Zemi. Video s odhalením od neznámeho autora ukazuje, ako Sviteková použila množstvo rovnakých ilustračných záberov priamo z videa kanála Vsauce, informácie zrejme čerpala priamo z neho aj z Wikipédie a napokon použila rovnakú alobalovú čapicu, akú si na ilustráciu konšpirátorov vyrobil aj Stevens. 

 

 

Moja tvorba prvky plagiátorstva vykazuje

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2405 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Samotná majiteľka kanála Dejepis Inak v reakcii na anonymné video uznáva, že jej tvorba do istej miery spĺňa niektoré znaky plagiátorstva. „Priznávam, že moja tvorba, bohužiaľ, vykazuje niekoľko z nich. Dovolím si však doplniť, že ani vo vzdelávacom procese, keď sa sprostredkúvajú fakty a myšlienky, ktoré väčšinou pochádzajú z učebníc, zo syntéz a z monografií profesionálnych historikov, sa necituje každá veta a ani každý materiál, ktorý sa na hodine použije, nie je perfektne ‚odzdrojovaný‘,“ obhajuje sa Sviteková.

 

 

Obsah cudzích videí vraj reprodukuje v rámci konceptu Fair Use, ktorý umožňuje využiť existujúce dielo pod podmienkou, že ho nový obsah obohacuje, transformuje a dodáva mu pridanú hodnotu.

 

„Vlastníci práv majú na YouTube možnosť podať námietku, ak moje video obsahuje ich materiál, dokonca im takýto materiál vždy automaticky označí algoritmus v ich autorskom štúdiu, ale doteraz mi v drvivej väčšine v rámci Fair Use vždy vyšli v ústrety,“ vysvetľuje svoj modus operandi.

 

Nemá právo vyjadrovať sa k práci pedagógov?Aj keď sama hovorí, že sa nesnaží prezentovať výsledky vedeckej práce, ale iba popularizuje dejepis a históriu prostredníctvom videí, autor odhaľujúceho videa rovnaký názor nemá. „Sviteková je síce vyštudovaná učiteľka, no nikdy neučila, a preto nemá právo vyjadrovať sa k práci pedagógov alebo k pedagogickému prostrediu,“ odkazuje jej anonym v e-mailovej správe, ktorú rozoslal do slovenských médií.

 

Sviteková v minulosti v rozhovore pre Refresher priznala, že učiteľstvu sa nechcela profesionálne venovať, odkedy pochopila, aký mu dnes verejnosť pripisuje spoločenský status, ale aj vzhľadom na finančné ohodnotenie.

 

„Počas doktorandského štúdia som však začala riešiť to, že si to musím platiť a že ak sa chcem osamostatniť a zohnať si hypotéku, budem sa musieť zamestnať v inej oblasti. Nemohla som si po finančnej stránke dovoliť ísť učiť,“ konštatovala v roku 2019.

 

  

Nie je to ako skopírovaná diplomovka

Sandra Sviteková sa v minulosti vyjadrovala na margo káuz skopírovaných diplomových a rigoróznych prác popredných slovenských politikov. Ich správanie sa jej nepáčilo. Svoje videá na YouTube nevníma rovnako ako záverečné práce na univerzite či vedecké články v medzinárodných žurnáloch. Snaží sa dejepis skôr popularizovať.

 

,,Neprezentujem výsledky vedeckej práce, nepíšem odborné články, ale robím popularizačné videoreferáty či vlogy. Vyučujem dejepis na základe verejne dostupných zdrojov a publikácií. Som vyštudovaná učiteľka, ktorá posúva naučený a načítaný obsah ďalej do sveta s nádejou, že dokážem v širokej verejnosti prebudiť lásku k humanitným vedám,“ vysvetľuje so slovami, že vlogy na YouTube nemožno prirovnávať k odborným prácam. 

 

Za jej prístup k uvádzaniu zdrojov a citovaniu cudzích autorských prác ju anonymný autor odhaľujúceho videa zvozil pod čiernu zem. „Nemala by byť považovaná za osobu, z ktorej si majú brať iní príklad, keďže jej tvorba vykazuje značnú mieru neetickosti,“ píše v e-mailovej správe. 

 

Sandra z Dejepisu inak uznáva, že jej videá vykazujú prvky plagiátorstva. Anonymovi sa nepáči, že na nich zarába a neuvádza zdroje
Zdroj: Dejepis Inak/Instagram

Anonymovi sa nepáči monetizácia 

Jedným z hlavných bodov kritiky – a možno aj tým najväčším – je ten, ktorý poukazuje na monetizáciu videí, ktoré Sviteková na kanáli Dejepis Inak produkuje. Anonymnému autorovi sa nepozdáva, že Sviteková na svojich videách zarába, čo je podľa rozposlanej správy „nečestné obohatenie sa na úkor autorov pôvodných videí“.

 

Je pravdou, že kanál Dejepis Inak svoje videá speňažuje, ale iba ťažko odhadovať, koľko môže Sandra Sviteková za svoju tvorbu zarobiť. Dostupné informácie na rôznych analytických stránkach, ako napríklad SocialBlade, obsahujú len hrubé odhady, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou zásadne líšia od skutočnosti.

 

Na druhej strane Sviteková na svojom kanáli nemusí zarábať len priamo prostredníctvom reklám na YouTube. Ako youtuberka v minulosti nadviazala viaceré komerčné spolupráce so značkami, čo je medzi slovenskými influencermi úplne bežná prax a inak to nie je ani v poslednom videu o živote v nacistickej Tretej ríši, ktoré sponzoruje značka bicyklov. Okrem toho Svitekovú fanúšikovia podporujú na platforme Patreon či členstvom priamo na YouTube.

 

 

Dejepis Inak sa chce zlepšiť

Sviteková odmieta, že by svoje videá sama schovávala alebo preventívne vymazávala. Z jej kanála síce zmizlo napríklad video o plochej Zemi, na ktoré anonym upozorňuje, ale ona vysvetľuje, že išlo o porušenie autorských práv a nie o strach z akéhokoľvek odhalenia.

 

„Video o plochej Zemi dostalo ‚červené očko‘ a je blokované celosvetovo, pretože obsahuje materiál chránený autorskými právami. Priznávam však, že je možné, že autorské práva si mohol uplatniť aj samotný autor, ktorý použitú videosekvenciu vlastní. Videá z YouTubu nemiznú iba preto, že ich autor maže. Rada by som spomenula aj inú skúsenosť, ktorú mám. Video obsahovalo zábery z koncentračného tábora a po čase mi ho YouTube zablokoval aj sám,“ komentuje obvinenia, že videá sťahuje.

 

 

Zo zodpovednosti za svoje chyby sa však nechce vyvliecť. „Priznávam, že z hľadiska obsahu, formy, ale aj etiky je pri videách určite čo zlepšovať. To, že to takto môžu niektorí vnímať, si beriem k srdcu,“ konštatuje Sviteková. Ani komentáre podľa jej slov nemaže manuálne, väčšinou ich len zastaví filter vulgárností. 

 

V budúcnosti chce svoju tvorbu prekopať natoľko, aby spĺňala dostatočnú úroveň uvádzania zdrojov. Do opisu videí už začala pridávať zdroje, z ktorých pri tvorbe čerpala, a tieto citácie plánuje postupne doplniť do všetkých starších videí, aby mala pokoj v duši. „V najnovších videách to tak už je, ostatné plánujem spätne doupravovať,“ hovorí.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Dejepis Inak/Instagram
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 6 minútami
Posledná vôľa princa Philipa zostane zapečatená najmenej 90 rokov. Chcú vraj chrániť dôstojnosť a reputáciu kráľovnej.
pred hodinou
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4.…
Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespíme Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad mini aj Apple Watch 7 Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad…
Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v nich platiť zákaz cestovania Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť