Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 24. 1. 2021 meniny má Timotej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
0
Viktor Kniš
14. január 2020, 19:41
Čas čítania: 4:07

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok

Opäť sme naživo z Pezinka sledovali pokračovanie hlavného pojednávania v prípade zavraždeného novinára a jeho snúbenice.

Viktor Kniš
14. január 2020, 19:41
Čas čítania: 4:07
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

V utorok pokračoval megaproces v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, z ktorej sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Posledný menovaný sa včera priznal a pred súdom podrobne opísal, ako skutok vraždy vykonal a následne sa ospravedlnil z účasti na hlavných pojednávaniach. 

 

V utorok vypovedali svedkovia, najprv poškodené rodiny novinára a jeho snúbenice a následne expriateľka Miroslava Marčeka. Dopoludnie sa nieslo vo veľmi emotívnej atmosfére, rodičia Jána a Martiny počas výpovedí plakali. Svojim správaním zaujali aj obžalovaní. Zszuzsovej museli priniesť lieky, Kočnerovi sa miestami triasli ruky, snažil sa však pôsobiť pokojným dojmom. 

 

Po obede vypovedal sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó už ako svedok po tom, čo v závere decembra dostal za sprostredkovanie vraždy Jána Kuciaka 15 rokov vo väzení. 

 

Zhrnuli sme 5 najdôležitejších momentov, ktoré sa počas utorkového pojednávania udiali. Proces mapujeme naživo priamo z pojednávania, v nasledujúcich bodoch sa dozvieš, čo sa dnes na súde dialo a čo bude v niektorých prípadoch kľúčové aj pre pokračovanie hlavného pojednávania. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1630 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

1. Emotívne výpovede rodičov

Dopoludnia vypovedala Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak starší a prokurátor prečítal aj skoršiu výpoveď Jany Kuciakovej, ktorá nemohla vypovedať, aj keď bola na súde prítomná. Ani jeden z rodičov sa počas výpovedí neubránil slzám. 

 

Jozef Kuciak starší aj Zlatica Kušnírová sa zhodujú, že jediným nepriateľom Jána Kuciaka bol Marian Kočner. Otec Jána Kuciaka odkazoval na telefonát medzi synom a Kočnerom. „Pavúka našej rodiny mal už vtedy k dispozícii, lebo vymenoval, že bude hľadať špinu na matku a otca,“ hovoril so slzami v očiach a spomínal, ako sedávali vo Veľkej Mači a rozprávali sa o Kočnerovi. 

 

Aj Zlatica Kušnírová prezradila, že sa s Jánom Kuciakom o Marianovi Kočnerovi rozprávala, dokonca ho pred ním viackrát varovala. Keď sa Daniel Lipšic opýtal Zlatice Kušnírovej, nech si spomenie a opíše detstvo svojej dcéry, nahlas sa rozplakala. Udržala sa a aj napriek slzám si mohla celá pojednávacia miestnosť, vrátane obžalovaných, vypočuť, ako si matka spomína na svoju zavraždenú dcéru. 

 

Rodičia Jána Kuciaka

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok
Zdroj: TASR - Michal Svítok

2. Myslím si, že sa bál, len to nechcel dať na sebe znať, povedal brat Jána Kuciaka

Vypovedal aj brat Jána Kuciaka – Jozef Kuciak mladší. Podobne ako rodičia, aj on tvrdí, že mu okamžite po vražde napadlo meno Mariana Kočnera. Konkrétne hovorí o SMS-správe, ktorú Marian Kočner poslal Jánovi Kuciakovi na Vianoce 2017. „Boli tam provokatívne smajlíky,“ dodáva. 

 

„Už len fakt, že človek, ktorý sa nachádza na mafiánskych zoznamoch, sa zaujíma o môjho brata, to bolo niečo hrozné,“ opísal na pojednávaní Jozef Kuciak mladší svoje pocity, keď  sa jeho bratovi vyhrážal Kočner. „Myslím si, že sa bál, len to nechcel dať na sebe vedieť,“ hovoril Jozef Kuciak mladší počas toho, ako sa ledva bránil plaču. 

 

Povedal tiež, že až keď novinár podával na podnikateľa trestné oznámenie, pochopil, že sa aj jeho brat mohol báť. „On bol ten, čo upokojoval mňa, nie ja jeho,“ hovoril Jozef Kuciak mladší pred súdom. Zároveň prezradil, že nezaregistroval, že by mal jeho brat akýkoľvek iný konflikt, okrem toho s Marianom Kočnerom.

3. Plač Zsuzsovej

Počas výpovede Zlatice Kušnírovej sa prekvapivo ozvala aj Alena Zsuzsová. „Hovorí vám niečo pojem prezumpcia neviny?,“ opýtala sa obžalovaná matky zavraždenej Martiny. Ďalej Zsuzsovú zaujímalo, aké má dôkazy, keď tvrdí, že práve ona stojí za smrťou jej dcéry.

 

Kušnírová odpovedá, že to tvrdí na základe dôkazov zo spisu. „Keby to tak nebolo, vy by ste dnes boli pri svojej dcére a ja tiež,“ dodáva nervózne Kušnírová. Atmosféra v pojednávacej miestnosti bola počas tohto momentu mrazivá. 

 

Neskôr sa rozplakala aj Zsuzsová, snažila sa zakrývať si pri tom tvár zošitom tak, aby ju novinári nevideli. Denník Sme neskôr informoval, že jej pracovníci ZVJS priniesli nešpecifikované lieky. Následne sa upokojila. 

 

„Ona neplakala nad nami, ona plakala nad svojou dcérou, nebolo mi jej ľúto. Ona svoju dcéru uvidí, lebo ju môže prísť navštíviť, my už nie,“ povedala novinárom počas prestávky Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny.

 

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok
Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

4. Vypovedal svedok Zoltán Andruskó

Výpoveď svedka Zoltána Andruskóa, smerovala k usvedčeniu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej z objednávky vraždy. Ich mená sa spomínali v jeho výpovedi pred súdom viackrát. „Sprostredkoval som vraždu Jána Kuciaka na pokyn Mariana Kočnera,“ povedal hneď na úvod a viackrát sa poškodeným rodinám ospravedlnil. 

 

„S Alenou Zsuzsovou sme mali dohodnuté, že v žiadnom prípade nemôžeme Marčekovi a Szabóovi povedať, že si objednávku vraždy objednal pán Kočner,“ pokračoval Andruskó. „Kočnera som počul viackrát, aj som mu niekoľko slov do telefónu povedal,“ tvrdil svedok Zoltán Andruskó, ktorý bol vyčlenený na osobitné pojednávanie a už za priznanie a spoluprácu s vyšetrovateľmi dostal znížený 15-ročný trest väzenia.

 

Pre médiá sa vyjadril na konci dňa aj právny zástupca poškodenej Zlatice Kušnírovej Daniel Lipšic: „Dnes bol dobrý deň, Zoltán Andruskó vypovedal nad rámec, potvrdil všetko kľúčové. Čo je najdôležitejšie, opísal fotografie, ktoré mu ukázal prokurátor. Je to veľmi dôležitý nepriamy dôkaz, ktorý spája Kočnera s vraždou,“ povedal advokát po druhom dni pojednávania. Lipšic hovorí o časti pojednávania, keď Andruskó potvrdil, že sa pozerá na fotky zo spisu, ktoré mu ukázala Alena Zsuzsová, keď mu zadávala objednávku vraždy Jána Kuciaka. 

 

Tvár Zoltána Andruskóa verejnosť nebude môcť vidieť. Kým mali médiá možnosť fotiť a robiť videozáznam z pojednávacej miestnosti, mal na sebe modrú kuklu. Pracovníci ZVJS mu ju dali dole až vtedy, keď mali všetci zakázané fotiť. Počas výpovede mal na sebe nepriestrelnú vestu.

5 najdôležitejších momentov z druhého dňa megaprocesu s Kočnerom: Plač rodín zavraždených a Andruskó pod paľbou otázok
Zdroj: TASR

5. Keby Kočner nemal také vzťahy s políciou a Smerom, tak by sa to nestalo, povedal Andruskó

Svedok Andruskó povedal aj niekoľko zaujímavých skutočností, ktoré síce súviseli s Marianom Kočnerom a vraždou, mali však aj politický podtón. 

 

„Kočnera som počul viackrát, aj som mu niekoľko slov do telefónu povedal. Presne som vedel, v akom kontakte je s politikmi, vedel som o tom, aký mal vzťah s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom, „strapatým“ a Glváčom.“ hovorí Andruskó s tým, že tieto informácie mal od Aleny Zsuzsovej. Rovnaké prepojenia vyplývajú aj z iných zdrojov, napríklad z Threemy alebo audiovizuálnych záznamov z Trnkovej kancelárie. 

 

Andruskó tvrdí, že aj po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mali vykonávatelia a objednávatelia vraždy informácie z priebehu vyšetrovania skôr, ako boli verejné. Tie mali podľa Andruskóa uniknúť cez bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara alebo bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. 

 

„Keby pán Kočner nemal také vzťahy s políciou a Smerom, tak by sa to nestalo,“ konštatuje Andruskó. Počas výpovede viackrát povedal, že sa bál ísť na políciu. Dodáva, že bol rád, keď mu policajti 27. novembra zaklopali na dvere. „Som rád, že som tu (pozn. red. pred súdom),“ uzavrel.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR – Michal Svítok Tagy: ján kuciak, Marián Kočner, alena zsuzsová
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.