Zvieratá sú totiž zmätené a pri zúfalom hľadaní vody ohrozujú domorodých obyvateľov.
V súvislosti s mohutnými požiarmi v Austrálii sa hovorí, že o život prišlo takmer 500-miliónov zvierat a minimálne 25-tisíc koál.
Ladbible ale píše, že problémy spôsobuje aj približne 10 000 voľne žijucich ťáv. Tie sú požiarmi a všade prítomným suchom zmätené. Zúfalo hľadajú vodu a pri svojom putovaní krajinou vraj poškodzujú všetko naokolo, vrátane súkromného majetku Austrálčanov.
Nariadený bol teda ích odstrel. Z ich likvidáciou by sa malo začať od stredy a operácia, pri ktorej budú strieľané z vrtuľníkov, má trvať približne päť dní.
Mŕtve ťavy potom buď zahrabú, spália alebo ponechajú svojmu osudu, ak sa budú nachádzať na odľahlých územiach v púšti.
„Boli sme uväznení v smradľavom horku a nepríjemných podmienkach, cítiac sa veľmi zle, pretože sem vbehli ťavy a skopávali ploty, obiehali okolo domov a skúšali sa dostať k vode cez klimatizácie,“ povedala Marita Bakerová, členka výkonnej rady APY Lands, teda komunity domorodých Austrálčanov.
Ťavy, na rozdiel od koál, v Austrálii nepatria medzi ohrozené druhy. Práve naopak, v roku 2010 ich v divokej prírode žilo viac než milión a každých deväť rokov sa ich počet zdvojnásobí. Vláda tak už dlhodobo rieši manažment ich populácie.
Locals have complained the animals have been entering communities and wreaking havoc as they look for any available water source, including taps and tankshttps://t.co/rCzWXSDP1d
— The Independent (@Independent) January 7, 2020
Riadený odstrel je dôležitý aj z preventívnych dôvodov. Unavené ťavy bez prístupu k vode by pravdepodobne zomreli tak či tak, a ich zvyšky by mohli kontaminovať aj zvyšné zdroje pitnej vody.
„Kým sú všetky spolu, je pravý čas ich odstreliť a odstrániť niektoré zo zvierat, ktoré ničia našu prirodzenú vegetáciu. Niektorí ľudia v tomto počasí nemôžu spustiť ani svoje klimatizácie kvôli strachu, že ich zvieratá začnú kvôli vlhkosti z nich napádať,“ hovorí Richard King z rovnakej komunity APY Lands.