Problémom nie sú služby ako Facebook či Google. Problémom je vraj spôsob, akými si zarábajú peniaze.
Americký filmár Jeff Orlowski vo svojom novom dokumentárnom filme The Social Dilemma skúma problémy, ktoré so sebou sociálne siete prinášajú. Poukazuje na to, že zásah do súkromia, využívanie osobných dát a závislosť nie sú len chybičkami krásy internetových služieb, ktoré sa dajú opraviť. Sú ich charakteristickou črtou a tiež hlavným zdrojom príjmu.
Experti na závislosť, na počítačové technológie, ľudia, ktorí vytvorili tlačidlo like na Facebooku, navrhli dizajn Gmailu alebo vymysleli spôsob, akým funguje algoritmus reklám na sociálnych sieťach, sa zišli v pomerne hrôzostrašnom dokumente, ktorý poukazuje na riziká dnešnej internetovej doby.
Nejde len o závislosť, duševné zdravie, nalomené vzťahy či polarizáciu v spoločnosti. Podľa týchto ľudí siete doslova ohrozujú základy demokracie a ponúkajú možnosť ovládnuť svet. Dystopické? Áno. Reálne? To je už na tvojom posúdení.
- Akí odborníci prehovorili v dokumente o sociálnych sieťach
- Aké problémy by podľa nich mohol Facebook spôsobiť v budúcnosti
- Prečo sú sociálne siete nebezpečné
- V čom má The Social Dilemma nedostatky, a na ktoré otázky neposkytuje žiadne odpovede
„Dezertéri“ z internetových gigantov upozorňujú na riziká technológií, ktoré sami vytvorili
V dokumente sa striedajú rozhovory s viacerými ľuďmi zo Silicon Valley, ktorí stáli pri vzniku najväčších sociálnych sietí ako Facebook či Twitter alebo pracovali pre Google a vymýšľali napríklad dizajn Gmailu. Všetkých spája obava z toho, ako sa sociálne siete vyvíjajú a diváka prosia, aby prehodnotil svoj postoj k vlastnému mobilu.