Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 7. 6. 2020 meniny má Róbert, Róberta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
0
Viktor Kniš
14. január 2020, 19:41
Čas čítania: 4:28
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok

Opäť sme naživo z Pezinka sledovali pokračovanie hlavného pojednávania v prípade zavraždeného novinára a jeho snúbenice.

Viktor Kniš
14. január 2020, 19:41
Čas čítania: 4:28
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V utorok pokračoval megaproces v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, z ktorej sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Posledný menovaný sa včera priznal a pred súdom podrobne opísal, ako skutok vraždy vykonal a následne sa ospravedlnil z účasti na hlavných pojednávaniach. 

 

V utorok vypovedali svedkovia, najprv poškodené rodiny novinára a jeho snúbenice a následne expriateľka Miroslava Marčeka. Dopoludnie sa nieslo vo veľmi emotívnej atmosfére, rodičia Jána a Martiny počas výpovedí plakali. Svojim správaním zaujali aj obžalovaní. Zszuzsovej museli priniesť lieky, Kočnerovi sa miestami triasli ruky, snažil sa však pôsobiť pokojným dojmom. 

 

Po obede vypovedal sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó už ako svedok po tom, čo v závere decembra dostal za sprostredkovanie vraždy Jána Kuciaka 15 rokov vo väzení. 

 

Zhrnuli sme 5 najdôležitejších momentov, ktoré sa počas utorkového pojednávania udiali. Proces mapujeme naživo priamo z pojednávania, v nasledujúcich bodoch sa dozvieš, čo sa dnes na súde dialo a čo bude v niektorých prípadoch kľúčové aj pre pokračovanie hlavného pojednávania. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 995 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

1. Emotívne výpovede rodičov

Dopoludnia vypovedala Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak starší a prokurátor prečítal aj skoršiu výpoveď Jany Kuciakovej, ktorá nemohla vypovedať, aj keď bola na súde prítomná. Ani jeden z rodičov sa počas výpovedí neubránil slzám. 

 

Jozef Kuciak starší aj Zlatica Kušnírová sa zhodujú, že jediným nepriateľom Jána Kuciaka bol Marian Kočner. Otec Jána Kuciaka odkazoval na telefonát medzi synom a Kočnerom. „Pavúka našej rodiny mal už vtedy k dispozícii, lebo vymenoval, že bude hľadať špinu na matku a otca,“ hovoril so slzami v očiach a spomínal, ako sedávali vo Veľkej Mači a rozprávali sa o Kočnerovi. 

 

Aj Zlatica Kušnírová prezradila, že sa s Jánom Kuciakom o Marianovi Kočnerovi rozprávala, dokonca ho pred ním viackrát varovala. Keď sa Daniel Lipšic opýtal Zlatice Kušnírovej, nech si spomenie a opíše detstvo svojej dcéry, nahlas sa rozplakala. Udržala sa a aj napriek slzám si mohla celá pojednávacia miestnosť, vrátane obžalovaných, vypočuť, ako si matka spomína na svoju zavraždenú dcéru. 

 

Rodičia Jána Kuciaka

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok

2. Myslím si, že sa bál, len to nechcel dať na sebe znať, povedal brat Jána Kuciaka

Vypovedal aj brat Jána Kuciaka – Jozef Kuciak mladší. Podobne ako rodičia, aj on tvrdí, že mu okamžite po vražde napadlo meno Mariana Kočnera. Konkrétne hovorí o SMS-správe, ktorú Marian Kočner poslal Jánovi Kuciakovi na Vianoce 2017. „Boli tam provokatívne smajlíky,“ dodáva. 

 

„Už len fakt, že človek, ktorý sa nachádza na mafiánskych zoznamoch, sa zaujíma o môjho brata, to bolo niečo hrozné,“ opísal na pojednávaní Jozef Kuciak mladší svoje pocity, keď  sa jeho bratovi vyhrážal Kočner. „Myslím si, že sa bál, len to nechcel dať na sebe vedieť,“ hovoril Jozef Kuciak mladší počas toho, ako sa ledva bránil plaču. 

 

Povedal tiež, že až keď novinár podával na podnikateľa trestné oznámenie, pochopil, že sa aj jeho brat mohol báť. „On bol ten, čo upokojoval mňa, nie ja jeho,“ hovoril Jozef Kuciak mladší pred súdom. Zároveň prezradil, že nezaregistroval, že by mal jeho brat akýkoľvek iný konflikt, okrem toho s Marianom Kočnerom.

3. Plač Zsuzsovej

Počas výpovede Zlatice Kušnírovej sa prekvapivo ozvala aj Alena Zsuzsová. „Hovorí vám niečo pojem prezumpcia neviny?,“ opýtala sa obžalovaná matky zavraždenej Martiny. Ďalej Zsuzsovú zaujímalo, aké má dôkazy, keď tvrdí, že práve ona stojí za smrťou jej dcéry.

 

Kušnírová odpovedá, že to tvrdí na základe dôkazov zo spisu. „Keby to tak nebolo, vy by ste dnes boli pri svojej dcére a ja tiež,“ dodáva nervózne Kušnírová. Atmosféra v pojednávacej miestnosti bola počas tohto momentu mrazivá. 

 

Neskôr sa rozplakala aj Zsuzsová, snažila sa zakrývať si pri tom tvár zošitom tak, aby ju novinári nevideli. Denník Sme neskôr informoval, že jej pracovníci ZVJS priniesli nešpecifikované lieky. Následne sa upokojila. 

 

„Ona neplakala nad nami, ona plakala nad svojou dcérou, nebolo mi jej ľúto. Ona svoju dcéru uvidí, lebo ju môže prísť navštíviť, my už nie,“ povedala novinárom počas prestávky Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny.

 

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok

4. Vypovedal svedok Zoltán Andruskó

Výpoveď svedka Zoltána Andruskóa, smerovala k usvedčeniu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej z objednávky vraždy. Ich mená sa spomínali v jeho výpovedi pred súdom viackrát. „Sprostredkoval som vraždu Jána Kuciaka na pokyn Mariana Kočnera,“ povedal hneď na úvod a viackrát sa poškodeným rodinám ospravedlnil. 

 

„S Alenou Zsuzsovou sme mali dohodnuté, že v žiadnom prípade nemôžeme Marčekovi a Szabóovi povedať, že si objednávku vraždy objednal pán Kočner,“ pokračoval Andruskó. „Kočnera som počul viackrát, aj som mu niekoľko slov do telefónu povedal,“ tvrdil svedok Zoltán Andruskó, ktorý bol vyčlenený na osobitné pojednávanie a už za priznanie a spoluprácu s vyšetrovateľmi dostal znížený 15-ročný trest väzenia.

 

Pre médiá sa vyjadril na konci dňa aj právny zástupca poškodenej Zlatice Kušnírovej Daniel Lipšic: „Dnes bol dobrý deň, Zoltán Andruskó vypovedal nad rámec, potvrdil všetko kľúčové. Čo je najdôležitejšie, opísal fotografie, ktoré mu ukázal prokurátor. Je to veľmi dôležitý nepriamy dôkaz, ktorý spája Kočnera s vraždou,“ povedal advokát po druhom dni pojednávania. Lipšic hovorí o časti pojednávania, keď Andruskó potvrdil, že sa pozerá na fotky zo spisu, ktoré mu ukázala Alena Zsuzsová, keď mu zadávala objednávku vraždy Jána Kuciaka. 

 

Tvár Zoltána Andruskóa verejnosť nebude môcť vidieť. Kým mali médiá možnosť fotiť a robiť videozáznam z pojednávacej miestnosti, mal na sebe modrú kuklu. Pracovníci ZVJS mu ju dali dole až vtedy, keď mali všetci zakázané fotiť. Počas výpovede mal na sebe nepriestrelnú vestu.

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok

5. Keby Kočner nemal také vzťahy s políciou a Smerom, tak by sa to nestalo, povedal Andruskó

Svedok Andruskó povedal aj niekoľko zaujímavých skutočností, ktoré síce súviseli s Marianom Kočnerom a vraždou, mali však aj politický podtón. 

 

„Kočnera som počul viackrát, aj som mu niekoľko slov do telefónu povedal. Presne som vedel, v akom kontakte je s politikmi, vedel som o tom, aký mal vzťah s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom, „strapatým“ a Glváčom.“ hovorí Andruskó s tým, že tieto informácie mal od Aleny Zsuzsovej. Rovnaké prepojenia vyplývajú aj z iných zdrojov, napríklad z Threemy alebo audiovizuálnych záznamov z Trnkovej kancelárie. 

 

Andruskó tvrdí, že aj po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mali vykonávatelia a objednávatelia vraždy informácie z priebehu vyšetrovania skôr, ako boli verejné. Tie mali podľa Andruskóa uniknúť cez bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara alebo bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. 

 

„Keby pán Kočner nemal také vzťahy s políciou a Smerom, tak by sa to nestalo,“ konštatuje Andruskó. Počas výpovede viackrát povedal, že sa bál ísť na políciu. Dodáva, že bol rád, keď mu policajti 27. novembra zaklopali na dvere. „Som rád, že som tu (pozn. red. pred súdom),“ uzavrel.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR – Michal Svítok Tagy: ján kuciak, Marián Kočner, alena zsuzsová
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
20
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.