Novoobjavený druh čiernej vdovy je nočnou morou každého arachnofóba.
Len málo z nás dokáže k pavúkom prechovávať inú emóciu než vrcholný odpor. Arachnofóbovia však práve zažijú ďalšiu tvrdú skúšku, vedci v Južnej Afrike sa totiž pochválili novým objavom. Nájdený bol doteraz najväčší druh čiernej vdovy.
Teda, toho, čo my poznáme, ako čiernu vdovu. Správne sú to „snovačky“ (Latrodectus) a nejde o jedného pavúka, ale o celú čeľaď rozšírenú na každom kontinente. A k 31 druhom sa po tridsiatich rokoch bez objavu pridáva ďalší, doteraz najväčší.
Pavúk dostáva dočasný anglický názov „Phinda button spider“ (oficiálny bude oznámený neskôr) a za objavom a jeho dokumentáciou stojí vedkyňa Barbara Wright, ktorá zároveň upozorňuje, že aj keď ešte pri tomto pavúkovi nerobili toxikologický rozbor, zrejme bude jeho jed vysoko nebezpečný, ako pri každej čiernej vdove.
Tmavý pavúk s váčkom, ktorý slúži na rozmnožovanie
Latrotoxín poväčšine prinesie len veľké bolesti, zrýchlený tep, potenie či opuchy. Usmrtenia však nebývajú úplne výnimočnými a pri snovačkách si treba dávať obzvlášť veľký pozor, o to viac pri novom a nepreskúmanom druhu.
Pavúk je charakteristický červeným fliačikom na telíčku a rozmnožuje sa kladením veľkého fialového váčku, z ktorého sa dokáže narodiť až 600 malých jedovatých beštií.
Našťastie však, túto čiernu vdovu nájdeš len v ohrozených lesoch Južnej Afriky a Mozambiku, dvoch juhovýchodných afrických krajín. Inými slovami, minimálne 8 000 kilometrov od Slovenska. Tvoj spánok teda môže byť aj naďalej pokojný aj napriek tomuto fascinujúcemu vedeckému objavu.