Mimovládna organizácia, ktorá bojuje proti antisemitizmu, tento znak kategorizovala ako symbol nenávisti a neonacistický symbol.
Na sociálnych sieťach a predovšetkým na TikToku sa posledné mesiace rozmohol pomerne bizarný trend, v rámci ktorého si tínedžeri na znak rebélie a jednoty nechávajú tetovať tzv. Gen Z Tattoo. Má ísť vraj o symbol generácie Z, známej tiež ako iGeneration – ľudí, ktorí sa narodili v rokoch od 1996 po 2009.
Ako však informuje Business Insider, symbol, ktorí si zvolili používali počas druhej svetovej vojny nacisti v Nemecku. Organizácia Anti-Defamation League, ktorá bojuje proti antisemitizmu, tvrdí, že znak je známy ako Wolfsangel a pochádza z runovej abecedy a rovnako ako symbol starodávnej svastiky (hákový kríž) si nacistické Nemecko skrátka „prisvojilo“.
V súčasnosti ho podľa ADL používajú neonacisti v USA a Európe. Mimovládna organizácia tento znak kategorizovala ako symbol nenávisti a neonacistický symbol.
Tínedžerka vystupujúca ako @smoothavacado, ktorá na TikToku celý trend započala, svoje video zmazala a uviedla, že netušila o nacistickom pôvode symbolu. Niektorí používatelia však na video stihli urobiť tzv. duet, ktorý pôvodné video obsahuje, a vysvetľujú v ňom, že symbol je podobný nacistickému znaku. Jedno z nich má už viac ako milión videní.
@onlyjayus ATTENTION FELLOW GEN Z ##fyp ##genz ##genztattoo ##tattoo ##attention ##psa ##onlyjayus
♬ Lobby Music (Original Soundtrack) - Kahoot!
Tiktokerka s profilovým menom smoothavacado sa za svoju chybu stihla verejne ospravedlniť. „Bolo to o láske a jednote,“ uviedla so slzami v očiach. Odvtedy sa na TikToku hromadia videá, v ktorých väčší tvorcovia apelujú na tínedžerov, aby si nenechali svoje telo zmrzačiť nacistickým symbolom, ktorý im tam ostane do konca života.