- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Pred rokom 1991 ich mohol čakať trest smrti, po prijatí Listiny základných práv a slobôd ale vrahom hrozilo maximálne doživotie.
77-ročného Jána Molnára v roku 1992 odsúdili na doživotie za znásilnenie a vraždu mladej Holanďanky Gabrielle z 23. augusta 1990. Znásilnili a zaškrtili ju na parkovisku rakúskej diaľnice A-25 (Pucking) spolu s Ľuborom Masárom, ktorý tiež dostal doživotie .
Masár i Molnár boli po Nežnej revolúcii úplne prvými zločincami v Československu odsúdenými na doživotie. Molnár v októbri minulého roka už tretíkrát požiadal o podmienečné prepustenie na slobodu.
Doživotne odsúdení majú možnosť podať takúto žiadosť po odpykaní si 25 rokov svojho trestu. Rodina zosnulej Gabrielle môže naďalej spávať v pokoji, Molnár svoju žiadosť nakoniec 9. januára 2020 opäť stiahol. Toto je príbeh recidivistu a vraha, ktorý bol po prepustení v 90-tych rokoch, vopred rozhodnutý páchať zločiny.
- Za čo boli Molnár a Masár odsúdení ešte pred vraždou a znásilnením Holanďanky Gabrielle
- Čo zločinci urobili s manželom obete a ako znášal smrť svojej ženy
- Ako reagovala rodina na možnosť potenciálneho prepustenia vrahov
- Akým spôsobom boli Molnár s Masárom usvedčení
- Prečo sa na súde obrátili proti sebe
- Aké faktory môžu ovplyvniť, či sa prepustený vrah zaradí do spoločnosti, alebo bude naďalej páchať zločiny
Od usmrtenia vrátničky po znásilnenie a vraždu Gabrielle
Ján Molnár a Ľubor Masár patrili do radov zločincov ešte pred znásilnením a zavraždením Gabrielle Widdershovenovej–Groenovej. Molnára totiž už predtým odsúdili na 15 rokov za vraždu vrátničky, pričom v jeho registri trestov sa nachádzalo rovných 9 záznamov o trestoch a Masár už mal za sebou majetkové a násilné trestné činy. S ohľadom na amnestie vtedajšieho prezidenta Václava Havla ich predčasne prepustili na slobodu.
Bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok opisoval vraždu Holanďanky ako hnusnú a podľa jeho vedomostí odsúdený Molnár ešte pred amnestiami vyhlasoval, že na slobode bude opäť páchať trestnú činnosť. „Amnestie boli v prípade takýchto násilníckych kriminálnikov značná politická chyba, ktorá stála Slovensko množstvo škôd a zmarených nevinných životov,“ myslí si bývalý kriminalista Matej Snopko.
Gabrielle nútili piť slivovicu, znásilnili ju a nakoniec zaškrtili jej vlastným opaskom
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa Molnár s Masárom dostali k svojim obetiam
- Čo mala spoločné Molnárova vražda vrátničky a Holanďanky Gabrielle
- Prečo by mohol byť oslobodený Molnár pre spoločnosť veľkým rizikom
- Ako si manžel obete René spomína na svoju bývalú ženu
- Ako reagovala rodina na možnosť potenciálneho prepustenia vrahov