Nenechaj sa vyviesť z miery udalosťami, ktoré nemôžeš ovplyvniť.
Zobudíme sa, pozrieme sa cez okno a vidíme, že prší. Navyše toho dnes máme v práci či škole veľa. Skontrolujeme mobil, aby sme zistili, či nám priateľka ešte večer odpísala na správu. Neodpísala. Správa je síce „videná“, no odpoveď nikde. Ďalšia rana. Ešte než vôbec vylezieme z postele, máme v tom jasno, dnes bude zlý deň.
Po práci/škole sa vrátime domov, náhle zistíme, že vyšiel nový diel nášho obľúbeného seriálu alebo, že náš futbalový tím, ktorému fandíme, vyhral zápas. Z ničoho nič sme vo vytržení. Zlá nálada lusknutím prstu zmizla.
Toto sú typické príklady reaktívneho správania, kedy naše pocity, respektíve celkové naladenie, závisia od externých faktorov alebo procesov, ktoré nemáme pod kontrolou. Veľakrát ich neovplyvníme, oni ovplyvnia nás a naše správanie. Reaktívni ľudia sú do istej miery podobní postavám vo filmoch, hrajú, čo im scenár píše.
Často majú o sebe mienku bezmocných obetí, ktorých život riadia vonkajšie okolnosti. Na tie navyše zvyknú reagovať veľmi emotívne, keďže svoje emócie majú pod kontrolou len málo. Ich emócie sú diktované podľa toho, čo sa stane.
„Reaktívni ľudia sú často ovplyvnení prostredím, v ktorom sa nachádzajú. Ak je počasie dobré, cítia sa dobre. Ak nie, ovplyvňuje to ich postoj a výkonnosť. Proaktívni ľudia majú svoje vlastné počasie," hovorí Stephen Covey.