Najväčší technologickí magnáti deťom ich vlastné produkty paradoxne zakazovali a obmedzovali.
Nie je žiadnym tajomstvom, že technológie môžu byť pre ľudský mozog poriadne nebezpečné. Môžu budovať závislosti, postarať sa o rozpad vzťahov či napríklad zvýšiť šancu na psychické choroby.
Článok v The Atlantic hovorí o štúdii, podľa ktorej sa risk na depresiu u študenta zvyšuje o 27 %, pokiaľ pravidelne využíva sociálne siete. A aj keď nejde o priamy dôkaz spojenia technológií so samovraždami, tých je čoraz viac a rok 2011 bol prvým, kedy kvôli samovraždám zomrelo viac tínedžerov než kvôli vraždám.
Aj napriek tomu, že nám sociálne siete dokážu skvelo pomôcť, prinášajú viacero rizík, ktoré si ľudia nie vždy naplno uvedomujú. Kto však svoje technológie pozná viac ako tí, ktorí nimi moderný svet ovládli. Ako uvádza Business Insider, Steve Jobs aj Bill Gates svojim deťom obmedzovali prístup k technológiám a mali by sme sa nad tým zamyslieť.
Jobs aj Gates viackrát uviedli, že svoje deti nechávali hrať sa na smartfónoch len zriedkavo. Je však otázne, prečo. Samotné produkty predsa podporujú dlhodobé používanie a až na moderné funkcie ako Screen Time nijako používateľov nezastavujú.
Dnes je priemerný vek pre získanie telefónu deťmi 10 rokov, Bill Gates však dal deťom prvé telefóny, až keď mali 14 rokov. Steve Jobs bol pri technológiách takisto zdržanlivý, a to vrátane jeho produktov.
Počas celého jeho života zakazoval deťom používanie iPadu, ktorý bol vtedy veľkou novinkou. Technológie vraj treba mať vždy pod kontrolou a od takéhoto magnáta si tieto slova môžeš brať k srdcu.
Bolo by zaujímavé predstaviť si, že napríklad na základných školách, kde vyžadujú používanie tabletov, by boli deti Steva Jobsa práve tie, ktoré by sa takéhoto vzdelávacieho programu nemohli zúčastniť.