Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 13. 8. 2020 meniny má Ľubomír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Strava
8
Simon K.
7. december 2016, 14:34
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Detox: Ľudia naozaj potrebujú detoxikáciu, hlavne pre ich mozog, keďže veria hlúpostiam a obetavo padajú šarlatánom do pasce

Detox sem, detox tam. Prípravky a špeciálne detoxikačné diéty sú všade okolo nás a ľudia očistu naozaj potrebujú, ale tak trochu inú.

Simon K.
7. december 2016, 14:34
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Chceš zhodiť pár kíl? Detox. Chceš sa zbaviť toxínov v tele? Detox. Chceš byť konečne zdravý a fit? Detox. Chceš si nájsť priateľku a byť milionár? Detox. Slovo, ktoré opantalo tisíce ľudí. Existujú detoxikačné tabletky, diéty, špeciálne oleje na odstránenie toxínov z tela, revolučné prípravky na očistu, náplaste... je toho naozaj veľa. Ak sa už teraz smeješ a hovoríš si, že: „Ufff, o chvíľu vymyslia aj nejaké detoxikačné oblečenie“, tak si úplne pozadu, pretože aj také existuje!

 

Detox: Ľudia naozaj potrebujú detoxikáciu, hlavne pre ich mozog, keďže veria hlúpostiam a obetavo padajú šarlatánom do pasce

Čo to vlastne ten detox je a ako funguje? 

Predstav si, že niečo zješ. Vypiješ. Požiješ lieky. To je jedno, či je to zdravé, nezdravé, brokolicové alebo čokoládové. Látky absorbované zo žalúdka sa skrz jednu z najvýznamnejších žíl v našom tele - vrátnicu - dostávajú do pečene. Biochemické procesy následe umožnia, že rôzne bunky požerú mikroorganizmy a iné škodlivé látky. Enzýmy v bunkách pečene potom vďaka ďalším procesom vylučujú nežiaduce látky. A kde ich vylúčia? Do ladvín. Áno, ďalší šikovníček v našom tele, ktorý nepotrebuje špeciálny detoxikačný čaj za 49,99€ (v zľave!) na to, aby si odviedol svoju prácu poctivo. Odpadové látky sa následne vylučujú v moči. Inak povedané, naše telo sa detoxikuje samé. Máme predsa obličky, pečeň, pľúca alebo potné žľazy, ktoré si robia svoju prácu.

 

Keď už som spomenul tie detoxikačné čaje, o nich sme si písali samostatný článok už dávnejšie, takže táto téma je uzavretá. Ešte si nečítal? Klikni sem.

 

Detox: Ľudia naozaj potrebujú detoxikáciu, hlavne pre ich mozog, keďže veria hlúpostiam a obetavo padajú šarlatánom do pasce

Ale čo detoxikačné diéty?

tejto analýze skúmali všetky štúdie týkajúce sa "detoxikačných diét" a zistili to, čo by mali zistiť všetci, ktorí to s detoxom mysleli vážne. Podľa analýzy neexistujú žiadne dôkazy o tom, že detoxikácia a rôzne detoxikačné diéty podnecujú elimináciu nejakých toxických procesov. „Kamoška mi ale hovorila, že schudla nejaké to kilečko na jej detox diéte. Klamala?“ Nie, nemusela klamať. Totiž mnohé z detoxikačných programov zahŕňajúcich či už špeciálne nápoje na detoxikovanie alebo špecifické diéty, ľudí ponoria do kalorického deficitu. A čo to znamená? Chudnú. „A to je super, nie?“ Nuž, ani tak nie. Prvotné kilogramy budú v podobe glykogénu a vody a pokiaľ človek rozhodne obetovať dlhší čas na špeciálnej detox diétke, tak to je vlastne obyčajná hladovka, ktorá v mnohých prípadoch podporuje fyzické a mentálne problémy. Samozrejme z krátkodobého hľadiska pri tých 3-dňových diétach pravdepodobne žiadne vážne problémy nenastanú, ale kto mi vysvetlí, aký zmysel má hladovať napríklad 3 dni, mať deficit vitamínov, minerálov a takisto bielkovín?

 

Jednoducho, strata hmotnosti sa nerovná strate tuku. To sme si tiež vysvetľovali v našom článku o váhach a o tom, ako mnohé ženy podľahnú tomu jednému číslu. Každý gram uložených sacharidov udržiava dodatočné 3 gramy vody. Je teda jednoduché dať dole pár kíl, ale akonáhle "revolučná" detox diéta skončí, človek sa vráti na klasické stravovanie, kde nebude hladovať a kilá sú nazad. Dočasná strata hmotnosti je ale to, prečo si mnohí povedia, že detox funguje a zbavujú sa toxínov, chudnú. Navyše, veľa ľudí, ktorí spadnú do tejto detoxikačnej pasce pravdepodobne papajú dosť zle a nevyvážene. Detoxikačná rýchlo-diéta im nakáže orientovať sa hlavne na zeleninu a ovocie a konzumovať oveľa, oveľa menej kalórií. Paradoxne teda robia niečo dobré - orientujú sa na viac mikroživín v jedálničku a pravdepodobne jedia viac kvalitne. Ale čo tak sa namiesto hlúpeho krátkodobého detoxu stravovať zdravo a vyvážene, aby sme si vytvorili návyky, ktoré vieme udržať na dennej báze v dlhodobom horizonte? Nie, nie a ešte raz nie. Detoxikačné diéty nefungujú a nepotrebujeme na to ani vedu, pretože v tomto prípade stačí poznať základy o výžive a mať štipku logického myslenia.

 

Toxíny sem, toxíny tam 

Nie je na škodu povenovať sa aj tzv. toxicite ako takej. V podstate všetko je škodlivé, ale v nadmernom množstve. Áno, aj obyčajná voda ťa môže zabiť (ak jej vypiješ nadmerné množstvo za krátky čas). A čo taký draslík, ktorý nájdeme v banánoch alebo rôznych vitamínových a “športových” nápojoch? Štiepi sa hodiny a je bezpečný, navyše zdraviu prospešný. Ale 1g drasíka nalačno už zase nie a môže mať nepriaznivé účinky na naše zdravie. Alkohol je na tom podobne. Jeden pohár vína pri večeri dokážeme vypiť bez toho, aby sme skončili s výplachom žalúdka. Alkohol je síce toxický, ale v malých množstvách ho telo dokáže metabolizovať. Ak by sme tých pohárov vína vypili 20, to už by bol iný scenár. A čínska kapusta? Zdravá vec obsahujúca glukozinoláty a tie majú potenciál spôsobovať problémy so štítnou žľazou. Telo však dokáže glukozinoláty metabolizovať a my si tak môžeme užívať vitamíny a iné výhody zo zeleniny. Skúsme však zjesť tejto kapusty denne príliš veľké množstvo a skončíme pravdepodobne s hypotyreózou, teda zníženou funkciou štítnej žľazy, takže čínska kapusta by bola pre nás toxická.

 

Viac príkladov asi netreba uvádzať. Jednoducho väčšina vecí je pri istej dávke toxická a nemôžeme s tým nič narobiť. Našťastie sa naše telo dokáže "detoxikovať" samé. V skratke, niečo považovať za toxické je vždy vytrhnuté z kontextu a obalené vo vetách, ktoré ľuďom bez informácií a zdravého rozumu naháňajú strach. Dôležitá je dávka a aj keď by bola nejaká látka naozaj pre telo nepriaznivá, žiadna očista a detoxikácia nepomôže. Špeciálne šťavy a tabletky tobôž nie. Akútna toxicita vyžaduje okamžitú lekársku pomoc (predávkovanie drogami, poštípanie jedovatým hadom...), zatiaľ čo v rámci chronickej toxicity je potrebná kvalitná výživa pre telo, nie Rumburakov čarovný plášť ani Teatox, či chutnučká pekne hnusná šťavička. Na to je tu spomínaná pečeň, obličky, pľúca a ďalšie orgány, ktoré škodlivým látkam a odpadovým produktom dávajú zbohom.

 

Detox: Ľudia naozaj potrebujú detoxikáciu, hlavne pre ich mozog, keďže veria hlúpostiam a obetavo padajú šarlatánom do pasce

Detoxikačné prípravky

Pri spomínaných komerčných produktoch zostaneme, lebo treba spomenúť rok 2009. Vtedy sa totiž zisťovalo, či niektorý z náhodných 15 "detoxikačných" prípravkov rôznych firiem naozaj funguje a či daní výrobcovia dokážu nejakým spôsobom dodať dôkaz o funkčnosti. Závery sú samozrejme smiešne. Nevedeli ani definovať slovo detox a nevedeli, aké toxíny vlastne z tela majú ich revolučné prípravky odstraňovať. Na smiech, rovnako ako všetky "fit" dievčence, ktoré za pár desiatok eur tento produkt vystavia hrdo na svojom Instagram profile. Nie, neprešli detoxikačné diéty a neprejdú ani detoxikačné prípravky.

A niečo iné?

Sauna? Sauna je super, ale tie kvapky stekajúce po čele nie sú žiadne škodliviny a ani tuk. Za zmienku stojí aj hydrocolon alebo honosnejší názov - črevná sprcha. Má ťa zbaviť parazitov v čreve, toxínov a ďalších vecí. Avšak, na baktérie v čreve nemusíme hľadieť ako na niečo nechutné, čo treba dostať z tela preč. Mnohé sú prospešné a vytvárajú systém známy ako mikrobióm. Takže opäť. Ak si chceš prepláchnuť útroby zadočku za 40 € v rámci jednej návštevy, nech sa páči. To je ale všetko, čo od toho očakávať, takže netreba byť naivný a skočiť na reči, ktoré predajcovia hrdo hlásajú.

 

 

Prečo sa niektorí po detoxe cítia skvelo? Klamú. To je prvá možnosť. Pretože detoxikácia je jednoducho cool, tak budem hovoriť, ako skvelo sa cítim. Druhá možnosť je tá, že o strave toho pravdepodobne moc nevedia, a pri detoxikácii konečne nekonzumujú hlúposti, a tak sa cítia o niečo lepšie. Pýtam sa však znova, nebolo by efektívnejšie jesť kvalitne a s rozumom stále a cítiť sa lepšie roky? Tretia možnosť je placebo, pretože ide o efektívnu zbraň, vďaka ktorej ľudia dokážu často aj nemožné.

 

Ak sa chceš zaoberať detoxikáciou, zaoberaj sa základmi. Jedz dostatočné, no nie premrštené množstvo kalórií, denne konzumuj aspoň 2 druhy ovocia a zeleniny, cvič, pi veľa vody, v priemere sprav aspoň 10-tisíc krokov za deň, 80-90 % jedál si vyberaj kvalitných, nutrične hodnotných a čo najmenej spracovávaných, maj dostatok denného svetla, uži si aspoň 7-8 hodín spánku, minimalizuj stres a čítaj Fitcult. Pretože aj my sa snažíme "detoxikovať" fitness priemysel od všetkých tých nezmyslov, mýtov, poloprávd a zapredaných tvárí. Ako sme už raz napísali - detox je legitímny lekársky termín, ktorý je však v dnešnej dobe premenený na marketingovú stratégiu.

 

 
Bavia ťa články na Fitculte a chceš vedieť, prečo využiť aj náš Online Coaching, respektíve poradenstvo? 10 dôvodov nájdeš v tomto článku a zistíš, že možno toto je pre teba tá správna spolupráca, ktorú hľadáš, chceš a v živote potrebuješ.
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.