Zaočkovanosť netreba podceňovať.
Množstvo zaočkovaných detí na Slovensku klesá. Televízia Markíza nedávno odvysielala rozsiahlu reportáž z viacerých kútov Slovenska, v rámci ktorej sa divákom snažila ukázať, čo ochorenia ako osýpky vedia s deťmi narobiť, kde zaočkovanosť v našej krajine klesá najvýraznejšie a čo ľudia vnímajú ako najväčšie výhody a nevýhody vakcín.
Nanešťastie, lekári po Slovensku konštatujú, že sa na dennej báze stretávajú s ľuďmi, ktorí odmietajú očkovanie, pretože si vytvorili vlastný názor na základe pofidérnych článkov na internete, a tak je potrebné upozorňovať na hlúposti a uvádzať informácie o vakcínach na správnu mieru.
Štatistiky zaočkovanosti by mohli racionálne zmyšľajúceho človeka zaskočiť. Vakcíny boli vymyslené, aby vyhubili choroby, ktoré v minulosti zabíjali milióny ľudí a zrejme by si neočakával, že sa v roku 2019 môže situácia zhoršiť na úroveň situácie v 90. rokoch minulého storočia.
Je to tak, štatistiky štátnych úradov upozorňujú, že Slovensko v roku 2018 zaznamenalo 560 prípadov osýpok a v roku 2019 už bolo zaznamenaných 73 prípadov osýpok. Aj keď sa nám veda a medicína posúvajú dopredu míľovými krokmi, niektorí ľudia ťahajú spoločnosť naspäť do minulosti.
Ak chceme, aby bola v našej krajine zabezpečená kolektívna imunita, vďaka čomu sa môžu cítiť bezpečne aj ľudia, ktorí nemôžu byť zaočkovaní z medicínskych dôvodov, mali by sme mieru zaočkovanosti udržiavať nad hranicou 95 %.
V súčasnosti však už v troch krajoch Slovenska miera zaočkovanosti padla pod túto hranicu. Najhoršia situácia je v Bratislavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. Naopak, Prešovský kraj si vedie najlepšie, keďže tam je väčšina detí poctivo zaočkovaná.
Ako uvádzajú detskí lekári, ochorenia ako osýpky netreba brať na ľahkú váhu. Osýpky sa spočiatku prejavujú ako bežná chrípka či nádcha a človek teda dlhší čas nemusí vedieť, že sa nakazil. Najspoľahlivejším symptómom je kožný výsev, ale osýpky šíriace sa vzduchom na symptómy ohľad neberú.
Už na susednej Ukrajine zaznamenali v posledných rokoch viac ako 20-tisíc prípadov osýpok a odborníci upozorňujú, že keby epidémia vypukla v Bratislavskom kraji, zatvorené by museli byť mnohé škôlky a školy či dokonca nákupné centrá.