Pátrali sme po pozostatkoch talianskeho mafiánskeho príbehu na východe Slovenska. Zmenilo sa niečo pol roka potom, čo sedí Antonino Vadala v talianskom väzení? Na Zemplíne po ňom zostali zadĺžené eseročky, nedokončené maštale a podivné sídla firiem.
Pred niekoľkými rokmi som cestoval k priateľovi do Osadného. Rázovitej rusínskej dedinky na ďalekom severovýchode. Takmer na poľskej hranici, v okrese Snina.
Niekoľko kilometrov pred Osadným, ma v skorom lete upútali kilometre elektrických oplôtkov a v slnečnom svetle pasúci sa, hovädzí dobytok. Takmer dokonalá pastierska idylka.
Vychutnával som si divokú zelenú krajinu východu a mal som dobrý pocit, že naši ľudia sa konečne vracajú k chovu a pasienkárstvu.
Taliani na severovýchode Slovenska s hovädzím dobytkom podnikajú stále (ilustračné foto)
Ferrari v obývačke
Že pochopili a nadviazali na svojich starých otcov, gazdov. Predpokladal som, že skombinovali ich skúsenosti a svoj moderný know-how a ako farmári pokračujú v tradícii. Viac som sa ani mýliť nemohol.
„To je super, že sa tu všade pasie dobytok,“ nadhodil som nadšený, keď som došiel do Osadného.
„Hej je to super. Všetko to tu vlastní Diego,“ odvrkol kamarát.
„Diego? Kto je Diego?“ opýtal som sa.
„Nepoznáš Diega? Tu ho pozná každý. Diego má v obývačke Ferrari.“
A tým sa to skončilo.
Potom som si v novinách ešte prečítal niekoľko článkov o tomto, na Zemplíne známom agrobarónovi z talianskej Kalábrie a jeho avantúrach a pustil som to z hlavy.
Teľacie impérium
Na historku som si spomenul až keď som o dva roky čítal nedokončený článok zavraždeného novinára Jána Kuciaka.
Písal o prepojení talianskej mafie so slovenskou politikou, v článku figurovali aj mená Diego Roda a Antonino Vadala.
Kuciak sa o nich písal ako o členoch talianskych rodín podnikajúcich na východnom Slovensku s eurofondmi a drogami.
S prepojením na obávanú, dnes najsilnejšiu taliansku mafiu - ´Ndranghetum a na slovenských colníkov, politikov a úrad vlády.
Antonino Vadala pezývaný aj Bovino (Teľacina)
Antonino Vadala (45), v Taliansku ironicky prezývaný aj Bovino (Teľacina), podnikal na Slovensku od roku 2001. Prišiel sem za svojim budúcim svokrom Diegom Rodom, na východe začal obchodovať s hovädzím dobytkom a mäsom.
Dnes sedí v talianskej base. Potom čo ho 13. marca 2019 zatkla a v apríli vydala do Talianska slovenská polícia, ho v októbri 2019 odsúdili na 9 rokov a 4 mesiace tvrdej väzby.
Je tam spolu s ďalšími 17 obžalovanými. Obchodovali s drogami a pokúšali sa o otvorenie novej drogovej cesty z Južnej Ameriky do Európy.
Vadala dostal v Taliansku za obchod s drogami 9 rokov a 4 mesiace.
Zatkli ho na Slovensku v marci 2019
Jeho svokor Diego Roda sa naopak na Zemplíne ďalej teší povesti váženého a bohatého podnikateľa. Svoje chovateľské a družstevné agro-impérium tu buduje od roku 1993.
Do schátraného areálu bývalého družstva s desiatkami polorozpadnutých budov a maštalí v Beši pri Michalovciach, chcel Vadala investovať dva milióny eur.
- Kto bol v skutočnosti podnikateľ s mäsom Antonino Vadala
- Aký obrovský drogový biznis na Slovensku rozbehol
- Kde všade podnikali a ešte podnikajú Taliani na Zemplíne
Schránky a firmy
Na Priemyselnej ulici číslo 2 v Michalovciach dodnes sídli firma Vadala Group. Na bočnej strane ošarpanej červeno-hnedej budovy je už z križovatky vidieť veľký pútač ďalšej bývalej firmy talianskeho mafiána – Bovinex Európa.
Gia Management, Terra Real, AV Real, Vadala Group, Exekutive, Mirabella, Hopton, Bovinex Európa. Toto sú iba niektoré firmy z podniakteľsko-mafiánskeho portfólia Antonina Vadalu.
Veľa z nich dnes už neexistuje, iné sú v konkurze alebo v likvidácii, ďalšie majú nových majiteľov.
Pol roka po právoplatnom rozsudku a uväznení talianskeho mafiána meno Antonina Vadalu, podľa obchodného registra, aktívne figuruje ešte v štyroch eseročkách - Exekutive, Mirabella, Hopton a Vadala Group.
Priemyselná ulica v Michalovciach. Tu mal Vadala sídlo niekoľkých firiem
Vo vestibule priemyselného areálu je sterilne čisto. Okrem dvoch zamknutých dverí a vstupu do malej reštaurácie Goral, kde sa práve podáva obedové menu, je na stene 24 poštových schránok.
Päť z nich patrí alebo patrilo firmám Antonina Vadalu: Terra Real, AV Real, Vadala Transport, Vadala Gropu a Bovinex Europa.
Poštové schránky firiem Antonina Vadalu
V reštaurácii sa pýtam na majiteľa budovy. „Zazvoňte vonku na dvere ku schodisku. Mala by tam byť ekonómka. Teraz to už majú noví majitelia,“ informuje ma čašníčka.
Dvere sú zamknuté a na niekoľkonásobné zvonenie na dvanásť neoznačených tlačidiel nikto neodpovedá. Začína to byť tajomné.
Podľa katastra patrí budova eseročke Bendon michalovských podnikateľov Mateja Šarockého a Rastislava Baníka.
"Budovu sme kúpili od predchádzajúceho majiteľa v konkurze. O Antoninovi Vadalovi neviem nič, ani sme s ním nikdy neboli v kontakte. Stretli sme sa s jeho bratmi, ktorí nás požiadali, žeby tam stále chceli mať schránky a sídla firiem," dozvedám sa od spolumajiteľa areálu Mateja Šarockého.
Ekvádor – Benátky - Zemplín
Vadala od začiatku vedel, že Slovensko, ktoré je silné v čerpaní eurofondov a zároveň prelezené korupciou, mu poslúži ako vstupenka do veľkého sveta kokaínového biznisu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako Vadala používal slovenské eseročky na pašovanie kokaínu v banánoch
- Kam až siahali korupčné prepojenia jeho ľudí
- Akú úlohu v tomto biznise zohrala Vadalova milenka Mária Trošková
- Čo zostalo dnes po Vadalových firmách na východe