Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
14. augusta 2020, 11:44
Čas čítania 13:23
Jakub Paulík

S Bradom Pittom sme mesiac jazdili v jednom aute. Rozhovor začínal vždy on, povedal slovenský kaskadér (Rozhovor)

S Bradom Pittom sme mesiac jazdili v jednom aute. Rozhovor začínal vždy on, povedal slovenský kaskadér (Rozhovor)
Zdroj: Disney
FILMY A SERIÁLY KASKADÉR
Uložiť Uložené

Mladý Slovák sa od komparzistu v pozadí vypracoval na skúseného kaskadéra.

38-ročný Robert Hladík je rodákom z Piešťan, ktorému sa ako kaskadérovi podarilo presadiť vo filmovej brandži. Spolupracoval s hviezdami, ako Ryan Reynolds, Chris Hemsworth, Anthony Hopkins, Brad Pitt, Rowan Atkinson, Gerard Butler a s mnohými inými.

V rozhovore sme prebrali jeho zážitky z natáčania, dojmy zo svetovo známych hercov, ale aj dopad koronavírusu na celý filmový svet. V jeho prípade pandémia zasiahla do natáčania nového Batmana s Robertom Pattinsonom, v ktorom jazdil na Batmanovom aute a motorke.

Odporúčané
Vladimír Furdík: Night King mal sedieť na Železnom tróne, Daenerys bola od začiatku tak trochu bláznivá (Rozhovor) Vladimír Furdík: Night King mal sedieť na Železnom tróne, Daenerys bola od začiatku tak trochu bláznivá (Rozhovor) 18. mája 2019, 19:35
V tomto článku si prečítaš:
  • Akých 6 disciplín musel absolvovať, aby sa stal kaskadérom
  • Ako prebiehajú wrap párty s filmovým štábom
  • Ako ho herec Mr. Beana vyhodil z autobusu
  • Či môže kaskadér pri bojovej scéne udrieť herca
  • V ktorých scénach z trojice Star Wars sme mohli vidieť Roberta Hladíka
  • Ako sa Gerard Butler musel ospravedlniť slovenskému kaskadérovi

6 Underground (réžia Michael Bay), Robert Hladík s kaskadérmi
6 Underground (réžia Michael Bay), Robert Hladík s kaskadérmi Zdroj: Archív – Robert Hladík

Ako ste sa dostali k práci kaskadéra v celosvetovo známych hitoch?

V podstate cez komparz. Predtým som robil profesionálne vodné lyžovanie a v Anglicku som pracoval na vodnolyžiarskom vleku. Tam chodievali aj ľudia z agentúry, ktorá zabezpečovala komparz do filmov.

Videli, že sme športové typy, a tak sa nás jedného dňa na konci sezóny spýtali, či by sme si to neskúsili. Vtedy som robil prvýkrát komparz v Pirátoch z Karibiku 4. Natáčanie sa mi páčilo, a tak som sa zapísal do ich zoznamu. Odtiaľ som už dostával ďalšie ponuky na komparz a videl som z prvej ruky aj prácu kaskadérov. Rozhodol som sa, že sa tomu začnem viac venovať.

 
Český kaskadér Martin Semerád mi v rozhovore spomínal, že ste si v Anglicku kvôli práci spravili veľmi náročný kurz. V čom spočíval?

Bolo treba splniť 6 disciplín, v rámci ktorých sa musíte dostať skoro až na inštruktorský level. Nebolo to ľahké, ale zvládol som to.

O aké disciplíny išlo?

Absolvoval som trampolínu, preteky na motorke, potápanie, skoky z výšky do vody, kick-box a muay thai, pretože treba zvládnuť aspoň jedno bojové umenie. Okrem toho som využil vodné lyžovanie. Ďalej bola na výber napríklad jazda na koni, gymnastika či plávanie.

Takže ak by ste nesplnili 6 discplín, neprejdete kurzom?

Áno. Je tam daný sylabus, ktorý treba zvládnuť. Napríklad pri trampolíne som musel spraviť určitý počet sált a kombinácií, pri skoku do vody sú tam rôzne druhy, ako hlavička dozadu alebo salto dopredu. Všetko z 10-metrovej plošiny. Pri týchto testoch si človek uvedomí, či je na to vôbec stavaný.

Aká je vaša kaskadérska špecializácia?

Motorky a autá, to ma baví najviac. Robíme všetko, čo treba, ale pokiaľ pri natáčaní potrebujú čosi špeciálne, prizerá sa na to, aké má kaskadér skúseností, v čom vyniká. V podstate by mal ale zvládnuť každú scénu.

Už ste aj nejakú scénu odmietli?

Nie (smiech). Taká ma ešte nepostretla a neviem čo by to muselo byť, aby som ju odmietol.

Ak by ste sa však rozhodli odmietnuť scénu, nikto by vám to nevyčítal, nie?

To nie. Ale záleží od toho, kedy to odmietnete. Ak by to bolo tesne pred natáčaním scény, to by bol asi problém. Ale ak vám niekto zavolá a spýta sa, či chcete nejakú scénu robiť a odmietnete, je to v poriadku.

Koľko rokov pracujete ako kaskadér?

Vyše 7.

Nemáte okrem toho inú prácu?

Nie, odvtedy ako som začal, to robím na plný úväzok.

Boli ste pri natáčaní svedkom vážneho zranenia?

Vážne zranenie som našťastie nevidel. Také drobnejšie úrazy, ako zlomené ruky a nohy, to hej. Ale nič vážne. I keď, samozrejme, stávajú sa tiež také.

Zlomené ruky a nohy sú bežné? Lebo ste to povedali tak, ako keby o nič nešlo.

Tak nie že by o nič nešlo (smiech), ale je to určite bežnejšie ako pri práci v kancelárii.

Odporúčané
Slovenka Jana pracuje pre FOX: Vo filmovom biznise v Los Angeles sú platy väčšie, než kdekoľvek na svete (Rozhovor) Slovenka Jana pracuje pre FOX: Vo filmovom biznise v Los Angeles sú platy väčšie, než kdekoľvek na svete (Rozhovor) 8. októbra 2019, 15:05

A čo vy – zranili ste sa pri natáčaní?

Tak čosi som už porobil. Napríklad pri páde z motorky som si natrhol ramenný väz a pri ďalšej scéne zase väz v členku. Väčšinou sa však zraníme pri tréningu.

Je to jeden z najmilších ľudí na svete, akých som doposiaľ stretol. Rozprával sa s kaskadérmi či komparzom, no skrátka so všetkými. Vôbec nerobil medzi nikým rozdiel. – o Anthonym Hopkinsovi

Čiže u vás platí: ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku?

Veľmi záleží od toho, čo sa deje. Keď robíme nejakú komplikovanejšiu scénu, môžeme nacvičovať aj týždeň dva dopredu a na poslednú chvíľu vám režisér povie, že by chcel daný záber natočiť inak. Vtedy to môže byť trochu zložitejšie (smiech). Na pľaci sa však pracuje tak, aby bolo čo najmenej zranení. Dalo by sa povedať, že síce robíme nebezpečné kúsky, ale najbezpečnejšie, ako sa len dá.

Martin Semerád mi spomínal, že pri natáčaní snímky Tenet robili každú nedeľu takzvané production párty, na ktorých sa stretával filmový štáb. Je to pri nakrúcaní bežné?

Každú nedeľu som niečo také určite nezažil (smiech). Na konci natáčania však býva takzvaná wrap párty. Keď sa už nakrúcanie ukončuje, všetko sa pomaly balí, tak produkcia usporiada väčšiu či menšiu zábavu. Nie je to ale bežné pri nejakom týždňovom natáčaní reklamy alebo pri seriáloch. Skôr pre štáby, ktoré spolupracujú dlhé mesiace.

Ako takáto wrap párty prebieha?

Ľudia, ktorí na filme robili dlhšie, čiže nie iba deň alebo týždeň, dostanú pozvánku. Väčšinou plus jeden. Produkcia zabezpečí priestory v bare či nočnom klube – to už záleží podľa veľkosti štábu. Na začiatku býva príhovor producenta a režiséra, ktorí sa poďakujú za prácu. Potom nás čaká nejaké to jedlo, tanec či drinky, ale nie veľa. Väčšinou to netrvá celú noc, pretože aj keď wrap párty bývajú na konci natáčania, ešte to nie je úplny záver, takže na druhý deň sa častokrát ide ešte do práce.

Takže žiadna vášnivá párty, na druhý deň treba vstávať do roboty.

Hej, tak.

Pracovali ste s hercom, na ktorého ste sa veľmi tešili, že ho uvidíte?

S Rowanom Atkinsonom. Keď som bol mladý, bol to môj obľúbenec, stále som na jeho Mr. Beana pozeral v televízii. Ale nejak som nad tým nepremýšľal, až kým som ho nestretol na Johnny English 3. Tam som dabloval herca, ktorého Rowan Atkinson vyhodil z double decker autobusu. Takže ma nakoniec Mr. Bean vyhadzoval z autobusu, to bolo celkom dobré stretnutie (smiech).

Slovenský kaskadér: Gerard Butler mi vykrútil ruku a zarozprával sa s režisérom. Zabudol, že na mne sedí (Rozhovor)
Zdroj: Wenn.com/Universal Pictures

Slovenský kaskadér: Gerard Butler mi vykrútil ruku a zarozprával sa s režisérom. Zabudol, že na mne sedí (Rozhovor)
Zdroj: Wenn.com/Universal Pictures

Pôsobí Rowan Atkinson na pľaci podobne komicky ako vo filme?

Vôbec nie, práve naopak. Z mojich skúseností na mňa pôsobil dosť vážne. Nevtipkoval ani nič podobné. Zdá sa, že tá komická póza je iba jeho rolou. Ale bol veľmi slušný a milý. V tej spomínanej scéne ma mal biť a zhodiť dole. Trvalo nejakú chvíľu, než sme sa zosynchronizovali, no nakoniec to všetko vyšlo super. V zložitých bitkárskych choreografiách sú možno lepší iní herci.  Ale bolo super, že som ho mohol stretnúť.

Niektoré produkcie, ktoré už fungujú v obmedzenom režime, musia členov štábu testovať na koronavírus každý jeden deň.

Akým hercom naopak bojové scény veľmi idú?

Určite Tom Cruise, ktorý si natáča množstvo scén sám bez kaskadérov. Tiež považujem za veľmi dobrého Chrisa Hemswortha.

Pracovali ste s nimi priamo na filmoch alebo ste o ich výkone iba počuli od kolegov?

Aj aj. S Tomom Cruiseom na Mission: Impossible pracovalo veľa kolegov. K tejto sérii som sa ešte nedostal, ale určite by som chcel. Keď sa natáčalo Mission: Impossible, vždy som robil na niečom inom, takže to nevyšlo. A s Chrisom Hemsworthom sme spolu robili na Thorovi a Avengers jednotke a dvojke. Je to milý chlapík.

Pracovali ste tiež na Hobbs & Shaw. Čo vravíte na kondičku Dwaynea Johnsona, Jasona Stathama a Idrisa Elbu?

Dwayne Johnson, Jason Statham aj Idris Elba robia akčné scény často a sú naozaj vo forme. V tomto nemajú vôbec žiaden problém. Na Hobbs & Shaw som ale dlho nepracoval, pretože ma stiahli na natáčanie Star Wars.

Dwayne Johnson a Jason Statham vraj majú zmluvne stanovené, že nemôžu v sérii Rýchlo a zbesilo prehrať a tiež im zmluva stanovuje počet úderov, ktoré inkasujú. Viete mi túto informáciu potvrdiť alebo vyvrátiť?

Netuším (smiech), k takýmto informáciám sa nedostaneme. Viem ale, že my herca udrieť určite nemôžeme (smiech).

Takže iba on vás, hej?

No nemusel by ani on, ale radšej on nás, ako my jeho (smiech).

Je dobrý pocit, keď vás udrie filmová hviezda?

Viete čo, to záleží od toho, či to je plánované (smiech). Ale nie je to úplne dobrý pocit.

Takže ste už dostali aj neplánovaný úder?

Tak vždy sa niečo také nájde. Ale tie bitky sú zväčša nekontaktné, takže keď sa také niečo stane, je to nechtiac. Sme však na to trénovaní, takže nám to neprekáža. Napríklad s Gerardom Butlerom sme robili Pád Londýna a nacvičovali sme scénu, ktorá nebola úplne dotiahnutá. Režisér presne nevedel, čo od nás chce. Tam som mal s Gerardom takú rýchlejšiu bitku.

On ma mal akože sotiť na zem, vykrútiť mi ruky a zatknúť ma. Tak mi teda tú ruku vykrútil, sadol si na mňa a mal povedať nejakú vetu. Tú dopovedal tak do polovice, no potom sa zamyslel a zakričal na režiséra, že ako by to mohli zmeniť. Začali tam spolu debatovať tak 5 až 10 minút, a on mi stále držal tú vykrútenú ruku a sedel na mne (smiech). No potom si to všimol a hovorí mi, že „ježiš, prepáč, ja som si to vôbec neuvedomil“.

Ale statočne ste držali, vôbec ste ho neupozornili v štýle „Gerard, držíš mi ruku“.

Nie, nie (smiech). Nebolo to zas také, že by som z toho plakal.

Vraveli ste, že vás od Hobbs & Shaw stiahli na Star Wars. Z tejto série ste robili na troch filmoch. V akých scénach sme vás mohli vidieť?

Vo všetkých 3 dieloch som bol hlavne stormtrooper, ale robil som aj iné charaktery. V Han Solo som bol asi v 6 rôznych kostýmoch. Čo sa týka stromtrooperov, tam je občas ťažko povedať, že ktorý z nich som ja. Niekedy sa sám v tej scéne neviem nájsť. Natočíme totiž nejaký záber, no v pozadí sú zelené plátna.

S počítačmi teda dorobia pozadie, výbuchy a ďalších vojakov. A potom ťažko spoznám, kde som. V Rogue One som bojoval v záverečnej bitke o Scarif a v jednej bitke v dedine. V Solo: Star Wars Story som jazdil na speederi ako stromtrooper a naháňal som Hana, ktorý ukradol auto.

To viem, že som bol určite ja (smiech). Na konci scény, kedy stromtrooper vypadne z motorky, ide už o počítačový efekt. Pád som v tomto filme nerobil. Z tejto postavičky som si domov na pamiatku kúpil aj LEGO. V Star Wars: The Rise of Skywalker sme ako stromtrooperi naháňali na skútroch Chewbaccu a robota C-3PO. Scénu sme natáčali v Jordánsku. Okrem mňa na nej pracovali ďalší dvaja kaskadéri.

Je séria Star Wars pre kaskadéra vysnívanou prácou?

Ako pre koho. Ja do Star Wars nie som veľmi zažraný. Ale keď niektorým chalanom prišla ponuka na Star Wars, tak boli vcelku nadšení, lebo to bol ich detský sen. Každého ale nadšenie veľmi rýchlo prešlo, pretože kostýmy stromtrooperov sú jedny z najnepohodlnejších aké môžete mať (smiech).

Ale časom sa vyvinuli a v súčasnosti sú lepšie. Kolegovia, ktorí robili na starších častiach, mi hovorili, že to bolo hrozné. Obleky ich všade rezali, nedalo sa v tom sadnúť, behať či padať. Takže Star Wars je super na približne 3 dni, a potom ten kostým začína byť už poriadne nepohodlný.

Nie je v nich aj poriadne teplo? Napríklad pri natáčaní v Jordánsku ste si zrejme museli prejsť peklom.

V Jordánsku bolo vtedy do 40 stupňov. Vtedy nám dali pod kostým košeľu a nohavice napojené na trubice s vodným systémom. Cez tie preháňali ľadovú vodu, čo nám veľmi pomohlo prežiť. Nebolo to jednoduché, ale celkovo natáčanie hodnotím ako dobrú zábavu.

Čo považujete za váš najväčší pracovný úspech?

Zrejme to Star Wars. Ale veľmi ma baví aj testovanie áut – takých divočín, čo si niekto vymyslí a postaví v garáži. Je to skvelý zážitok, pretože je to niečo, na čo si väčšina ľudí nikdy neskúsi. Naposledy sme napríklad na nového Batmana s Robertom Pattinsonom testovali motorku a auto.

Na Batmanovi ste robili aj kaskadéra alebo iba testovali vozidlá?

Robil som oboje. Ale potom prišiel koronavírus a nedokončili sme to. Myslím, že deň predtým, ako sme mali ísť natáčať jednu scénu, zavreli produkciu.

Koronavírus veľmi ovplyvnil celosvetovú kinematografiu. Aký mal dopad na vás?

Keďže sa všetko zavrelo na asi 4 mesiace, tak ten dopad bol veľký. Veľmi ťažko sa to dostáva naspäť. Pretože na pokračovanie v natáčaní je treba dodržiavať rôzne opatrenia. Niektoré produkcie, ktoré už fungujú v obmedzenom režime, musia členov štábu testovať na koronavírus každý jeden deň.

Aj ste od začiatku pandémie na niečom robili?

Ešte nie.

Osobne mám pred Vladom Furdíkom veľký rešpekt, robí svoju prácu už pomerne dlhú dobu. Nejakú závisť zo strany kaskadérov som nevidel. V našom povolaní sa ľudia dostanú na svoje pozície naozaj zaslúžene. Nie je to o šťastí. 

Čiže preto ste sa zrejme vrátili do rodných Piešťan, asi máte dostatok voľného času.

Hej hej. V Anglicku sme nemali čo robiť, tak budeme zatiaľ doma.

Už viete na čom budete najbližšie pracovať alebo je to zatiaľ vo hviezdach?

Uvidíme. Ťažko povedať (smiech). Naposledy som bol na tom Batmanovi, ale kedy znova začnú filmovať, to naozaj neviem presne.

Keď sa vrátime do natáčacieho obdobia pred pandémiou, nosíte si domov z pľacu nejaké suveníry?

To nie (smiech). Väčšinou si nič zobrať nemôžeme, ak nám sami od seba niečo nedajú. Jediný suvenír, ktorý mám z natáčania, je podpísaná fotografia od Brada Pitta pre moju dcéru, a to je asi tak všetko.

S ním ste myslím robili na War Machine, však?

Áno, asi mesiac sme sedeli v jednom aute.

War Machine
War Machine Zdroj: Archív – Robert Hladík

Stihli ste sa s ním porozprávať?

Občas sme v aute sedeli dlhšie, tak sme niekedy prehodili pár slov. Hovoril mi napríklad o tom, že tak ako ja jazdí na motorke. Ale neboli to žiadne veľké diskusie. Keď nezačal on, tak ja som rozhovor neinicioval.

Nebolo by vhodné, aby som sa ho začal niečo vypytovať. Herci musia premýšľať nad scenárom – čo musia v ďalšej scéne povedať. Takže je to v podstate na ňom, že keď má chvíľu čas a nudí sa, tak sa porozprávame. Ale bol slušný, normálny, nevidel som na ňom žiadne hviezdne maniere.

Odporúčané
Ako sa zo slovenského čašníka stal osobný tréner hollywoodskych hviezd. Rikki Tóth býval 5 rokov s Quicksilverom a užíva si prácu s Marvelom Ako sa zo slovenského čašníka stal osobný tréner hollywoodskych hviezd. Rikki Tóth býval 5 rokov s Quicksilverom a užíva si prácu s Marvelom 25. júna 2018, 20:12

Stretli ste herca či herečku s hviezdnymi maniermi?

Nie. Mám takú skúsenosť, že čím väčšia osobnosť, tým ľudskejší prístup.

Hovoríte o niekom konkrétnom?

Hej, napríklad na Thorovi som stretol Anthonyho Hopkinsa – to je jeden z najmilších ľudí na svete, akých som doposiaľ stretol. Rozprával sa s kaskadérmi či komparzom, no skrátka so všetkými. Vôbec nerobil medzi nikým rozdiel. Pôsobil veľmi pokojne, bol to skvelý zážitok.

Robert Hladík
Zdroj: Archív – Robert Hladík

Prihováral sa k ľudom sám od seba?

Áno, absolútne s tým nemal problém. Napriek tomu, že komparzisti sú...  nechcem povedať, že nedisciplinovaní, ale pre nich to veľakrát nie je práca na plný úväzok, takže niekedy sú takí pojašení (smiech) a začnú sa rozprávať s hercami, no jemu to neprekážalo.

Mnohí komparzisti sú asi veľkí fanúšikovia a keď vidia svojho obľúbenca, nevedia sa udržať.

Hej hej, sú takí. My máme predsa len tú disciplínu odlišnú.

Aj keď je žien kaskadériek menej, niektoré sú naozaj výborné. Poznám také, ktoré chalanov strčia do vačku v hocijakej disciplíne. 

Podľa IMDB sú Strážcovia Galaxie vašou prvou kaskadérskou skúsenosťou s Marvelom. Ako ste sa k marvelovkám dostali?

Cez Thora jednotku a dvojku, na ktorých som pracoval ako komparz. K tomu sa dostal prostredníctvom agentúry, cez ktorú som robil ako komparzista aj na Pirátoch v Karibiku 4. Keďže videli, že trénujem na kaskadéra, tak ma použili v scénach, kde v pozadí bojovali postavy s mečmi a podobne. Tak som sa postupne dostal cez taký bežný komparz, cez akčnejší komparz až po kaskadéra.

Posledná marvelovka, na ktorej ste robili, je Avengers 2. V akej scéne ste vystupovali?

Robil som na úplne prvej scéne, v ktorej sa bojuje v lese. Thor v nej udrel Captainovi America do štítu a tlaková vlna nás odhodila dozadu. To sme boli upevnení na takých navijakoch, tak nás to každého hodilo zhruba 10 metrov do lesa. To bola celkom dobrá scéna, taká zábavná.

Zatiaľ ste pracovali na obidvoch častiach Fantastických zverov, budete robiť aj na trojke?

To netuším. A neviem ani, či sa to už natáča. Výber kaskadérov ale veľmi závisí od toho, kto na ňom pracuje ako koordinátor. Tí si potom zvyknú volať ľudí, ktorých už poznajú. Neviem teda, kto sa pri trojke ujme pozície koordinátora. Možno som s ním nikdy nerobil, a preto sa tam nedostanem.

Takže koordinátori si vyberajú ľudí podľa predošlých skúseností?

V podstate áno. Na filme pracujú dabléri, ktorí robia na celej snímke a sú tam 8, 10 či 12 mesiacov. Na ďalšie scény si väčšina koordinátorov vezme svoje obľúbené tímy, s ktorými už robili. No pokiaľ je nejaká naozaj veľká scéna, pri ktorej sa ľudia stratia, volajú aj nových ľudí. 

Mali ste možnosť spolupracovať s oscarovým režisérom Dannym Boyleom na pokračovaní kultového Trainspottingu. Ako sa s ním robilo?

S ním som pracoval okrem Trainspottingu 2 aj na televíznej show Babylon. Danny Boyle je podľa môjho názoru asi jeden z najlepších režisérov. So všetkými komunikuje naozaj prívetivo. Keď som s ním robil druhýkrát (poznámka redakcie – časový rozdiel medzi Babylonom a Trainspottingom 2 sú 4 roky), bolo skvelé, že si ma pamätal. Pozeral na mňa a hovorí mi, že „veď ja už som ťa niekde videl“.

Má naozaj super pamäť. Ukázal som mu našu spoločnú fotografiu z Babylonu a spomenul si, že ja som ten, ktorého dal zastreliť (pozri nižšie). Je to excelentný režisér. Vie sa s ľuďmi porozprávať a vypočuť si názory hercov. Chce z nich totiž dostať to najlepšie, nesnaží sa riadiť iba svojou hlavou.

Danny Boyle a Robert Hladík
Danny Boyle a Robert Hladík Zdroj: Archív – Robert Hladík

Boli ste fanúšikom prvej časti Trainspottingu alebo pre vás išlo čisto o prácu?

K filmu som sa dostal kvôli mojej špecializácii na autá. Ale jasné, jednotku som videl, je to kultový film, takže som bol veľmi zvedavý, ako sa im podarí po 20 rokoch nadviazať na prvú časť. A myslím, že im to celkom vyšlo. Objavil som sa v scéne, v ktorej Robert Carlyle naháňa Ewana McGregora. Som vodič auta, na ktoré Ewan naskočil pri úteku pred Carlyleom.

Pracovali ste na filmoch s hviezdami svetového formátu. Stihli ste si s niektorou vytvoriť priateľský vzťah?

Priateľský vzťah natoľko, že by sme zostali v kontakte, to nie. Pokiaľ niekoho nedablujete, tak je to veľmi náročné. Častokrát robíme na scénach, kde nie sú herci prítomní, a keď sú na scéne aj oni, prebieha to na veľmi profesionálnej úrovni. S nimi najviac komunikuje režisér alebo prvý asistent režiséra.

S kým pri natáčaní najviac komunikujú kaskadéri?

S prvým asistentom režiséra.

Z vašich skúseností na seriáloch treba spomenúť Game of Thrones. Na ňom pracoval aj Slovák Vladimír Furdík, poznáte sa s ním osobne?

Jasné, poznáme sa. Prvýkrát sme sa stretli v roku 2012 na filme Snehulienka a lovec. Tam som pracoval ešte ako komparz a Vlado robil kaskadéra. Párkrát sme spolu robili, ale tým, že on je špecialista na kone a ja viac-menej na autá a motorky, zväčša pracujeme na iných žánroch. Vlado je veľmi dobrý a rešpektovaný kaskadér.


Stretli ste sa s tým, že by Vladovi Furdíkovi niektorý český či slovenský kaskadér kvôli postave Night Kinga závidel, alebo tam prevláda skôr rešpekt?

Osobne mám pred Vladom veľký rešpekt, robí svoju prácu už pomerne dlhú dobu. Nejakú závisť zo strany kaskadérov som nevidel. V našom povolaní sa ľudia dostanú na svoje pozície naozaj zaslúžene. Nie je to o šťastí. Ukážete, čo viete, a časom si získate rešpekt. Ak by tam nejaká závisť bola, nemyslím si, že je na mieste. A musím dodať, že Vlado má naozaj taký vzhľad, že dabluje veľa kráľov, takže bol na Night Kinga vhodný.

Odporúčané
Pavel Kacerle pracuje pre Marvel. V dome Roberta Downeyho Jr. cvičil kung-fu a na Asgarde pracoval 15 hodín denne (Rozhovor) Pavel Kacerle pracuje pre Marvel. V dome Roberta Downeyho Jr. cvičil kung-fu a na Asgarde pracoval 15 hodín denne (Rozhovor) 6. mája 2019, 14:49


Akú ste mali v Game of Thrones rolu?

V 4. sérii ma zabil niekto z Night’s Watch a v 5. epizóde poslednej série ma zabil Grey Worm z Unsullied. Ale nebol to súboj jedného na jedného. Tam išiel so svojou kópiou a vraždil ľudí rad za radom.


Stretli ste pri natáčaní hollywoodskych filmov či seriálov veľa Slovákov a Čechov?

Sem tam, nie je toho veľa. V Anglicku má stunt režisér samostatnú úlohu a väčšinou používa Angličanov. A až v prípade, ak potrebujú viac ľudí s určitou špecializáciou, začnú ich hľadať aj v zahraničí. S Vladom som sa stretol asi najviac. A potom v Španielsku som pracoval na Terminátorovi s kaskdérkou Mimou Tomšíkovou. Ona tam bola so španielskym tímom, ja s anglickým. Bolo to veľmi zaujímavé, predtým sme sa nikdy nevideli.

Aké zastúpenie majú medzi kaskadérmi ženy?

Nie je ich veľa, mužov je omnoho viac. Možno by som povedal, že ženy tvoria tak štvrtinu z celého počtu.

Čím to je? Neláka ich to alebo nie sú v brandži tak vyhľadávané?

Vyhľadávané práveže sú. A či ich to neláka? Neviem, asi to nie je kariéra, po ktorej by ženy bežne túžili. Na to musia byť športovo založené a trochu aj dobrodružné. Ale aj keď ich je menej, niektoré sú naozaj výborné kaskadérky. Poznám také, ktoré chalanov strčia do vačku v hocijakej disciplíne. Nejakú fyzickú prekážku by som v tom nevidel. Je to určite práca pre obe pohlavia.

Richard Madden a Robert Hladík (Cinderella)
Richard Madden a Robert Hladík (Cinderella) Zdroj: Archív – Robert Hladík
Domov
Zdieľať
Diskusia