Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 26. 9. 2020 meniny má Edita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
0
Denisa Bodková
13. február 2019, 13:10
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Slovenka študovala účinky marihuany na schizofréniu a pracovala aj v ženskej väznici. Za výskumy dostala mnohé ocenenia (Rozhovor)

Nicol má medailu za najlepšiu študentku z celého Inštitútu psychiatrie, psychológie a neurovedy v Londýne.

Denisa Bodková
13. február 2019, 13:10
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nicol Bergou je Slovenka, na ktorú môžeme byť právom hrdí. Vyštudovala psychiatrický výskum na Inštitúte psychiatrie, psychológie a neurovedy na King’s College v Londýne, ktorý je najlepší svojho druhu v Európe a druhý najlepší po Harvarde. Za svoje excelentné výsledky získala ocenenie najlepšej študentky z celej školy a momentálne sa venuje ďalším výskumom na univerzite. 

 

V rozhovore nám opísala prácu v ženskej väznici, financovanie štúdia na jednej z najlepších škôl na svete, účinky drog na psychické poruchy a mnohé iné. 

 

V tomto rozhovore sa ešte dozvieš: 

 • Aké psychické problémy Nicol skúma
 • Ako sa dostala na jednu z najlepších škôl na svete
 • Čo bolo najťažšie na práci v ženskej väznici
 • Aký vplyv majú drogy na psychické choroby
 • Koľko stojí magisterské štúdium v Londýne
 • Aký je najväčší rozdiel medzi štúdiom na Slovensku a v Anglicku  

 

Slovenka študovala účinky marihuany na schizofréniu a pracovala aj v ženskej väznici. Za výskumy dostala mnohé ocenenia (Rozhovor)

 

Nicol, pôsobíš v Londýne na jednom z najlepších psychiatrických inštitútov na svete. Ako si sa tam dostala?

 

Do Londýna som prišla po maturite s poloprázdnym kufrom a úplne bez peňazí. Prišla som za mamou, ktorá sa sem prisťahovala pár mesiacov predo mnou. Bývali sme v jednej izbe, neskôr aj s mojím bratom. Prvé dva roky som pracovala ako chyžná v 5 hviezdičkovom hoteli v centre Londýna a potom som sa rozhodla prihlásiť na univerzitu.

 

V 18-tich rokoch som začala trpieť úzkostnou poruchou, ktorú mám dodnes. To ma viedlo k výskumu psychiatrických ochorení.

 

V čom je najviac poznať kvalitu štúdia?

 

Inštitút psychiatrie, psychológie a neurovedy na King’s College v Londýne je najlepší svojho druhu v Európe a druhý najlepší po Harvarde vôbec. A je to vidieť. Profesori sú celosvetovo uznávaní experti.

 

Niekoľkým z nich bol za ich úspechy udelený rytiersky stav a podobné hodnosti. Na inštitúte sú špičkové laboratóriá a najnovšie technológie. Počas štúdia som mala možnosť pracovať na diplomovej práci s profesorkou Janet Treasure, svetovou špičkou vo výskume porúch prijímania potravy.

 

Predtým, ako prejdeme k tvojim excelentným výsledkom, ktoré si na King’s College dosiahla, ako veľmi ťažké je dostať sa na túto školu?

 

King’s College má dosť vysoký štandard čo sa týka prijímačok. Predtým, ako som začala študovať magisterské štúdium na King’s College, spravila som si bakalára z psychológie na inej londýnskej univerzite. Bakalára som skončila s vyznamenaním a dostala som ocenenie za najlepší celkový výsledok. To mi určite pomohlo, keď som sa hlásila na magisterské štúdium. Za 4 roky štúdia som strávila väčšinu volného času chodením na konferencie a prednášky. 

 

Vyštudovala si psychiatrický výskum. Čo ťa viedlo práve k tomuto zameraniu?

 

Psychiatria a psychológia ma vždy fascinovali, okrem toho som v 18-tich začala trpieť úzkostnou poruchou, ktorú mám dodnes. To ma viedlo k výskumu psychiatrických ochorení a k nádeji, že môj výskum prispeje k zlepšeniu kvality života pre ľudí, ktorí trpia mentálnymi poruchami. 

 

V ženskej väznici som pracovala 10 mesiacov. Napriek tomu, že veľa z tých žien spáchalo ohavné zločiny, bolo veľmi zaujímavé dozvedieť sa o ich živote.

 

Slovenka študovala účinky marihuany na schizofréniu a pracovala aj v ženskej väznici. Za výskumy dostala mnohé ocenenia (Rozhovor)

 

Počas svojho štúdia si získala mnoho ocenení za výskum. Čo si skúmala?

 

Za posledný rok som mala možnosť pracovať na viacerých výskumoch. Jedným z nich bola moja diplomová práca, ktorá sa venovala skúmaniu podmienených reflexov u žien s anorexia nervosa. To zahŕňalo novo vytvorenú aplikáciu, ktorou sme merali rýchlosť a silu podmienených reflexov strachu, čo prispieva k nadobudnutiu tohto ochorenia. 

 

Počas štúdia som taktiež navrhla výskum o použití lieku Riluzone, ktorý sa momentálne používa na liečbu amyotrofickej laterálnej sklerózy u pacientov s anorexia nervosa. Tento koncept sa nazýva drug repurposing, kde sa vezme súčasne používaný a schválený liek a skúma sa jeho využitie v inom ochorení na základe biologických procesov. 

 

Tým pádom sa liek môže dostať na trh a k pacientom oveľa rýchlejšie, ako keby musel prejsť niekoľkými fázami klinických testov a získať všetky potrebné povolenia. Za dizajn tohto projektu som dostala ocenenie profesora Shitij Kapura za inováciu vo výskume.

 

Dlhé roky sa predpokladalo, že marihuana spôsobuje schizofréniu. Nedávny výskum ukázal, že určitá zložka v marihuane má naopak ochranné účinky.

 

Vraj si bola aj v ženskej väznici. To bolo tiež súčasťou výskumu? 

 

V ženskej väznici som pracovala 10 mesiacov počas školy. Pracovala som v tíme klinických psychológov, ktorí poskytovali terapiu ženám s hraničnou poruchou osobnosti. Mojou úlohou bolo ohodnotiť výsledky tejto terapie a zistiť, aký postoj k nej majú ženy. 

 

Asi nebolo jednoduché pracovať s väzenkyňami s psychickými poruchami, o to viac, ak si predtým nemala podobnú skúsenosť…

 

Ženy s hraničnou poruchou osobnosti majú impulzívne správanie a sebadeštruktívne sklony, čo občas znamenalo, že práca s nimi bola náročná. Okrem toho nám prácu komplikoval prísny väzenský režim.

 

Napriek tomu, že veľa zo žien, s ktorými som sa vo väzení stretla, spáchali ohavné zločiny, bolo veľmi zaujímavé dozvedieť sa o ich živote. Takmer každá z nich bola v detstve týraná a zneužívaná a ich príbehy boli neskutočné smutné. Je ľahké ľudí odsúdiť na základe ich činov, no nemali by sme zabúdať na to, že aj takí ľudia si zaslúžia pomoc a často ju potrebujú najviac. 

 

Nie je to ako vo filmoch. Ľudia so schizofréniou v drvivej väčšine nie sú násilní a nie je dôvod sa ich báť. 

 

Slovenka študovala účinky marihuany na schizofréniu a pracovala aj v ženskej väznici. Za výskumy dostala mnohé ocenenia (Rozhovor)

 

Čo je hlavným cieľom tvojho výskumu?

 

Dúfam a verím, že môj výskum povedie k zlepšeniu kvality života ľudí. Či už priamo cez vývoj a testovanie nových liečebných postupov, alebo nepriamo cez nadobudnutie nových vedomostí mentálnych chorobách. Taktiež by som chcela prispieť k zlepšeniu prístupu širokej verejnosti k psychickým chorobám. Nie je to tak, ako to býva vykreslené vo filmoch. Napríklad, takí ľudia so schizofréniou nie sú v drvivej väčšine násilní a nie je dôvod sa ich báť. 

 

Aká je úspešnosť úplného vyliečenia psychickej choroby?

 

Myslím, že je stále veľký rozdiel v úspešnosti liečenia fyzických chorôb v porovnaní s psychickými. Väčšina fyzických ochorení má určený liek, ktorým danú chorobu vieme vyliečiť. U psychických ochorení je to zložitejšie.

 

Vo väčšine prípadov nepoznáme ich príčinu, nerozumieme celkom ich prejavom a príznakom a liečime symptómy namiesto ochorenia. Okrem toho, lieky, ktoré v súčasnosti používame nie sú veľmi účinné a často spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky.

 

Napríklad taká schizofrénia. Približne 30 % pacientov trpí takzvanou treatment resistant schizophrenia, čo v skratke znamená, že sa ich stav nezlepší pri liečbe tradičnými liekmi. Pacienti, u ktorých antipsychotiká zaberajú, často trpia nežiadúcimi účinkami ako je nadváha, tiky svalov tváre, sexuálne poruchy a podobne.

 

Navyše, tieto lieky sú efektívne pri liečbe iba určitých symptómov a nemajú takmer žiaden efekt na iné. U väčšiny psychiatrických porúch sa odporúča kombinácia farmakologickej a psychologickej terapie. 

 

Slovenka študovala účinky marihuany na schizofréniu a pracovala aj v ženskej väznici. Za výskumy dostala mnohé ocenenia (Rozhovor)

 

Myslíš, že problém je aj v tom, že ľudia trpiaci psychickými chorobami sa často za svoj stav hanbia? 

 

Áno, problémom je stále aj stigma. Ľudia, ktorí trpia fyzickými chorobami väčšinou neváhajú navštíviť lekára a ich rodina, priatelia či zamestnávatelia sú chápaví a snažia sa pomôcť. Psychické problémy sú však stále tabu. Ľudia si myslia, že psychické problémy sú znakom slabosti, a preto váhajú navštíviť lekára a skrývajú ich pred blízkymi.

 

To znamená, že psychické problémy sú často diagnostikované niekoľko mesiacov až rokov po vypuknutí a pacient sa dostane k liečbe s veľkým oneskorením. Avšak z výskumov vieme, že prognóza ochorenia je oveľa lepšia pri väčšej liečbe. Preto odporúčam navštíviť lekára, ak si myslíte, že máte psychické problémy. Koniec koncov, mozog je orgán, ako každý iný a zaslúži si, aby sme mu venovali rovnakú pozornosť. 

 

Slovenka študovala účinky marihuany na schizofréniu a pracovala aj v ženskej väznici. Za výskumy dostala mnohé ocenenia (Rozhovor)

 

Štúdium v Anglicku si nemôže dovoliť každý, a preto vláda poskytuje pôžičky. Ja tú moju budem splácať najbližších 30 rokov.  

 

Čo je zatiaľ najmenej preskúmanou psychickou chorobou? 

 

To je ťažko povedať. V každom prípade ale výskum mentálneho zdravia priťahuje oveľa menšie investície ako výskum vo fyzickom zdraví. V Spojenom kráľovstve napríklad iba 5,5 % z celkových investícií do zdravotného výskumu je pridelených na výskum mentálnych chorôb. To vychádza približne na 9,75 libier na pacienta s psychickou poruchou.

 

Pre porovnanie, výskum rakoviny má určených 19,6 % celkového rozpočtu, približne 1 571 libier na jedného pacienta. V žiadnom prípade nechcem naznačiť, že by sme mali investovať menej do výskumu rakoviny. Ale mali by sme takisto investovať viac do mentálneho zdravia. A nie len preto, že psychické problémy sú jedným z najväčších dôvodov práceneschopnosti vo svete.

 

A čo drogy a psychické choroby? Je tam spojitosť?

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Aká existuje spojitosť medzi psychickými chorobami a drogami
 • Na akom výskume momentálne Nicol pracuje
 • Čo chystá v kariére do budúcna
 • Ako sú na tom slovenské školy v porovnaní s anglickými

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.