Obrovský mrak je vidieť aj z vesmíru.
Austráliu sužujú ničivé požiare už od septembra. V mnohých častiach krajiny vyhlásili stav núdze, zhorela už oblasť väčšia ako Slovensko a kvôli tragickej situácii zahynulo už takmer pol miliardy zvierat. Najnovšie informácie hovoria, že požiare v štáte na južnej pologuli sú také veľké, že vytvárajú vlastné počasie.
Ako informuje portál Science Alert, dym z požiarov v buši je tak intenzívny, že disponuje vlastnými klimatickými podmienkami v podobe obrovských búrok, ktoré dané požiare ešte viac zvyšujú. Uvádza to aj úrad pre meteorológiu v štáte Victoria. Na juhovýchodnom cípe krajiny sa vytvárajú oblaky typu pyrocumulonimbus, ktoré celej situácii rozhodne nepomáhajú.
Obrovský mrak sa nachádza v nadmorskej výške 16 kilometrov. Ich intenzitu zaznamenávajú aj satelitné snímky. Keď teplo a dym stúpa, má to za následky vytvorenie veľkého nafúknutého oblaku, vďaka ktorému prší.
Pyro-cumulonimbus clouds have developed to altitudes over 16km in East #Gippsland this afternoon. These fire-induced storms can spread fires through lightning, lofting of embers and generation of severe wind outflows #VicWeather #VicFires pic.twitter.com/gZN6sC7meU
— Bureau of Meteorology, Victoria (@BOM_Vic) December 30, 2019
Pyrocumulonimbus vzniká v dôsledku tepla uvoľneného pri lesných požiaroch, sopečných erupciách či iných mimoriadnych prírodných javoch. Ten môže rozptýliť žeravé uhlíky a popol po veľkej oblasti. Taktiež môže viesť k silnému vetru či tvorbe bleskov, ktoré vzniknuté požiare len zintenzívňujú.
Za posledné mesiace v štátoch Nový Južný Wales a Victoria vyhorelo už viac ako päť miliónov hektárov pôdy a lesov. V plameňoch zahynulo minimálne 17 ľudí, ďalších 17 je podľa austrálskej verejnoprávnej televízie ABC nezvestných. V Novom Južnom Walese a častiach Viktórie bol vyhlásený stav núdze, cez víkend sa má situácia totiž ešte zhoršiť.