Skriňa budúcnosti.
O tom, že nákup v second handoch je čoraz viac in, sme ťa už informovali. Samozrejme, nejde len o otázku štýlu, ale aj environmentálne lepšieho nakupovania a obohacovania svojho šatníka o nové kúsky.
Nie je potreba stále nakupovať vo fast-fashion reťazcoch za pár korún v domnienke perfektnej kúpy. Takýto nákup môže za sebou skrývať nekvalitné materiály, pridané chemikálie a neľudské podmienky pracovníkov, ktorí oblečenie vytvorili.
View this post on Instagram
Nakupovanie z druhej ruky nie je vždy ekologické
Povedzme, že si natoľko uvedomelý a začal si oblečenie nakupovať z druhej ruky, nejaké si si vymenil na swapoch oblečenia alebo si si košeľu na svadbu požičal od bratranca, pretože by si ju mal oblečenú aj tak len raz.
Samozrejme, ide o perfektný prístup, ale aj takýto spôsob nakupovania môže viesť k obrovskému konzumu a zhromažďovaniu viac textílie, ako je pre jednu osobu potrebné.
Nákupný maniak sa z teba môže stať, aj keď nakupuješ v second hande. Preto sme sa ti rozhodli ukázať, ako si môžeš vyskladať funkčný a štýlový šatník presne pre teba a potrebovať budeš pár kúskov oblečenia, ktoré bude so sebou navzájom ladiť.
Ide o takzvaný kapsulový šatník. Je dosť pravdepodobné, že tento pojem počuješ prvýkrát.
Na internete nájdeme mnoho návodov, ako si takýto šatník vyskladať. Niektoré firmy dokonca lákajú na konkrétne veci z ich ponuky a opisujú, že ide o perfektný kúsok do každého kapsulového šatníka. Opäť ťa len navádzajú, aby si nakupoval veci, ktoré možno ani nepotrebuješ.
Rýchla móda v našom šatníku spôsobuje obrovský chaos a mnohí z nás si stále nemajú čo na seba obliecť. Ak si vyberieš kombinovateľné kúsky a rozhodneš sa pre cestu minimalizmu, ušetríš množstvo času, peňazí a prispeješ k lepšej budúcnosti našej Zeme.
- Čo je to kapsulový šatník a ako vznikol
- Ako si aj ty môžeš vyskladať kapsulový šatník
- Čo tvorí šatník známej slovenskej stylistky Mirky Dobis
- Ktoré kúsky sú naozaj potrebné v tvojom šatníku
- Čoho sa potrebuješ zbaviť a čo si potrebuješ dokúpiť
Z oblečenia sa stala naozaj lacná zložka a nakupovať nové veci si môžeme dovoliť čoraz častejšie aj za cenu, že si kúsok oblečieme raz alebo dokonca vôbec.
Módne domy na nás chrlia nové kolekcia takmer každý týždeň, a tak máme pocit, že kúsky, ktoré máme v skrini, sú už out. Ročne sa vyprodukuje viac ako 80 miliárd kusov oblečenia, z čoho približne 70 % končí na skládkach. Je to 400-percentné zvýšenie dopytu oproti predchádzajúcim rokom.
Ako vznikol kapsulový šatník?
Koncept kapsulového šatníka vznikol v 70. rokoch minulého storočia v Londýne. Pojem založila Susie Faux, majiteľka butiku, ktorá so svojou kolekciou nadčasových modelov ukázala ženám, ako môžu kombinovať jednotlivé kúsky a vyzerať stále dobre bez toho, aby vlastnili plnú skriňu vecí. Ženy, ktoré pracovali v sfére biznisu, žiadali oblečenie, ktoré by mohli nosiť do práce a ľahko ho spolu kombinovali.
Susie bola tá, ktorá takúto kolekciu navrhla. Tvrdila, že žene stačia dva páry dobrých topánok a dve kabelky. Módna dizajnérka Donna Karan s jej značkou DKNY tento spôsob obliekania preslávila so svojou kolekciou s názvom 7 easy pieces. Dnes sa kapsulový šatník dostáva do povedomia opäť, ale pre boj proti konzumu a pre záchranu našej planéty.
View this post on Instagram
Kapsulový šatník by mal obsahovať kúsky, ktoré, prehnane povedané, nikdy nevyjdú z módy a sú nadčasové. Ide o malú kolekciu alebo, ako sa hovorí, kapsulu s oblečením a topánkami, ktoré môžeš prispôsobovať medzi jednotlivými sezónami. Podstatnou zložkou je, že všetky tieto kúsky by si mal milovať nosiť.
Preto nie je niekedy dobré chcieť si vyskladať presne taký istý šatník, ako má tvoj obľúbený módny bloger alebo influencerka. V zime a na jeseň sme zvyknutí oblečenie viac vrstviť a naopak cez leto nám stačia šortky a tričko.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktoré kúsky aktuálne potrebuješ vo svojom šatníku
- Kedy Fashionspy behala po nákupných centrách s veľkými igelitkami, a prečo je tomu už koniec
- Akú zložku tvorí minikapsula v tvojom šatníku
- Ako si vytriediš svoje oblečenie