Najväčšia stredoeurópska skupina pôsobiaca v cestovnom ruchu zažíva neistotu, ako celý segment cestovného ruchu. Tatry mountain resorts (TMR) na čele s generálnym riaditeľom Igorom Rattajom zažíva neštandardný rok.
Okrem straty na úrovni desiatich miliónov eur, sa musela skupina rozlúčiť s časťou zamestnancov.
„Urobili sme veľké zmeny. Prepustili sme hlavne sezónnych pracovníkov, ale aj 260 zamestnancov z kmeňového staffu. Celkovo sme mali do troch tisíc zamestnancov, z toho 2400 na Slovensku. Teraz sme výrazne pod 2000 zamestnancami. Tam počítam aj brigádnikov,“ hovorí Igor Rattaj v rozhovore pre Refresher.
A budúcnosť je plná neistôt, keďže premiér Igor Matovič sa voči lyžiarskym strediskám stavia skôr skepticky. V zlej situácii nie je len Tatry Mountain Resorts, ale majitelia všetkých lanoviek a okolitých hotelov.
- Čo sa stane, ak sa zavrú slovenské lyžiarske strediská.
- Prečo si Rakúsko nemôže dovoliť vynechať lyžiarsku sezónu.
- Čo zvládla súčasná vláda lepšie odškodniť, ako rakúska.
- Koľko zamestnancov TMR vyhodilo pre situáciu spojenú s pandémiou koronavírusu.
- Koľko stálo TMR jarné zatvorenie lyžiarskych stredísk.
- Ako si predstavuje generálny riaditeľ TMR bezpečnú lyžovačku
Angela Merkelová predvčerom predstavila úmysel, na koordinované otváranie lyžiarskych stredísk naprieč Európou. Hovorilo sa však aj o možnosti, že zostanú zatvorené počas tejto zimy. Aký je váš názor na túto situáciu?Keď to zaplatí, tak sa radi k tomuto plánu pridáme. Pretože zakázať je jedna vec, druhá vec je, kto zaplatí tie škody, ktoré vzniknú. Napríklad Rakúsko k tomu nechce pristúpiť, pretože to nemôže Európska únia zakázať a jednotlivé štáty zacvakať.
Nemyslím si, že sa bude únii chcieť do toho montovať, pretože pre mnohé štáty je to neriešiteľné. Len pri takom Rakúsku sa bavíme o stovkách miliárd eur, ktoré by museli kompenzovať. Z epidemiologického hľadiska zaujímavé, z praktického je to nemožné.
Za normálnych okolností by ste v tomto čase už pripravovali na hlavnú sezónu?My ju aj normálne pripravujeme. Normálne snežíme, teraz je nasnežené. Sme pripravení začať. Pravdupovediac zatiaľ nevidíme dôvod, prečo by sme nelyžovali. Nikto nám zatiaľ nič nezakázal. Navyše lanovky sú definované ako štandardné dopravné prostriedky. To znamená, že keď môžu fungovať tie, tak môžu aj lanovky. Samozrejme, ale budeme rešpektovať, ak prídu nové usmernenia.
Premiér Igor Matovič sa tento týždeň v relácii TA3 vyjadril, že „môžeme len snívať“, že v zime budú fungovať lyžiarske strediská. Komunikoval s vami o tom?Nie.
Dozvedeli ste sa túto informáciu, až z jeho vyjadrení v spomínanej relácii?Viete čo, to nie je len toto. Zvykli sme si, že mnoho vecí komunikuje svojským spôsobom. Cez internet, Facebook a trochu neadekvátne. Berieme to, ako súčasť určitého folklóru. Podstatné je to, čo vzíde z pandemickej komisie, ktorá zasadá dnes. Či sa rozhodne dať nejaké usmernenia pre lyžiarske strediská.
Predpokladám, že prípadne zatvorenie nie je téma, ktorá vznikla zo dňa na deň. Komunikoval s vami niekto z vlády? No my spadáme pod sekciu cestovného ruchu pri ministerstve dopravy. Predvčerom sme mali stretnutie s pánom Dulom (pozn. red.: Radúz Dula má na starosti cestovný ruch na ministerstve dopravy) a jeho tímom z ministerstva. To je náš komunikačný partner na vládnej úrovni. Na stretnutí boli aj epidemiológovia. Hovoril som aj s pánom hlavným hygienikom Mikasom.
Celé to smeruje k tomu, že s antigénovým testovaním, by sme mohli ďalej fungovať. Čo pre nás nie je príjemné, ale pokiaľ nám vysvetlia, ako to môžeme zrealizovať, tak to samozrejme podporíme. Teraz sa tie podmienky hľadajú a riešia.
Ak by ste pristúpili na antigénové testovanie, budete navyšovať ceny vstupeniek?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či TMR zvýši ceny vstupeniek
- Či vedia zabrániť veľkým radom pri vlekoch
- Aký je podľa Igora Rattaja ideálny stav na spustenie lyžiarskych stredísk
- Koľko zamestnancov museli prepustiť
- Ako si šéf TMR predstavuje bezpečnú lyžovačku