Myslia si, že sú nenápadní a často ide o organizovaný zločin. Krádeže v slovenských supermarketoch rieši aj polícia.
Slováci sú pri odcudzovaní tovaru kreatívni a ani bezpečnostné služby či technológie nedokážu zločin vždy odhaliť, tvrdia domáce obchodné reťazce.
Slovensko je nákupnou veľmocou, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že Bratislava patrí do TOP 10 najbohatších regiónov Európy. Supermarkety denne obslúžia desaťtisíce zákazníkov, no nie každý z nich koná poctivo. Krádeže sú v našej krajine na dennom poriadku. My len dúfame, že si zatiaľ žiadnu nespáchal.
- Čo Slováci v obchodoch kradnú najčastejšie
- Aké finty pri tom používajú
- Ako najhlúpejšie sa môžeš pokúsiť niečo ukradnúť
- Ako ukradnutý tovar skrývajú
- Ako vek, región či ročné obdobie vplývajú na krádeže
- Že si môžeš krádež dokonca aj objednať
- Či si Slováci pri krádežiach myslia, že sú nenápadní
Čo kradnú Slováci najčastejšie? Alkohol
Obchodné reťazce na Slovensku sa pritom zhodujú, že hlavným cieľom krádeží nie sú v prvom rade maličkosti ako pečivo či sladkosti, no väčší a hodnotnejší tovar. Podľa Tesca miznú najväčšmi alkohol, drogéria, mäso, elektro a hračky.
S podobným zoznamom najčastejšie kradnutého tovaru prišli aj ďalšie supermarkety. Problémy s krádežami alkoholu, drogérie a elektrospotrebičov potvrdil aj Kaufland.
Mnoho obchodov preto v poslednej dobe svoj drahší alkohol zabezpečuje špeciálnymi páskami, ktoré pri elektronických stojanoch pípajú. Nájdeš ich na vidieku Slovenska, no i v rizikovejších častiach Bratislavy.
Zlodeji sú prefíkaní
Ako zlodeja si však možno predstavíš hladného študenta či bezdomovca, často však ide o predstaviteľa omnoho organizovanejšieho zločinu. Ukradnutý tovar sa následne predáva na parkoviskách pred supermarketmi či hocikde v meste.
Takíto zlodeji pritom väčšinou nekradnú pre vlastnú konzumáciu, ale berú ľahko likviditný tovar, teda čosi, čo rýchlo a jednoducho predajú za kopu peňazí.
Aj ty si sa určite stretol s ľuďmi, ktorí ti hneď na parkovisku pred väčším supermarketom ponúkali zvláštne produkty za podozrivo málo peňazí. Na prvý pohľad máš pocit, že tovar odcudzili, či už sú to mydlá, šampóny, gély alebo dokonca aj elektrospotrebiče.
Zlodeji sú však omnoho prefíkanejší než si myslíš. „Na ukrytie tovaru zlodeji väčšinou používajú svoj odev, tašku, ruksak, pričom ich tašky bývajú často špeciálne upravené, aby dokázali znefunkčniť bezpečnostné prvky,“ uvádza Tesco. Ani stojany pri východe zo supermarketov tak nie sú neoklamateľné.
Nemysli si však, že upravený ruksak znamená, že si ľudia môžu kradnúť, ako sa im zachce. Viacero obchodných reťazcov nám vo svojich vyjadreniach zdôraznilo, že sú na mieste vždy prítomní aj školení príslušníci bezpečnostných služieb, ktorí majú k dispozícii aj monitorovanie priestoru prostredníctvom kamier.
Slováci si myslia, že sú nenápadní. Ako najhlúpejšie kradnúť?
Krádeže sa darí úspešne vo veľkej miere eliminovať, aj keď obchody nechcú prezrádzať, koľko percent zachytia. Väčšina slovenských reťazcov spolupracuje so súkromnými bezpečnostnými službami a tie priamo s personálom predajne, prezrádza svoju stratégiu Tesco.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako najhlúpejšie sa môžeš pokúsiť niečo ukradnúť
- Ako Slováci ukradnutý tovar skrývajú
- Že si môžeš krádež dokonca aj objednať a ako to funguje
- Či si Slováci pri krádežiach myslia, že sú nenápadní