Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 30. 9. 2020 meniny má Jarolím

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
3
František Kulhánek
22. jún 2019, 13:34
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Semjon Mogilevič: Jeden z najvplyvnejších šéfov ruskej mafie sa v minulosti podieľal aj na výrobe falošnej Absolut vodky

Môžu za jeho slobodu skutočne nadštandardné vzťahy s ruskými politikmi?

František Kulhánek
22. jún 2019, 13:34
Semjon Mogilevič: Jeden z najvplyvnejších šéfov ruskej mafie sa v minulosti podieľal aj na výrobe falošnej Absolut vodky
Zdroj: wikipedia.org / Alvesgaspar
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tajuplnosť a mystéria, ktorá z ruskej mafie srší, nás zvykne prirodzene priťahovať. Dnes zamierime do samého centra Bratvy, ako sa ruská mafia zvykne označovať a pozrieme sa na život bossa všetkých bossov, ako je európskymi aj americkými úradmi označovaný.

 

Reč bude o Semjonovi Mogilevičovi, mužovi, o ktorom sa predpokladá, že riadi väčšinu syndikátov ruskej mafie po celom svete. To však nie je zďaleka všetko. Zároveň sa radil do top 10 najhľadanejších zločincov sveta a FBI ho opísala ako najnebezpečnejšieho gangstra na svete.

 

Semjonove prvé aktivity

Život malého Semjona sa začal písať neďaleko Kyjeva 30. októbra 1946. Paradoxne tak nepochádza z Ruska, ale z dnešnej Ukrajiny. V prvých rokoch jeho života nič nenaznačovalo, že by mal byť Semjon v budúcnosti obávaný a vysoko postavený muž ruskej mafie. Židovské korene jeho status skôr podkopávali. Obyčajné detstvo na kyjevskom predmestí sa skončilo vo chvíli, keď sa rozhodol ísť študovať ekonómiu na Ľvovskú univerzitu.

 

V tejto oblasti sa okamžite uchytil, no nie práve činnosťou, ktorá by bola legálna. Začiatkom 70. rokov obchodoval s cudzími menami, čo bolo vo vtedajšom ZSSR nezákonné. Čoskoro bol pre tieto skutky obvinený.  Svet obchodu ale nebola jediná oblasť, kde začal uplatňovať svoje povestné zločinecké praktiky.

 

Popri výnosných obchodoch s menami sa začal pohybovať aj v zločineckej skupine Ĺjubereckaja v Moskve. Po obvineniach z roku 1974 bol následne obvinený aj v roku 1977, kedy sa na zopár rokov ocitol aj za mrežami.

 

Náprava po vykonaní trestu sa však nekonala. Už krátko po prepustení našiel svoj nový zdroj obživy. Využil masívnu emigráciu Židov do Izraela, aby im ponúkol služby, ktoré by inde hľadali len márne. Zúfalým utečencom ponúkal odkúpenie ich majetku s prísľubom, že peniaze im pošle do ich nového domova. Tieto peniaze však ľudia už nikdy nevideli.

 

Prišli tak o svoje cennosti aj nehnuteľnosti, zatiaľ čo majetok Dona Semjona, ako mu mnohí hovoria, rástol rapídnym tempom. Majetok ale nebolo jediné, čo rástlo. Spolu s majetkom rástol aj jeho vplyv. V roku 1985 sa stal spoluzakladateľom mocnej zločineckej organizácie operujúcej na území Moskvy.

 

Už v tejto dobe bol podľa FBI kľúčovou osobu na pranie špinavých peňazí pre Solntsevskaja Bratva, ako sa organizácia prezývala. Členom taktiež isto pomohli veľmi dobré vzťahy s FSB (pozn. ruská tajná služba). Nekalo zarobené peniaze investoval do svojich ďalších ilegálnych aktivít na čiernom trhu. Obchodný duch mu teda rozhodne nechýbal.

 

V roku 1990 už ako milionár odišiel s vidinou ešte väčšieho bohatstva sám do Izraela. Na blízkom východe začal okamžite svoje peniaze investovať a založil aj viacero spoločností. Všetko navyše úplne legálne.

 

Naoko sa teda javil ako vážený obchodník a biznismen, no pod povrchom prekvitali jeho investície na čiernom trhu. Jeho sféra vplyvu sa pohybovala najmä v pašovaní drog, prostitúcii, predaji zbraní a praní špinavých peňazí, teda klasické mafiánske aktivity.

 

Semjon Mogilevič / boss bossov / ruská mafia 

Nelegálna továreň na výrobu Absolut vodky

V roku 1991 sa však znova ocitol na starom kontinente, tentokrát v Maďarsku, kam sa presťahoval kvôli svojej novej priateľke Katalin Papp. Počas ich vzťahu spolu splodili tri deti a ako bonus získal Mogilevič aj maďarské občianstvo a pas.

 

Usadený vo vile neďaleko Budapešti pokračoval v investíciách do širokej škály podnikov ako Army Co-Op, ktorá vyrábala protilietadlové zbrane, no podnikal aj v menej závažných spoločnostiach. Podpísal sa napríklad na výrobe falšovanej vodky Absolut na maďarskom území. Reč pritom nie je o zopár desiatkach či stovkách litrov destilátu, ale reálnych priemyselných množstvách.

 

Jeho ilegálna továreň mala natoľko veľký dosah, že v určitom momente falošná vodka úplne nahradila nápoj tejto značky na trhu. Kto bol samozrejme najviac poškodený, bola švédska značka Absolut, ktorá vyvinula obrovské úsilie, aby tejto ilegálnej výrobe zamedzila.  

 

Obchod s alkoholom bol ukončený až v roku 1995, keď bola jeho továreň odhalená. Pri zatýkaní podozrivých osôb a prehľadávaní priestorov bolo zaistených 600 000 naplnených a takmer 800 000 prázdnych fliaš s polepom značky Absolut. Mogilevič však vyviazol bez následkov.

 

Popri vyrábaní destilátu podnikal mnoho ďalších aktivít, napríklad získal v roku 1994 úplnú kontrolu nad Inkombank, čo predstavovalo jednu z najväčších súkromných bánk v Rusku. Riadením súkromnej banky sa mu opäť otvorili nové možnosti. Na jednej strane sa mu otvoril medzinárodný svet obchodu, na strane druhej vlastnil dokonalý nástroj na legalizáciu svojich nie tak úplne legálnych príjmov.

 

Pomocou Inkombank a Bank Menatep mali vyprať špinavé peniaze v hodnote 10 miliárd dolárov. V súvislosti s týmito podozreniami banka v roku 1998 skrachovala.  

 

Semjon Mogilevič / boss bossov / ruská mafia 

Narodeninová párty v Prahe

V máji 1995 sa Mogilevič dokonca objavil v Prahe. Cieľom cesty malo byť stretnutie so Sergejom Michajlovom, vedúcim Solncevskej mafie, ktoré malo prebehnúť na narodeninovej oslave jedného z vyššie postavených členov tejto organizácie.

 

Narodeninovú párty, ktorá sa konala v reštaurácii „U Holubú“, ktorá spadala pod Mogilovičov majetok však navštívila aj dobre informovaná polícia a špeciálne jednotky. Z bujarej oslavy zadržali približne 200 prítomných, medzi nimi aj desiatky prostitútok, čoho následkom bolo 30 vyhostení z krajiny.

 

Povráva sa, že táto oslava mala byť pre Mogileviča poslednou, keďže sa údajne plánovala jeho poprava pre spor o splátku vo výške 5 miliónov dolárov. Mogilevič sa však na mieste neukázal, čo sa pripisuje jeho nadmerne dobrým vzťahom s vtedajšou českou políciou.

 

Povráva sa totiž, že vtedajšie vedenie českej polície úzko spolupracovalo s ruskou mafiou. Krátko po tom sa česká strana snažila tieto špekulácie zastaviť a české ministerstvo vnútra udelilo Mogilevičovi 10-ročný zákaz vstupu na svoje územie.

 

Maďarské orgány v tejto veci ešte pritvrdili, keď Mogilevičovi udelili „titul“ persona non grata, teda nežiaduca osoba. Jeho zločineckým aktivitám sa vzoprela aj britská strana, keď mu zakázala vstup na svoje územie a vyhlásila ho za jedného najnebezpečnejších mužov sveta. Mogilevič sa však rozhodne nechystal stiahnuť do úzadia a v roku 1996 získal veľký podiel vo firme Suchoj, významnom výrobcovi zbraní.

 

Semjon Mogilevič / boss bossov / ruská mafia 

Jeho činnosť stála Čechov 100 miliárd

Mogilevičove meno sa vyskytlo aj v obrovskej kauze „Ľahké topné oleje“, ktorá sa odohrala v rokoch 1990 až 1996 v Československu a neskôr v Česku. Podstatou aféry bolo rôzne zdanenie komodít podľa toho, ako bola komodita nazvaná. Rozdiely v zdanení činili len zopár korún, no v množstvách stoviek tisíc litrov boli straty českého národa obrovské. Odhaduje sa, že českých daňových poplatníkov táto aféra stála 100 miliárd českých korún.

 

V rokoch 1997 a 1998 sa odhalila ďalšia jeho nekalá činnosť. Podľa kanadských novinárov mal spolu aj s Michajlovom prať špinavé peniaze pochádzajúce z činnosti ruskej mafie prostredníctvom spoločnosti YBM Magnex International Inc. a Bank of New York, ktoré vystupovali na torontskej burze (TSX).

 

13. mája 1998 nabehli desiatky agentov FBI do sídla spoločnosti YBM Magnex v Newtowne v Pensylvánií. Akcie tejto spoločnosti, ktorých hodnota sa dovtedy pohybovala na úrovni 1 miliardy dolárov, sa zo dna na deň stali bezcenné. V týchto rokoch sa stal ostro sledovanou osobou FBI a podľa niektorých zdrojov prestal od konca 90. rokov cestovať do Európy.

 

Semjon Mogilevič / boss bossov / ruská mafia 

Medzi desiatimi najhľadanejšími

V roku 2003 FBI pritvrdila a Mogileviča pripísala na zoznam najhľadanejších zločincov sveta. K jeho zatknutiu prišlo opäť až v 24. januára 2008 priamo v Moskve, no za mrežami si dlho neposedel. Podľa tamojších úradov neboli obvinenia na jeho osobu natoľko závažné, aby nemohol byt prepustený na kauciu. 24. júla 2008 tak už znova dýchal čerstvý vzduch.

 

Pol roka nato bol FBI vymenovaný ako 494. zločinec, ktorý bol umiestnený do zoznamu „top 10 najhľadanejších“. Na zozname sa udržal až do decembra 2015, kedy ho zo zoznamu vyradili s vysvetlením, že už nespĺňa všetky potrebné kritéria.

 

FBI sa ho však ani po tom nevzdala a za zločiny, ktoré na americkej a kanadskej pôde spôsobil, žiadala Moskvu o jeho vydanie, tá ale rozkazu nikdy nevyhovela. Povráva sa totiž, že väzby Semjona Mogileviča s ruskou politikou sú natoľko hlboké, že by si to Rusko nemohlo dovoliť.

 

Expert na ruskú históriu a bezpečnosť Mark Galeotti pre portál realrussia.media hovorí: „Ruský štát je veľmi kriminalizovaný a prenikanie podsvetia a politického sveta viedlo režim k tomu, aby čas od času používal zločincov ako vládne nástroje.“ Z toho dôvodu zrejme FSB Mogileviča pred FBI skrýva.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: realrussia.media, businessinsider.com, wikipedia.org, typepad.comFoto: youtube.com / Pop-A-Lot / CBS News, unsplash.com Tagy: podsvetie, mafia, Ruská mafie
Ohodnoť článok
57
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.