Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 26. 9. 2020 meniny má Edita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
7
Mario Hudák
6. august 2020, 10:45
Čas čítania: 8:41
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Mikuláš Vareha sa vracia: Vo väzení by mali byť štátne bordely. Rómom dám do lesa služobné slony, boxeri budú dojiť kravy

Na jeho spustnutom panstve sme navštívili bývalého kráľa Zemplína. Po takmer v deviatich rokoch za mrežami stále prekypuje energiou a optimizmom. Prenajíma vinohrady, počíta škody, obnovuje svoje aktivity a chystá sa vstúpiť do politiky.

Mario Hudák
6. august 2020, 10:45
Čas čítania: 8:41
Mikuláš Vareha sa vracia: Vo väzení by mali byť štátne bordely. Rómom dám do lesa služobné slony, boxeri budú dojiť kravy
Zdroj: REFRESHER/Mario Hudák
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

„Na pumpe v Slovenskom Novom Meste. - Agent 007. Budem tam o pol hodinu. Dohoda.“ Mikulášovi Varehovi volám pol hodinu pred cieľom. Podľa miestnych má toto miesto v názve tri klamstvá – slovenské (maďarské?), nové (staré?) a mesto (obec!).

 

„Áno, vieme, tu zaparkujte, šéf tu bude do desiatich minút,“ víta ma tieňový dispečer nefungujúcej čerpacej stanice v teplákoch a tričku. Pripomína sluhu Igora z Jakubiskovho seriálu Teta o neobyčajných strašidlách.

 

Za nefunkčnou benzínovou pumpou Agent 007, chátra bývalé Varehove panstvo, sídlo desiatok z jeho 80 firiem.
Za nefunkčnou benzínovou pumpou Agent 007, chátra bývalé Varehove panstvo, sídlo desiatok z jeho 80 firiem.Zdroj: REFRESHER/Mario Hudák

Okrem toho, že po spustnutom Varehovom sídle za pumpou sprevádza zvedavých novinárov, v starých zlatých časoch aj desiatky daňových úradníkov z celého Slovenska, má posledných 9 rokov, čo bol jeho šéf v base, zaujímavú náplň práce.

 

Vysvetľovať vodičom áut, ktoré tu najmä v lete v hojnom počte zastavujú, že benzínka nefunguje. Že sa tu nedá natankovať, nič kúpiť ani použiť záchod. A navigovať ich na najbližšiu óemfauku, prípadne do blízkeho kukuričného poľa.

 

Šéf sa vracia

Za 15 minút, čo čakám na bývalého kráľa Zemplína, na mieste zastavia Slováci, Maďari, Poliaci aj Ukrajinci. Igor je vytrénovaný. Podľa spôsobu spomalenia auta a pohybov šoféra a spolujazdca, vie presne určiť, či iba zablúdili, hľadajú záchod, vodu alebo chcú natankovať.

 

Okrem Igora tu o deviatej ráno na šéfa, jeho peniaze a pokyny čakajú ešte dvaja chlapi. Za dverami neúnavne šteká Bembi – výzorom Jack Russell, ibaže dvakrát väčší a ťažší. Benzínku z vonkajšej časti lemuje niekoľko malých drevených chatiek

 

„Tu boli niekedy ubytovaní boxeri, teraz je bieda, nie sú ľudia ani robota. A keď, tak len za malé peniaze,“ ukazuje mi Igor interiér s dvoma poschodovými posteľami, malým stolíkom a stoličkami. „Ale to všetko vám vysvetlí šéf. Keď budete vidieť veľký čierny klobúk, tak to je on,“ dodáva.

 

O päť minút ho uvidím. Na krátko ostrihaný zavalitý skoro šesťdesiatnik v bielej košeli, čiernych nohaviciach, veste a klobúku je aj po osemročnom pobyte vo väzbe za daňové podvody evidentne vo forme. Opálený, vyvoňaný a dokonale upravený, srší energiou a optimizmom.

 

Ako prvé prenajal vinohrady a kúpil malú čerpačku nafty pre hospodárske stroje.
Ako prvé prenajal vinohrady a kúpil malú čerpačku nafty pre hospodárske stroje.Zdroj: REFRESHER/Mario Hudák
Mikuláš Vareha (59)
 • Narodil sa v obci Malá Tŕňa v Tokajskej vinohradníckej oblasti
 • Pracoval ako policajt v Košiciach
 • Po odchode z policajného zboru začal v 90. rokoch na Zemplíne podnikať
 • Začínal s chovom oviec a predajom potravín
 • V rokoch 2008-2010 zamestnával 650 ľudí
 • Založil a riadil takmer 80 firiem, ktoré mali obrat viac ako miliardu eur
 • V roku 2011 bol zadržaný pre daňové podvody
 • Štát mal poškodiť o 58-miliónov eur
 • Sám tvrdí, že sa pohyboval na hrane zákona, ale zákon údajne nikdy neprekročil
 • Jeho firmy medzi sebou barterovo aj fiktívne obchodovali
 • Okrem iného aj s 55 miliónmi štepných púčikov, alebo 414 miliónmi lykožrútov
 • Súd ho za daňové podvody odsúdil na 11 rokov
 • Odsedel si 8 rokov a 9 mesiacov, prepustili ho v decembri 2019
 • Svoju vinu popiera a súdi sa so štátom o náhradu škody
 • Vo väzení založil politickú stranu Agent 777
 • V roku 2024 s ňou plánuje s ňou kandidovať v parlamentných voľbách

 

Dvom chlapom po maďarsky vysvetlí, čo majú dnes robiť a dá im sto eur. Igor zmizne za dverami benzínky. Cez polorozpadnuté schody a spustnutý dvor plný starých strojov, traktorov a drevených sudov na víno odchádzame do šéfovej  kancelárie.

 

V areáli je niekoľko budov, na dvoch z nich sú postavené vysoké drevené veže, jedna je ešte nedokončená. Bude to náročný deň. Tri hodiny strávime v kancelárii rozhovorom, ďalšie dve obhliadkou majetkov, sadov, vinohradov, obory, rybníka, domov a pozemkov v okolí.

 

Mikuláš Vareha sa takmer nezastaví. Rozpráva, gestikuluje, presviedča, nadáva, smeje sa, telefonuje. Slovensky aj maďarsky.
Mikuláš Vareha sa takmer nezastaví. Rozpráva, gestikuluje, presviedča, nadáva, smeje sa, telefonuje. Slovensky aj maďarsky.Zdroj: REFRESHER/Mario Hudák

Mikuláš Vareha sa takmer nezastaví. Rozpráva, gestikuluje, presviedča, nadáva, smeje sa, telefonuje. Slovensky aj maďarsky. O tom ako mu ukrivdili, ako nezomrie, pokiaľ svoju nevinu nedokáže, aké sú jeho ďalšie plány.

 

„Pozor na tie schody, podpísal sa na nich zub času. Na všetkom čo nám zostalo,“ vysvetľuje. „Ale uvidíte o päť rokov. Všetko bude znova tip-top.“

 

V rozhovore si prečítaš:
 • Ako mu koronavírus pomohol k vinohradom
 • Ako mu zničili majetky a účty
 • Prečo založil vo väzení politickú stranu Agent 777
 • Prečo by väzňom doprial štátne bordely
 • Kde bude chovať 32 slonov
 • V čom bola jeho lykožrútová finta
 • Kde budú boxovať jeho boxeri
 • Ako chce svoje podnikanie znovu postaviť na nohy

 

Čo hovoríte na koronavírus?

Vďaka Bohu za neho. Mohol som tu aspoň prenajať tokajské vinohrady. V apríli som ešte nemal nič. Koronakríza spôsobila, že majitelia vinohradov teraz nemajú kapacitu ani ľudí na ich obrábanie, na dokončenie tohtoročnej úrody.

 

Pretože nestíhajú doma ani svoje vlastné. Doteraz sa im o ne starali maďarské firmy, lenže nemohli prejsť hranice. Vinice zostali neostrihané. Takže som sa s nimi dohodol a prenajal 25 hektárov. Volá sa to prenájom nedokončenej výroby. Dokončím to, pozbieram úrodu, urobím víno.

 

 

Prečo ste boli vo väzení? Verejnosť vás vníma ako kráľa Zemplína, kontroverzného podnikateľa a daňového podvodníka. Ako sa s tým vyrovnávate?

V mojich firmách urobili v rokoch 2008 až 2010 takmer 2-tisíc daňových kontrol. Súčasne bolo v tom čase otvorených 380 kontrol, niekedy tu bolo aj 30 daňovákov naraz. Tu som mal pre nich špeciálnu miestnosť (nad veľkým dreveným stolom pre dvanásť ľudí visia tri vypchaté diviačie hlavy – pozn. autora). Prežil som tu trojročnú daňovú šikanu. Z tamtej skrine zobrala polícia v 1. marca 2011 bez súpisu a zaevidovania všetky naše účtovné doklady.

 

Vzápätí nás daňový úrad vyzval, aby sme mu ich predložili. Keďže sme nemohli, lebo sme ich nemali, spätne nám dorubil dane. Aj na základe toho ma odsúdili. Doklady nám vrátili o tri a pol roka, keď som už sedel v base. Takže vôbec nevieme, čo nám zobrali a čo nám vrátili. Asi nečakali, že tu bude 50-tisíc faktúr. Mojich 53 firiem malo v rokoch 2008 až 2010 obrat 1,2-miliardy eur.

 

 Z tejto skrine zobrala polícia v 1. marca 2011 bez súpisu a zaevidovania všetky naše účtovné doklady.
Z tejto skrine zobrala polícia v 1. marca 2011 bez súpisu a zaevidovania všetky naše účtovné doklady. Zdroj: REFRESHER/Mario Hudák

Ako dopadli lykožrúty?

Rozdiel je v tom, že lykožrút je pre štát nepriateľ, lebo žerie lesníkom stromy, pre mňa je to ale priateľ. Používal som ich na kŕmenie bažantov, mal som tisíce bažantov. Ale nekŕmili sa len lykožrútmi. Mali sme kŕmidlá pre bažantov so pšenicou, slnečnicou, kukuricou aj repkou.

 

Finta bola taká, že sme lykožrútmi tieto krmivá takpovediac posolili. Chrobáky padali dole a bažanty ich chceli zožrať. Popri tom, ako sa chcel bažant dostať k lykožrútovi, zožral štvornásobne viac krmiva. Doteraz ich mám 2 milióny v sklade.

 

A ešte nie je koniec. Všetci sa z toho smejú, ale o krátky čas oficiálne pred médiami predstavím a ukážem, ako bažanty žerú lykožrútov. Potom uvidíte ten smiech.

 

Tu sídlila firmy Mikuláša Varehu. V roku 2011 bol zadržaný pre daňové podvody, štát mal poškodiť o 58-miliónov eur.
Tu sídlila firmy Mikuláša Varehu. V roku 2011 bol zadržaný pre daňové podvody, štát mal poškodiť o 58-miliónov eur.Zdroj: REFRESHER/Mario Hudák

Za čo vás teda odsúdili?

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Prečo založil vo väzení politickú stranu Agent 777
 • Prečo by väzňom doprial štátne bordely
 • Kde bude chovať 32 slonov
 • Kde budú boxovať jeho boxeri
 • Ako chce svoje podnikanie znovu postaviť na nohy

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: REFRESHER/Mario Hudák Tagy: slon, Agent 007, Zemplín, Mikuláš Vareha, daňové podvody, Slovenské Nové Mesto, lykožrút
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.