Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 7. 2020 meniny má Lujza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
4
Karin Filkaszova
18. september 2019, 16:11
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Majiteľ najlepšieho kebabu v Bratislave Musafer: Žiadna robota nie je hanba. Hanba je, ak si zdravý a nepracuješ (Rozhovor)

Príbeh majiteľa najlepšieho kebabu v Bratislave.

Karin Filkaszova
18. september 2019, 16:11
Majiteľ najlepšieho kebabu v Bratislave Musafer: Žiadna robota nie je hanba. Hanba je, ak si zdravý a nepracuješ (Rozhovor)
Zdroj: Karin Filkászová/REFRESHER
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pred dvoma rokmi sme ti v spolupráci s foodblogerom Čojem priniesli rebríček najlepších kebabov v Bratislave. S veľkým náskokom oproti konkurencii vyhral malý stánok na Trnavskom mýte s názvom Musafer. 

 

Ten nesie meno po majiteľovi, ktorým je 38-ročný Musafer z Afganistanu. Musafer prišiel na Slovensko v roku 2009 kvôli problémom, v ktorých sa nečakane ocitol vo svojej rodnej krajine. Neostávala mu vtedy iná možnosť, než svoj domov opustiť. 

 

 

Po príchode na Slovensko sa však okamžite chopil novej príležitosti a založil si stánok s kebabom v Trnave a neskôr v Bratislave. Napriek počiatočnému neúspechu sa nevzdal a dnes sa môže pochváliť titulom najlepšieho kebabu v meste

 

A aká myšlienka sa skrýva za jeho úspechom? „Bol som naučený, že ak si zdravý, musíš pracovať. Nemôžeš čakať na štát. S týmto sa stotožňujem a je jedno, či som cudzinec alebo domáci. Som zdravý, tak pracujem.“

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Prečo musel Musafer odísť z Afganistanu
 • Ako si vybral Slovensko za svoj nový domov 
 • Aké najväčšie kultúrne šoky zažil 
 • Ako vojna v Afganistane ovplyvnila jeho život
 • Prečo pracuje vo svojom stánku sám
 • Akú mal prvú skúsenosť s otvorením kebabu v Trnave
 • Či sa niekedy dostal do problémov kvôli svojej afgánskej národnosti
 • Prečo hrozí zavretie jeho stánku na Trnavskom mýte
 • Aké má plány do budúcnosti

 

Na Slovensku žijete od roku 2009, dnes rozprávate plynulo po slovensky. Bolo ťažké naučiť sa túto reč? 

Stále som sa snažil zdržiavať sa medzi ľuďmi a mne sa hlavne slovenčina veľmi páči, tak to nebol taký problém. Tiež si myslím, že ak človek niekde žije, mal by sa naučiť jazyk a kultúru danej krajiny. Pokladám to za dôležité. 

 

Z akého dôvodu ste si vybrali práve Slovensko, čo vás sem lákalo? 

Na Slovensku mám veľa známych, ktorí tu už dlhé roky žijú, tak som počul odporúčania. Pracujú tu ako doktori a inžinieri, pochvaľovali si. 

 

 

Ako rýchlo ste si zvykli na takú zmenu prostredia?

Chvíľku to trvalo, ale dnes som už úplne zvyknutý. Som tu naozaj veľmi spokojný, mám kamarátov všade po európskych krajinách, no tam chodím len na návštevu, lebo tu som si to obľúbil. Zažil som už veľa krajín, ale oproti Slovensku neboli až také zaujímavé. 

 

Veľa členov mojej rodiny zomrelo vo vojne s Ruskom. Museli sme kvôli tomu aj utekať a sťahovať sa. Kvôli tomu som dostal aj také meno. Musafer totiž znamená cestovateľ. 

 

Majiteľ najlepšieho kebabu v Bratislave Musafer: Žiadna robota nie je hanba. Hanba je, ak si zdravý a nepracuješ (Rozhovor) 

Prečo ste odišli z Afganistanu? 

Je ťažké opísať situáciu v Afganistane. Pôvodne som vyučený strojár, v Afganistane som mal vlastný obchod a dobrý život. Otec bol vážený človek, niečo ako starosta. Zastával sa chudobných, nebral úplatky, aj keď sa ho veľa ľudí snažilo presvedčiť o opaku. Peniaze však nie sú všetko a ak človek môže, mal by druhým pomáhať.

 

Keď zomrel, ako najstarší syn som mal nastúpiť na jeho miesto. Aj keď máme ako rodina dobré meno, stále sa naša pozícia niektorým ľuďom nepáčila. Zastávali sme sa názoru, že by sa nemali rešpektovať len ľudia s majetkom, ale aj tí slabší a chudobnejší. Ja som sa vždy zastával slabších a to mi potom začalo robiť problémy. Moja mama sa o mňa vtedy naozaj bála a musel som odísť. Nechcel som mame ani bratom spôsobiť problémy, tak mi neostávala iná možnosť. 

 

Ak ste vedeli, kto vám spôsobuje problémy, nedalo sa to riešiť s políciou?

Polícia je väčšinou podplatená a zákon tam funguje na základe dohody medzi skupinami a výšky úplatku. Čiže to nikto nerieši. 

 

Ako je možné, že vaši bratia mohli ostať a vy ste museli odísť?

U nás to funguje tak, že ak je problém s konkrétnym človekom, rieši sa to priamo s ním. Napríklad, ak pôjdem naspäť, ja budem mať problém. A takisto som nechcel, aby ma ani jeden z bratov zastúpil. Oni študovali, majú stavebné obchody, venujú sa vlastným záležitostiam. A chcem, aby to tak aj ostalo.  

 

Ovplyvnila vaše rozhodnutie nejakým spôsobom aj vojna v krajine? 

V Afganistane je už takmer 40 rokov vojna, celý môj život, čiže to by som nepovedal. Veľa členov mojej rodiny zomrelo vo vojne s Ruskom. Museli sme kvôli tomu aj utekať a sťahovať sa. Kvôli tomu som dostal aj také meno. Musafer totiž znamená cestovateľ. 

 

Ste stále v kontakte s rodinou? 

Áno, pravidelne cez internet. 

 

Aká je tam momentálne situácia?

Stále sa tam niečo deje. V každej chudobnej krajine sú problémy, takže tam nie je pokoj. V Afganistane žije veľa národností a kultúr. Ja som Paštún, čo je najpočetnejšia etnická skupina. Ako Paštúni máme problémy s inými etnickými skupinami, napríklad s Tadžikmi, ktoré sa preniesli dokonca aj na Slovensko. 

 

Ako to? 

Oproti mne býval tiež stánok s kebabom vlastnený Tadžikmi z Afganistanu. Dvaja z nich ma však napadli tu v podchode. Napriek tomu, že sme všetci moslimovia, máme odlišnú kultúru. Najväčší problém sú práve tie nepriateľstvá medzi skupinami. Ako domáci však musíme brániť svoju vlasť, keď nás niekto napadne. Či už sú to Rusi alebo Američania. To, že chránime vlastnú krajinu, nám ale často robí zlé meno v médiách a dnešnej politike. 

 

Plánujete tu na Slovensku ostať natrvalo?

Už som zvyknutý. Vraví sa, že všade je dobre, ale doma je najlepšie. A ja nemôžem zabudnúť na svoju krajinu, svoju rodinu a svojich ľudí. Môj prvý domov je Afganistan, no druhý domov je Slovensko. Niekde inde okrem Afganistanu a Slovenska by som asi nevedel žiť. Už by sa mi ani nechcelo skúšať niečo iné. 

 

Čo ste robili tesne po príchode do krajiny?

Musím sa poďakovať Slovensku, lebo na začiatku mi pomáhalo naozaj veľa, dokým som nedostal doklady. Potom som si v roku 2010 mohol založiť vlastnú živnosť. V Trnave som si otvoril dva vlastné stánky s kebabom. Bol som však naozaj naivný a dôveryhodný, nevedel som, ako to funguje. 

 

Ja osobne som nikdy v živote nikoho neokradol, ani nikomu neublížil, tak som si myslel, že ani mne to nikto nespraví. No okrádali ma vlastní zamestnanci. Nemal som na ľudí šťastie. Ale nedávam všetkých do jedného vreca. V každej krajine sa nájdu aj dobrí aj zlí ľudia. 

 

Ako vás táto skúsenosť zmenila?

Tak určite už ľahko ľuďom nedôverujem. Teraz mám len jedného pomocníka, ale snažím sa všetko zvládnuť sám, lebo sa bojím. Je pre mňa ťažké dôverovať, keď som sa už raz popálil.

 

Kedy ste sa presťahovali z Trnavy do Bratislavy?

Po tom, ako som skrachoval, odišiel som do Španielska. Chcel som trochu vypnúť. Je u nás však zvykom, že keď padneme na dno, postavíme sa a skúšame to ešte tvrdšie. Ja osobne nemám rád prehry. V Španielsku som si 4 mesiace oddýchol a prečistil hlavu a potom som sa presťahoval do Bratislavy. Tam som robil ako montážnik pre Porsche. Veľmi tvrdo som tam pracoval asi 6 mesiacov, šetril som, aby som si opäť mohol otvoriť niečo vlastné. Boli to ťažké časy, ale už pominuli. 

 

Ja by som sám tiež nechcel jesť mrazené mäso. Čo nemám rád sám, nedám ani druhým. Myslím si však, že žiadna robota nie je hanba. Pre mňa je najdôležitejšie, ak sa vie človek o seba a o svoju rodinu postarať.

 

Máte naozaj dobrú pracovnú morálku. 

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Akým heslom sa v živote Musafer riadi a ako sa vzájomne podporujú v Afganistane
 • Čo bol preňho najväčší kultúrny šok po príchode na Slovensko
 • Ako zvláda robiť všetko takmer sám počas celého týždňa
 • Čo všetko sa skrýva za titulom najlepšieho kebabu v Bratislave
 • Odkiaľ pochádza jeho recept
 • Či mal na Slovensku problém kvôli inej národnosti
 • Prečo hrozí zavretie prevádzky na Trnavskom mýte
 • Aké má plány Musafer do budúcnosti

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Karin Filkászová/REFRESHER Tagy: gastro, kebab, trnavské mýto, afghanistan, Príbehy bratislavčanov, Gastro Bratislava, Musafer, najlepší kebab
Ohodnoť článok
11
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.