Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti - Zahraničné

10 osobností a ich postoj ku koronavírusu

Celebrity, ktoré nechcú, aby ľudia uverili hoaxom o Covide-19.

Jakub Paulík
24. október 2020, 12:00 Čas čítania: 5:05
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
10 osobností a ich postoj ku koronavírusu
Zdroj: Rich Fury/Invision/AP/TASR
Zaujímavosti - Zahraničné
3
Jakub Paulík
24. október 2020, 12:00
Čas čítania: 5:05

10 osobností a ich postoj ku koronavírusu

Celebrity, ktoré nechcú, aby ľudia uverili hoaxom o Covide-19.

Jakub Paulík
24. október 2020, 12:00
Čas čítania: 5:05
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
10 osobností a ich postoj ku koronavírusu
Zdroj: Rich Fury/Invision/AP/TASR
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Počas pandémie koronavírusu sa internetom šíria nebezpečné hoaxy. Tie zavádzajú napríklad tvrdeniami, že kvôli rúšku vdychujeme veľké množstvo oxidu uhličitého či zľahčujú situáciu prázdnymi frázami typu „Covid-19 je iba obyčajná chrípka“.

 

O to viac sú v dôležité výzvy známych osobností, ktoré tieto klamstvá uvádzajú na pravú mieru. Týchto 10 celebrít sa cez sociálne siete rozhodlo prehovoriť k svojim sledovateľom a poukázať na dôležitosť opatrení.

 

 

Dwayne „The Rock“ Johnson

The Rock
The Rock Zdroj: Instagram/The Rock
Nakazený koronavírusom: Áno – august 2020

 

Populárny herec Dwayne Johnson 3. septembra na Instagrame oznámil, že sa spoločne so svojou manželkou a deťmi v priebehu augusta nakazil koronavírusom. The Rock predpokladá, že vírus dostali od blízkych rodinných priateľov. Podľa herca pri prekonávaní Covidu „zažili jedny z najnáročnejších chvíľ“.

 

 

Vo videu The Rock vyzval fanúšikov, aby boli disciplinovaní a aby nosili rúško. Zdôraznil tiež, aby ľudia pri stretnutiach s okolím dodržiavali striktný režim. Sám herec sa totiž zrejme nakazil práve pri stretnutí s priateľmi.

 

Príspevkami na sociálnych sieťach sa však The Rock snažil apelovať na verejnosť ešte predtým, než sa nakazil. V jednom z videí napríklad ukázal, ako u svojej dcéry zábavným spôsobom vytvára hygienické návyky, ktoré sú mimoriadne dôležité.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by therock (@therock) on

 

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger Zdroj: 20th Century Fox
Nakazený koronavírusom: Nie

 

Legenda akčných filmov, svetoznámy bývalý kulturista a exguvernér Kalifornie Arnold Scwarzenegger od prvej vlny hovoril o opodstatnenosti ochranných rúšok. Zavedenie povinnosti ich nosenia označil za správny krok, pričom odkazoval na zhodné tvrdenia vedcov. Sťažoval sa pritom na ľudí, ktorí z tejto témy robia politický spor. Nazval ich „hlupákmi“.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3521 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Silvia Kušnírová z SKPR Strategies: Reklama, marketing a PR sa na Slovensku často podceňujú (Rozhovor)Silvia Kušnírová z SKPR Strategies: Reklama, marketing a PR sa na Slovensku často podceňujú (Rozhovor)
Navštívili sme dom hrôzy v Trnave: Necítim ľútosť, máme bonusy ak sa návštevníci pomočia od strachu, hovorí herečka v role mŕtvolyNavštívili sme dom hrôzy v Trnave: Necítim ľútosť, máme bonusy ak sa návštevníci pomočia od strachu, hovorí herečka v role mŕtvoly
Johnny Depp vs. Amber Heard: Fotky, na ktorých je herečka s modrinami, boli dodatočne upravené, tvrdí expert. Slúžili ako dôkazyJohnny Depp vs. Amber Heard: Fotky, na ktorých je herečka s modrinami, boli dodatočne upravené, tvrdí expert. Slúžili ako dôkazy
VIAC

 

 

Nosenie rúška chráni ľudí okolo vás. Nejde o vec o politiky. Nie je to slabosť. Je to správna vec,“ odkázal ľuďom v jednom zo svojich príspevkov.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Arnold Schwarzenegger (@schwarzenegger),

 

Arnold ľudí požiadal, aby zostali radšej doma, počúvali odborníkov a ignorovali hlupákov. Ako môžeš vidieť na videu, hercovi v domácej izolácii robí spoločnosť jeho somár a poník.

 

 

 

Bryan Cranston

Bryan Cranston
Bryan Cranston Zdroj: AMC
Nakazený koronavírusom: Áno – júl 2020

 

Predstaviteľ Heisenberga zo seriálu Breaking Bad fanúšikom v júli prezradil, že sa pred nedávnom nakazil koronavírusom. Označil sa pritom za veľkého šťastlivca, pretože sa u neho prejavili iba mierne symptómy – slabšie bolesti hlavy, tlak na hrudi či strata chute a čuchu.

 

 

Cranston povedal, že sa koronavírusom nakazil napriek prísnemu dodržiavaniu opatrení. „Nalieham na vás, aby ste nosili tie prekliate rúška, umývali si ruky a dodržiavali odstup. Môžeme zvíťaziť – ale IBA ak budeme dodržiavať pravidlá spoločne,“ povedal vo videu, ktoré zverejnil na Instagrame. Ako človek vyliečený z ochorenia Covid-19 daroval svoju krvnú plazmu s vierou, že protilátky v jeho tele môžu pomôcť ďalším nakazeným.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Bryan Cranston (@bryancranston),

 

Bill Gates

Bill Gates
Bill Gates Zdroj: TASR/AFP - Nicholas Kamm
Nakazený koronavírusom: Nie

 

Miliardár a filantrop Bill Gates dlhodobo upozorňoval na nebezpečenstvo pandémie a v čase prvej vlny vyzval svetové vlády, aby sa dohodli na spoločnom prístupe k niektorým opatreniam. Gates povedal, že „koronavírus nevníma hranice“, a tak je treba vytvoriť jednotné úsilie. Aj keď sa totiž niektorej krajine podarí ochorenie Covid-19 potlačiť, inde môže počet prípadov znova narásť.

 

Podľa Gatesa pritom vlády chybovali počas prvej vlny v mnohých oblastiach. Mimo iného spomenul ochranné rúška, ktoré sú v súčasnosti jednou z hlavných zložiek ochrany v takmer všetkých štátoch sveta, uvádza CNBC.

 

Spočiatku ale mnohým vládam trvalo, kým sa o zavedení opatrení týkajúcich sa rúšok vôbec rozhodli. „Podcenili sme hodnotu ochranných rúšok,“ povedal Gates. Na svojom blogu Gates Notes odpovedal na 31 otázok, ktoré mohli ľuďom pomôcť zorientovať sa počas prvej vlny pandémie.

 

 

Tom Hanks

Tom Hanks
Tom Hanks Zdroj: Universal Pictures
Nakazený koronavírusom: Áno – marec 2020

 

Tom Hanks so svojou ženou Ritou patrili medzi prvé svetové celebrity, ktoré sa nakazili koronavírusom. Priebeh ochorenia mali s manželkou odlišný. Zatiaľ čo Rita dostala vyššie teploty ako Tom, trápili ju nevoľnosti, strata chuti a čuchu, herca sužovali obrovské bolesti tela. Po vyliečení, tak ako Bryan Cranston, daroval svoju krvnú plazmu, aby pomohol v boji proti Covidu-19, píše Times.

 

Fanúšikov vyzval k tomu, aby pre ochranu svojho okolia spravili aspoň minimum – nosili ochranné rúško, umývali si ruky a dodržiavali odstup. Vo videu povedal, že k ľuďom, ktorí nevedia akceptovať ani tieto jednoduché opatrenia, nechová príliš veľkú úctu.

 

 

Taylor Swift

Taylor Swift
Taylor Swift Zdroj: Charles Sykes/Invision/AP/TASR
Nakazená koronavírusom: Nie

 

Speváčka Taylow Swift využila svoje sociálne siete na to, aby sledovateľov upozornila na riziká koronavírusu. Ešte v marci napísala, že nastal čas na to, aby zrušili svoje plány. Apelovala tiež na ľudí, ktorí nepociťujú žiadne príznaky ochorenia a cítia sa zdravo. Aj človek bez príznakov môže koronavírusom nakaziť ostatných a ohroziť tak najmä starých ľudi alebo ľudí so zlým zdravím.

 

V boji proti koronavírusu Taylor poslala niektorým svojim fanúšikom peniaze na zvládnutie zlej finančnej situácie, informuje NZ Herald. Okrem toho do aukcie, ktorej výťažok poputuje fondu ACM Lifting Lives COVID-19 Response, darovala svoju gitaru.

 

Instagram/Taylor Swift
Instagram/Taylor Swift Zdroj: Taylor Swift

 

Alyssa Milano

Alyssa Milano
Alyssa Milano Zdroj: Wikimedia/Rhododendrites
Nakazená koronavírusom: Áno – marec 2020

 

Herečka Alyssa Milano zverejnila fotografiu, na ktorej mala dýchací prístroj. Followerom opísala problémy, ktoré jej spôsobil koronavírus. Mala horúčky, bolesti hlavy, tlak na hrudníku, zhoršené dýchanie, stratu čuchu, problémy s trávením, nepravidelnú menštruácii, zhoršenie krátkodobej pamäte či závrate. Po tomto zážitku každému odporučila dodržiavať dobre známu zásadu, ktorej sa na Slovensku hovorí ROR – ruky, odstup, rúška.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Alyssa Milano (@milano_alyssa),

 

V ďalšom videu ukázala, ako jej po vyliečení sa z Covidu-19 začali vypadávať vlasy.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Alyssa Milano (@milano_alyssa),

 

Idris Elba

Idris Elba
Idris Elba Zdroj: BBC Studios
Nakazený koronavírusom: Áno – marec 2020

 

Koronavírus neobišiel ani herca Idrisa Elbu a jeho ženu Sabrinu Dhowre. Vírusom sa nakazili ešte v marci, o čom informoval na Twitteri. Napriek tomu, že necítil žiadne príznaky, požiadal ľudí, aby zostali doma, správali sa pragmaticky a dodržiavali hygienu. Upozornil na to, že sú medzi nami ľudia, ktorí tiež nemajú príznaky, ale koronavírus môžu i tak rozširovať.

 

 

Najväčšiu daň si podľa Elbu vybral vírus na jeho psychike. Keďže vtedy o víruse vedci príliš veľa nevedeli, s manželkou sa cítili traumatizovane. Mal pritom veľký dôvod na obavy. Ako astmatik patril do rizikovej kategórie nakazených. Na sociálnej sieti povzbudil aj ľudí, ktorí sa dostali pre pandémiu do finančných ťažkostí. Ľuďom povedal, aby „mali hlavy hore a vydržali“.

 

 

Pink

Pink
Pink Zdroj: Joel C Ryan/Invision/AP/TASR
Nakazená koronavírusom: Áno – marec 2020

 

Nakazenie Covidom-19 Pink popísala ako „fyzicky a emocionálne najnáročnejšiu skúsenosť“, akú kedy zažila. Spoločne s ňou sa nakazil aj jej 3-ročný syn James.

 

Ľudí na sociálnej sieti upozornila, že vírus postihuje každého bez výnimky – „mladých a starých, zdravých a nezdravých, bohatých a chudobných“. Na Instagrame v júli zverejnila fotografiu, na ktorej má dve ochranné rúška. Píše, že napriek svojej astme sa jej dýcha úplne v poriadku. Nie som sebecký idiot! Nosiť rúško nie je tak náročné,“ odkazuje ľuďom.

 

Na boj proti koronavírusu prispela aj zo svojho vrecka. Do záchranných fondov v nemocnici vo Philadelphii a Mayor's Fund for Los Angeles investovala dohromady milión dolárov.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

I have asthma and I’m wearing TWO masks! I’m breathing fine and I’m not a selfish idiot! WEAR A MASK ITS NOT THAT HARD. happy Monday

Príspevok, ktorý zdieľa P!NK (@pink),

 

Milan Kňažko

Milan Kňažko
Milan Kňažko Zdroj: facebook.com/KnazkoM
Nakazený koronavírusom: Áno – september 2020

 

K osobnostiam pridávame aj známeho slovenského herca a bývalého politika Milana Kňažka. Ten sa koronavírusom nakazil ako 75-ročný, a teda jednoznačne patril do rizikovej kategórie pacientov. Pre ochorenie Covid-19 ho museli hospitalizovať.

 

Vyzývam všetkých aby nezľahčovali situáciu a rešpektovali nariadenia vlády a zdravotníkov. Nenosenie rúšok nie je prejav vlastnej slobody, ale bezohľadnosť k slobode tých, ktorých tým ohrozujeme. Neverte lacným exhibicionistom, že Covid je len ľahká chrípka. Prežil som desiatky chrípkových ochorení, ale Covid neprajem dokonca ani tým, ktorí tieto bludy šíria,“ napísal na Facebooku koncom septembra.

 

V polovici októbra sa už ako vyliečený vrátil z nemocnice domov a poďakoval sa všetkým zdravotníkom za starostlivosť: „S veľkou vďakou a hlbokou úctou sa skláňam pred sestričkami, doktormi a všetkými zdravotníkmi, ktorí v týchto ťažkých časoch a mimoriadne náročných podmienkach riskujú svoje zdravie, aby chránili to naše, vrátane záchrany toho najcennejšieho, životov.

 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť