
Vedci kritizujú WHO. Častice koronavírusu podľa nich zostávajú vo vzduchu pomerne dlho
Nie je však jasné, či sa nimi môžeš nakaziť, aj pokiaľ sú menšie ako 5 mikrónov.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO) a niektorí ďalší experti sa stále nevedia zhodnúť, ako dlho sa častice nového koronavírusu dokážu po zakašľaní alebo kýchnutí držať vo vzduchu, respektíve, či sa nimi týmto spôsobom môžu nakaziť ďalší ľudia.
Má to byť kľúčové pre diskusie o tom, či sa môžeš infikovať, ak napríklad vojdeš do výťahu alebo menšej miestnosti po nakazenom pacientovi.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1639 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM

Podľa WHO a niektorých ďalších úradov jednotlivých štátov ti riziko hrozí, iba keď si v tesnej blízkosti (do 1 alebo 2 metrov) od nakazeného dlhšie ako 15 minút a akékoľvek vydýchnuté kvapôčky padajú k zemi extrémne rýchlo.
239 vedcov z 32 krajín však podľa New York Times proti takýmto záverom protestuje. Upozorňujú, že nebezpečné sú podľa nich aj milkročastice väčšie ako 5 mikrónov a na rozdiel od WHO sa podľa nich treba chrániť rúškami, alebo maskami s filtrom N95. Platí to najmä pre zdravotníkov, ktorí sú v každodennom kontakte s nakazenými.
WHO však svoje vyhlásenia bráni. Doktorka Benedetta Allegranzi vraví, že závery potvrdzujúce prenos vzduchom boli „nepresvedčivé.“ „Najmä v posledných mesiacoch sme niekoľkokrát vyhlásili, že prenos vzduchom považujeme za možný, ale určite nie potvrdený jasnými dôkazmi. Prebiehajú o tom veľké debaty. “
Prečo vlastne prebiehajú tieto spory? Vedecké štúdie jasne ukazujú, že vydýchnuté častice dokážu doletieť poriadne ďaleko a môžu byť unášané prúdom vzduchu. Nič však nehovoria o tom, či sú infekčné pre druhé osoby a nakoľko sa líši nebezpečnosť tých malých (ktoré sa držia hore) a veľkých (ktoré rýchlejšie padajú).
WHO a jednotlivé úrady zdravotníctva môžu na rozdiel od vedcov pracujúcich v laboratórnych podmienkach disponovať údajmi o dohľadaných kontaktoch jednotlivých nakazených. Tie pomerne často ukazujú, že pacienti infikovali skôr svoje rodiny a partnerov než kolegov a osoby, s ktorými sa stretli len na krátko.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.



