Nechýbajú tofu kapor, zemiakový šalát ani vaječný likér.
V tomto vianočnom článku ti predstavíme recepty na kompletné vegánske menu. Vegáni sú ľudia, ktorí zo svojho jedálnička vyradili všetky živočíšne produkty a to najmä z etických, environmentálnych alebo zdravotných dôvodov.
Na vegánskych tanieroch sa tak nenachádzajú vajíčka, ryby, smotana alebo mlieko. Všetky potraviny, ktoré sme vymenovali, sú ale súčasťou klasického slovenského štedrovečerného menu, aj keď v rozličných kútoch našej krajiny nájdeme rôzne variácie toho, ako slávnostná večera vyzerá. Niekto pripravuje mliečnu kapustnicu, iný zase hubovú pôstnu polievku a niekde dokonca nájdeme polievku zo šošovice či fazule.
Tam, kde príroda neposkytovala ryby, druhým chodom bývali opekance s mliekom a makom či pirohy plnené lekvárom a nemohla chýbať ani vianočka. Veľmi populárny je tiež koláč štedrák s džemom, orechami, tvarohom a makom.
My sme sa rozhodli pripraviť najväčšie klasiky vo vegánskom štýle a či už preferuješ rastlinnú stravu alebo nie, môžeš sa inšpirovať alebo tento rok zaexperimentovať s novými tradične-netradičnými receptami.
- Recept na vegánsky vaječný likér
- Recept na vegánske vanilkové rožky
- Recept na vegánske medovníčky
- Recept na vegánsku hubovú polievku
- Recept na vegánsky zemiakový šalat a tofu kapra
Vegánsky vaječný likér
Aj keď sú vianočné sviatky zväčša len o zemiakovom šaláte, rybe a medovníkoch, nepochybne k nim patrí aj dobrý vianočný drink. Na Slovensku si zvykneme počas zimných večerov variť punč alebo varené víno.
Nesmieme zabúdať ani na vaječný likér, ktorý si v domácnostiach ľudia radi vychutnávajú s klasickými oplátkami alebo trubičkami. Výhodou sladkého a hustého nápoja je, že si ho môžeš vychutnať v alkoholickej aj nealkoholickej verzií.
Suroviny:
- 70g strúhaného kokosu
- 160g mandlí alebo kešu orechov
- 600ml mandľového mlieka
- 8ks datlí alebo 3-4PL datľového sirupu
- ½ ČL kurkuma
- ½ ČL škorica
- ½ ČL muškátový oriešok
- vanilka
- štipka soli
- 50ml kvalitného rumu alebo podľa chuti
Postup:
Orechy namočíme do rastlinného mlieka najmenej na 8 hodín, najlepšie na celú noc, aby zmäkli a lepšie sa rozmixovali. Ak nemáš k dispozícií toľko času, orechy stačí na 30 minút variť vo vode, následne ich nechaj vychladnúť a pridaj do mlieka. Ďalej si na panvici opečieme strúhaný kokos, a tak budeme mať všetky suroviny pripravené.
Všetky ingrediencie okrem rumu následne rozmixujeme v mixéri. Do zmixovanej zmesi pridaj rum a drink je hotový. Je možné, že z orieškov budú v nápoji cítiť jemné šupky, čomu sa môžeš vyhnúť tak, že likér scedíš cez sitko alebo použiješ blanšírované orechy.
Likér skladuj v chladničke niekoľko dní. Podávať ho môžeš napríklad so škoricou alebo ľadom.
Medovníčky
Aj medzi vegánmi sa nájdu ľudia, ktorí konzumujú med a naopak tí, ktorí striktne zo svojho jedálnička vynechali aj túto sladkú surovinu. Pravdou je, že stále na to nie je jednotný názor ako napríklad pri vajíčkach alebo mlieku, kde to je jasné. My ti prinášame recept na vegánske medovníčky bez medu, ale je len na tebe, či med k ingredienciám pridáš.
Suroviny:
- 500g hladká múka
- 190g cukor
- 10 PL rastlinného mlieka
- 1 PL rastlinného masla
- 1 ČL sódy bikarbóny
- 4 ČL perníkového korenia
Postup:
Začni zmiešaním všetkých suchých ingrediencií, do ktorých pridaj maslo a postupne po lyžičkách mlieko. Zo zmesi následne vypracuj cesto, ktoré pripomína plastelínu. Cesto rozvaľkaj na pomúčenej doske na hrúbku približne okolo 4mm a vykroj si medovníčky podľa svojej fantázie.
Následne ich poukladaj na plech a peč pri teplote 180°C okolo 10-15 minút alebo do zlatista. Medovníčky po vychladnutí odporúčame skladovať v uzatvorenej nádobe, aby ti vydržali mäkké čo najdlhšie.
Vanilkové rožky
Nestarnúca klasika slovenských Vianoc sú bezpochyby vanilkové rožky, ktorých sa nemusíš vzdať, ani keď si sa rozhodol stravovať vegánsky alebo máš intoleranciu na laktózu. Tento jednoduchý recept si pripravíš za pár minút a je dosť pravdepodobné, že za taký istá čas zmiznú tieto dobroty aj z taniera.
Suroviny:
- 300g hladká múka
- 200g rastlinné maslo
- 100g mleté vlašské orechy
- 100g práškový cukor
- 2 ČL vanilkového cukru
Postup:
Všetky suroviny zmiešaj dokopy a vypracuj hladké cesto, z ktorého následne vyformuj valček. Valček si pokrájaj na približne 40 – 50 rovnakých kúskov, z ktorých vyformuj rohlíčky. Poukladaj ich na vymastený plech alebo papier na pečenie a peč ich približne 15-20 minút pri 180°C.
Vegánska mliečna hubová kapustnica
Iný kraj, iný mrav. Ako sme už spomínali, po celom Slovensku sa na večeru podáva iná tradičná polievka. Klasická kapustnica, pôstna kapustnica, hubová polievka alebo aj krémová hubová kapustnica. My sme sa rozhodli pripraviť a ukázať ti poslednú možnosť, pretože všetky zvyšné sú buď vegánske bez toho, aby sa snažili alebo z nich stačí len odobrať pár surovín.
Suroviny:
- 400g karfiolu
- 200g sušených hríbov
- 500g kyslej kapusty
- 1 rastlinná smotana
- 1l rastlinného mlieka podľa vlastného výberu
- 1 cibuľa
- soľ a čierne korenie
Postup:
Do veľkého hrnca dáme variť karfiol spolu s rastlinným mliekom, soľou a čiernym korením podľa chuti. Zakryjeme pokrievkou, privedieme k varu a necháme variť na miernom ohni približne 10 minút, pokiaľ karfiol nezmäkne. Následne pridáme smotanu a všetko rozmixujeme ponorným mixérom.
Medzitým v druhom strednom hrnci orestujeme cibuľku a pridáme k nej vopred namočené hríby, kyslú kapustu a všetko chvíľu spolu dusíme. Najlepšie hríby do tejto polievky sú dubáky, ale výber je na tebe.
Zmes hríbov a kapusty pridáme do rozmixovanej karfiolovej zmesi a privedieme k varu. Všetko spolu varíme na miernom ohni približne 10 minút. Čím dlhšie budeš polievku variť, tým bude hustejšia. Podávať polievku môžeš s citrónom a vianočkou.
Tofu kapor a zemiakový šalát podľa @surovadcerka
Pri tomto vianočnom kaprovi zaručene nebudeš bojovať s kosťami, ktoré by ťa mohli pri klasickej verzii prekvapiť. Sám budeš možno prekvapený, ako táto náhrada klasického kapra pripomína originál.
Rybaciu chuť celému tofu kaprovi dodáva riasa nori. Jediné, čo by ti mohlo chýbať, sú šupiny, ktoré si v mnohých domácnostiach dávajú ľudia pod tanier, aby im nasledujúci rok nechýbali peniaze a ich rodina žila v hojnosti.
Pripraviť zemiakový šalát vo vegánskej verzii dnes už nie je žiadna veda, pretože v obchodoch sa na pultoch objavilo mnoho vegánskych majonéz, smotán a jogurtov.
Z tohto receptu pripravíš dve porcie.
Suroviny na tofu kapra:
- 2ks bieleho tofu
- 2ks nori riasa na sushi
- 10PL ľanového semienka
- hladká múka
- strúhanka
- olej
Postup:
Pre prípravov tofu kapra je nutné si namočiť ľanové semienka do vody aspoň na hodinku. Takto zmäknú a vytvorí sa z nich gél, ktorý nahradí pri obaľovaní vajíčko. Tofu si po dlhšej strane prekroj na dva rovnaké plátky, ktoré následne obal do nori riasy, ktorá dodá tofu kaprovi tú správnu rybaciu chuť. Nori odporúčame na chvíľu namočiť do vody, aby zmäkla a tak sa na kapra lepšie prilepí.
Ľanové semienka rozmixuj vo vysokootáčkovom mixéry tak, aby vznikla lepivá hmota. V prípade, že by bola zmes príliš hustá, neboj sa pridať trochu vody. V tejto chvíli máš všetko pripravené na obaľovanie.
Tofu s nori najskôr obaľuj v múke, potom vo vajíčku z ľanových semienok a nakoniec v strúhanke. Potom ich už len stačí opekať z oboch strán do zlatista na oleji. Podávame so zemiakovým šalátom a citrónom.
Suroviny na zemiakový šalát:
- 1,5kg uvarených zemiakov
- 1 pohár zaváraných uhoriek
- mrkva a hrášok podľa chuti
- cibuľa
- 400g rastlinnej majonézy
- 3PL octu
- 2PL cukru
- soľ a čierne korenie
Postup:
Zemiaky uvar v šupke a po vychladnutí ich ošúp. Ďalej budeš potrebovať mriežku na zemiaky, ale ak ju nemáš, môžeš ich aj nakrájať na menšie kocky. Na maličké kocky nakrájaj aj uhorky, uvarenú alebo zaváranú mrkvu. Všetko spolu s celým hráškom pridaj k zemiakom. Na drobno si nasekaj cibuľku, ku ktorej pridaj približne 2dcl vody, ocot, cukor a soľ. Zmes var, pokiaľ cibuľka nezmäkne. Nálev, ktorý ti vznikol, pridaj aj s cibuľkou ku zeleninovej zmesi. Ak nemáš rád cibuľu, môžeš ju scediť a do šalátu pridať len nálev.
Ku koncu pridáme k zmesi rastlinnú majonézu a šalát dochutíme soľou a čiernym korením. Odporúčame ti na dochutenie použiť aj vodu zo zaváraných uhoriek. Zemiakový šalát je vždy ešte lepší na druhý deň, keď sa všetky chute prepoja, takže ho odporúčame robiť deň vopred.