
Koniec marca 2020 je termín na podanie daňového priznania. Ako sa povinnosti posúvajú v súvislosti s koronavírusom?
Zaplatiť stačí do 30. júna 2020. Prinášame presný postup, ako na to.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Koniec marca 2020 je termín na podanie daňového priznania. Ako sa povinnosti posúvajú v súvislosti s koronavírusom?
Zaplatiť stačí do 30. júna 2020. Prinášame presný postup, ako na to.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V súčastnosti platné karanténne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu sú nočnou morou pre veľa slovenských firiem, podnikateľov a živnostníkov.
Potraviny, drogérie a lekárne prosperujú minimálne rovnako dobre, ako pred krízou, no barberi, taxikári alebo reštaurácie, ktoré nedokázali prejsť na model donášok a musia platiť niekoľko tisíc eur na nájomné či platy zamestnancov, majú často príjmy úplne na nule.
Marec je zároveň tým úplne najhorším mesiacom pre podnikateľov. Do 31. 3. totiž treba každoročne podať daňové priznania a vypočítanú daň z príjmov za celý minulý rok aj priamo zaplatiť na účet štátu.
- Aké opatrenia pripravila vláda na pomoc podnikateľov zasiahnutých koronavírusom
- Čo treba spraviť, aby si dane nemusel zaplatiť už do 31. marca 2020
- Ako podať oznámenie o odklade daňového priznania
- Čo robiť v prípade, že v marci všetko nestihneš alebo peniaze skrátka nemáš
- Ako budú môcť živnostníci získať od štátu až 540 eur
Vláda pripravila opatrenia. Odklad je vlastne automatický
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1900 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMVäčšina obchodov a množstvo podnikov má zatvorené. Keďže veľa Slovákov stovky alebo tisíce eur na dane teraz skrátka nemá, prípadne by sa im zišli na ťažké nadchádzajúce týždne, môžu využiť možnosť, ako teraz nič neplatiť. Dá sa počkať, kým vláda karanténu uvoľní a do prevádzok opäť prídu platiaci zákazníci.
Obyčajne platí, že podanie a zaplatenie daní z príjmu je do 31. marca skrátka povinné a hotovo. Môžeš však „požiadať“ o odklad lehoty na podanie daňového priznania o 3 mesiace (o 6 mesiacov, ak máš príjmy od zahraničných firiem). Termín „požiadať“, však nie je úplne presný, v praxi to daňovákom skôr oznámiš a schválenie odkladu je automatické.

Čo robiť, ak chceš platiť až v júni 2020
Teoreticky by si mal daňové priznanie v štandardnom dátume do 31. marca aspoň podať. Ide koniec-koncov „iba“ o vyplnenie papiera, hoci pre mnohých poriadne desivého. Prípadne môžeš postupovať podľa štandardných pravidiel a oznámiť spomínaný odklad o 3 alebo 6 mesiacov.
Ak máš elektronický občiansky preukaz, čítačku a potrebný softvér v počítači, alebo aspoň podpísanú zmluvu o elektronickej komunikácii s daňovým úradom, oboje sa robí elektronicky (pre odklad hľadaj Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania).

V časoch šíriaceho sa koronavírusu ale ide štát o krok ďalej a sankcii sa vyhneš, aj keď oznámenie o predĺžení lehoty nakoniec nepodáš a dane v marci nezaplatíš. Ak oboje stihneš do 30. 6. 2020, zákon síce porušíš, ale pokutu v týchto výnimočných časoch určite nedostaneš.
Tento krok prinesie 3 mesiace navyše bežným Slovákom, aj ľuďom pracujúcim v zahraničí, ktorí by správnou cestou mohli získať viac. Pre ľudí zarábajúcich za hranicami zostáva jedinou cestou k získaniu 6-mesačného odkladu riadne a včas (do 31. marca) ho oznámiť.
„Chceme Vás ubezpečiť, že finančná správa vyjde daňovníkom maximálne v ústrety. Našim cieľom je vďaka legislatívnym zmenám zabezpečiť, aby sa neuplatnili sankcie í v prípade zmeškania stanovených lehôt na podanie daňových priznaní, súhrnných a kontrolných výkazov a neuplatnenie sankcií v prípade nezaplatenia dane v stanovených lehotách. Nie je sa čoho báť, budeme Vám vychádzať v ústrety, aby sme spoločne tieto ťažké časy prekonali,“ píše Finančná správa na svojom webe.

Daňová správa ale upozorňuje, že ide skôr o automatické odpustenie sankcií, o zmenách teda neuvažuj ako o plošnom posúvaní termínov a ak môžeš, všetko vybav ako máš čím skôr. V prípade, že budeš potrebovať podávať opravné daňové priznanie a o odklad si do marca nepožiadal, máš problém a pravdepodobne dostaneš pokutu.
Zatiaľ tiež platí, že čas a peniaze na vyplnenie a zaplatenie daní si najneskôr do 30. júna budeš musieť nájsť už na 100 %, ďalšie úľavy v tomto smere zrejme nebudú. Uvoľnenie povinností sa netýka ani platcov DPH a preddavkov, tí budú v prípade, že teraz nemajú peniaze, posudzovaní individuálne.
Platy zamestnancov preplatí štát, živnostníci dostanú stovky eur
Cez víkend predstavila nová vláda Igora Matoviča aj ďalší plán pomoci pre podniky a živnostníkov, ktorých zasiahla kríza. Ich súhrn ukázal premiér na svojom Facebooku.
Firmám, ktoré sú povinne uzavreté (už to neplatí pre cykloservisy, galantérie, kľúčové služby, stavebniny, záhradkárstva atď.), štát pomôže a preplatí až 80 % platu zamestnancov.

Živnostníci zas budú môcť dostať 180, 300, 420 alebo dokonca až 540 eur, podľa toho, ako veľmi im kvôli-korona kríze klesli príjmy.
Zatiaľ ale nie je jasné, ako sa bude táto pomoc distribuovať a čo treba urobiť, aby si ju dostal. Dnes je teda predčasné hľadať formuláre a tešiť sa, že ti tento bonus na účet cinkne už v najbližších týždňoch. Treba počkať.
„Musíme všetko presne technicky doladiť, aby sme vedeli jednak novely zákonov, jednak presnú podobu projektu na vyplácanie príspevkov, v utorok ráno predložiť na rokovanie vlády,“ píše na sociálnych sieťach expert SaS Jozef Mihál.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak zas povedal, že s otázkami na opatrenia sa treba obracať na linky ministerstva práce alebo úrady sociálnych vecí.
Predseda parlamentu Boris Kollár naznačil, že SZČO budú zatiaľ podpisovať iba čestné vyhlásenia o poklese príjmov. V ďalších mesiacoch si ich potom preklepnú daňové kontroly.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.