
Zákazník si našiel v nových teniskách North Face skrytý odkaz: Som v čínskom väzení, pomôžte mi
Prémiová značka rýchlo na incident s topánkami verejne zareagovala.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Športová značka The North Face patrí medzi prestížnejších výrobcov oblečenia aj topánok. Arslan Gibadullin z ruského Petrohradu si od nich objednal topánky, ale po doručení obuvi zostal šokovaný, pretože priamo v nich narazil na všitý odkaz, uvádza iDnes.
Gibadullin si všimol pevne všitý papierik, na ktorý niekto napísal len „Pomoc, som vo väzení v Číne, prosím pomôžte Ujghurom“. Aj keď stále existuje minimálna šanca, že si Gibadullin odkaz napísal sám, nejde o prvý takýto prípad.
V posledných rokoch sa v oblečení pochádzajúcom z Číny viackrát objavili papieriky s nápismi upozorňujúcimi na väznenie pracovnej sily v koncentračných táboroch.
A man in St. Petersburg, Russia, found a note by an Uyghur forced laborer inside a NorthFace sneakers, made in #China. "Save me, I'm in a Chinese prison, save the Uyghur."
— Kenny C (@kennycoffee) November 17, 2020
He contacted agent but NO response.
UyghurTimes, 17Nov #concentrationcamps https://t.co/lLZMZKsUSY pic.twitter.com/044itXPSrI
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1625 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMČína preto už roky čelí obvineniam, že svoju utláčanú etnickú menšinu Ujghurov posiela do koncentračných pracovných táborov, kde nejde o „prevýchovu“, ako to uvádza čínska vláda, ale o nútené práce, na ktorých štát zarába.
Výskumný inštitút ASPI odhaduje, že do nejakej miery z nútenej práce Ujghurov profitujú desiatky svetoznámych módnych značiek. Až u 82 z nich našiel inštitút prepojenie na výrobu v oblastiach a továrňach, kde bola hlásená nútená práca Ujghurov. Aj keď sa tieto značky snažia navonok od čínskych pracovných táborov dištancovať, v praxi zrejme reagujú oveľa miernejšie.

Spoločnosť VF Corporation, ktorá značku The North Face vlastní, začala po zverejnení fotografií vlastné vyšetrovanie. Naďalej tvrdí, že na výrobu jej topánok nebola použitá nútená práca. Nevedno však, odkiaľ pochádzali všetky materiály na ich výrobu.
„Topánky na fotografii nikdy neboli v Číne. Topánky, ktoré si zákazník kúpil, boli vyrobené vo Vietname a doručené priamo z továrne do nášho zariadenia v Belgicku a následne do distribučného centra v Rusku. VF v provincii Sin-ťiang žiadne produkty nevyrába,“ uvádza spoločnosť vo vyjadrení.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

