Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
18. mája 2019, 19:35
Čas čítania 12:13
Jakub Paulík

Vladimír Furdík: Night King mal sedieť na Železnom tróne, Daenerys bola od začiatku tak trochu bláznivá (Rozhovor)

Vladimír Furdík: Night King mal sedieť na Železnom tróne, Daenerys bola od začiatku tak trochu bláznivá (Rozhovor)
Zdroj: Refresher
REFRESHER GAME OF THRONES
Uložiť Uložené

Skúsený kaskadér Vladimír Furdík si slávu z Game of Thrones určite neužíva a radšej sa venuje svojej rodine a práci na záhrade.

So Slovákom Vladimírom Furdíkom, známym zo seriálu Game of Thrones, sme počas rozhovoru prebrali jeho vzťahy s členmi seriálového štábu, negatívny vplyv slávy na jeho súkromie a taktiež dôvody, prečo sa na určitý čas stiahol zo sociálnych sietí.

Vladimír Furdík nám počas udalosti Orange Y-Games a VÚB Y-Con v Bratislave stihol opísať aj skromnú povahu Kita Haringtona alebo dôvody, pre ktoré si z natáčania zobral masku Night Kinga. Usmievavý predstaviteľ Nočného kráľa prezradil aj to, že jeho postava mala pôvodne pri boji o Winterfell zabiť množstvo rytierov a vysvetlil nám, z akého dôvodu by sa chcel miesto kaskadérstva venovať chovu sliepok a slimákov.

„Veď Daenerys je dcérou Šialeného kráľa. A keď som videl, ako tú postavu hrala, bolo to vidno. Podľa môjho názoru nebola nikdy kladnou postavou. Osobne mi prišla ako taká pyšná princezná,“ skonštatoval Vladimír.

V tomto článku si prečítaš:
  • O vzťahoch Vladimíra Furdíka s Maisie Williams či Kitom Haringtonom
  • Z akého dôvodu nemá maska Night Kinga pre Vladimíra Furdíka žiadnu citovú hodnotu
  • Prečo nezviedol Night King boj s Jonom Snowom či inými hrdinami
  • Na akých projektoch bude Vladimír Furdík najbližšie pracovať a či medzi ne patria aj spin-offy Game of Thrones
  • O nešťastnej príhode z Instagramu, kvôli ktorej si zrušil sociálne siete
  • Ako vníma negatívnu odozvu na 8. sériu Game of Thrones
  • O páde, pri ktorom takmer prišiel o život
  • Prečo zvažuje ako alternatívne povolanie chov sliepok a slimákov

Vladimír Furdík (Rozhovor)
Vladimír Furdík (Rozhovor) Zdroj: Refresher

V jednom zo zahraničných rozhovorov ste Maisie Williams označili za vašu veľmi dobrú priateľku. Ste s ňou v kontakte aj po skončení natáčania?

Nie, nie sme v kontakte. Mal som možnosť pripravovať jej bojové scény, ako napríklad boj proti Brienne, a môžem povedať, že sme priatelia, ale neudržujeme kontakt. Jedine tak na Instagrame, keď mi občas pošle nejakú správu, ale inak to nie je intenzívne. No dúfam, že sa ešte niekedy v živote uvidíme.

Udržujete kontakt s niekým zo štábu?

Iba s tímom kaskadérov.

A s hercami?

Veľmi nie. My sa stretávame skôr na takýchto akciách ako Comic-Con. Vtedy sa máme možnosť vidieť a pokecáme.

Ako ste počas natáčania vnímali Kita Haringtona, ktorý stvárňoval Jona Snowa?

Kit je super človek. A hlavne skromný. Nehrá sa na žiadnu veľkú hviezdu a keď mu vymyslím nejakú scénu, tak sa ju nesnaží zmeniť podľa svojho gusta, ale urobí to, čo mu človek povie.

Tak táto maska má určitú hodnotu. Keď si pozriete, že niekto po 30 rokoch predáva predmet zo Star Warsu, sú to obrovské sumy.

Označili by ste ho aj za dobrého šermiara?

Určite, má talent. Upravil by som u neho niektoré veci, ale rozhodne je talentovaný.

Kto z Game of Thrones je podľa vás najlepší šermiar?

Ťažko povedať. Nikto nie je najlepší. Ani ja (smiech).

Koľko kaskadérov tvorilo tím Game of Thrones?

Keď zhrniem 8. sériu, tak sme začali dvaja až traja. Postupne sa to navýšilo na osem ľudí, ktorí pripravovali všetky scény. A keď bolo treba viac ľudí, pozvalo sa ďalších 20 až 30 kaskadérov a potom sme ich poslali domov. Čiže podľa situácie. Ale väčšinu času som to bol ja, jeden Bulhar a dvaja asistenti koordinátora a koordinátor.

A potom mi moja manželka kvôli tejto postave povedala, že zo všetkých zlých chlapov, ktorých som stretla, si ty ten najlepší.

V čom sa vaša práca kaskadéra pre Game of Thrones odlišovala od práce herca?

Make-up.

Iba to?

Pozrite sa, keď je niečo na pľaci náročné, tak hovorím ostatným, že ráno tam ideme a večer sa vrátime domov. A čo sa udeje medzi ránom a večerom, to už predsa nejako prežijeme.

Koľko trvala práca na vašom make-upe?

5 až 6 hodín.

Podľa jedného z rozhovorov ste si na pamiatku z natáčania vzali masku Night Kinga. Prečo pravé takýto suvenír?

Tak táto maska má určitú hodnotu. Keď si pozriete, že niekto po 30 rokoch predáva predmet zo Star Warsu, sú to obrovské sumy. A možno, že táto maska bude mať určitú cenu pre moje deti.

Vladimír Furdík (Rozhovor)
Vladimír Furdík (Rozhovor) Zdroj: Refresher

Čiže nevravíme o žiadnej citovej hodnote?

Nie, určite to pre mňa nemá citovú hodnotu.

Odporúčané
Pavel Kacerle pracuje pre Marvel. V dome Roberta Downeyho Jr. cvičil kung-fu a na Asgarde pracoval 15 hodín denne (Rozhovor) Pavel Kacerle pracuje pre Marvel. V dome Roberta Downeyho Jr. cvičil kung-fu a na Asgarde pracoval 15 hodín denne (Rozhovor) 6. mája 2019, 14:49

Keď sa zameriame na schopnosti vašej postavy, vedeli by ste s oštepom trafiť vzdialený objekt, alebo v seriáli išlo vyslovene o zručnosti Night Kinga a prácu trikárov?

Musel som hádzať športovým oštepom do jedného bodu, takže isté zručnosti mám.

A teraz bola otázka, že čo dáme vlastne preč. Takže museli dať preč bitku Night Kinga, bitky White Walkerov.

Vy ste tak, ako Emilia Clarke a Kit Harington lietali na drakovi, ktorý bol vlastne veľkým mechanickým býkom. Kit Harington označoval tieto scény za problematické a údajne si teda pri ich natáčaní pricvikol svoje mužské partie. Ako sa lietalo vám?

Emilia tie scény v 8. sérii točila skoro pol mesiaca. Musela ráno prísť, večer odísť, no a stále robila to isté, pričom tá scéna trvala možno 5 sekúnd. Ja som ale nemal nejaké veľké problémy. Možno teda keď to porovnám s Emiliou, tak by som niečo našiel.

Ona totiž zväčša lietala na drakovi plynulo, nerobila nejaké bláznivé veci. Kit a ja sme bojovali. A to aj v momente, keď ste nás na drakoch nevideli. Stále sme na tom drakovi boli. To je, ako keď si sadnete na mechanického býka, tak s vami jazdí hore dole a vy musíte s touto konštrukciou splynúť. Čiže rozumiem tomu, že Kit mal takéto problémy (smiech).

Ale našťastie tam bol istý vojak, ktorý mi spravil intubáciu, strčil mi nejakú hadičku do žalúdku či do pľúc. Že to má vraj z vojny a podľa jeho názoru to prežije jeden z desiatich ľudí.

V redakcii sme sa zhodli na tom, že vám rola Night Kinga naozaj skvelo sadla a mrzelo nás, že ste nedostali viac priestoru aj v 8. sérii. Ako ste vnímali Night Kingove zavraždenie? Nedúfali ste skôr v nejaký väčší súboj s Jonom Snowom?

Zakončenie, ktoré ste videli, bolo nutné, pretože inak by ten diel trval dve a pol hodiny. Keď sa plánovala epizóda, tak sme sa podľa kalkulácií v scenári dostali k 130 minútam. A teraz bola otázka, že čo dáme vlastne preč. Takže museli dať preč bitku Night Kinga, bitky White Walkerov a podobne. Pretože ten diel by sme nikdy nenatočili. Takže bohužiaľ, boli sme ochudobnení o niektoré scény, ktoré tam mali byť, ale HBO ich nemohlo natočiť.

Čiže miesto určitých scén, ktoré sme videli, mohla byť scéna s bojom Night Kinga.

Áno, ale pre nich nemalo zmysel, aby Night King bojoval.

A s kým mal pôvodne bojovať?

Mal ísť cez bojisko a zabíjať každého, kto na neho nabehne. Takže mal v podstate cestou k Branovi zabiť asi 15 ľudí.

Aj nejakého hlavného hrdinu?

To pokiaľ viem nie, ale však neskôr dal jedného dole, nie?

No áno, iba jedného.

Však to stačí (smiech).

Tak Theonova smrť sa blížila dlhú dobu a bola zaslúžená.

A už som bol blízko ďalšieho, ale potom prišla Arya... a sakra! (smiech)

Táto scéna bola údajne dosť náročná na natáčanie.

Bola náročná v tom zmysle, že som ju musel chytiť pod krk a ona bola na lankách. No a keď v tej chvíli urobíte zlý pohyb, tak si môže natiahnuť krk alebo sa stane horšia vec. Takže som si musel dávať pozor, aby sa jej nič nestalo.

Ja som si zrušil Facebook, pretože som tam mal veľmi veľa fotiek rodiny. Potom som mal Instagram, ale urobil som jednu chybu. Niekto z Turecka žiadal, aby som jeho matke zablahoželal po turecky. 

Dostali ste kvôli natáčaniu scén s Night Kingom aj nejaký rýchly kurz herectva?

Nebolo treba. U mňa to bolo tak, že mi niekto volal v momente, keď som šóferoval. Bola mi ponúknutá práca, ale veľmi som nepočul, čo mi vraví, iba som započul, že tam bol nejaký King či čo, tak som tú prácu zobral. Na 4 mesiace som mal teda prácu kaskadéra a zároveň pozíciu herca. Absolútne som však nemal potuchu o tom, kto je Night King. Po troch mesiacoch kaskadérskych scén mi povedali, že idem natáčať scény s Night Kingom.

Až potom som si uvedomil, že to je jedna z tých záporných postáv. Ja som Night Kinga robil až od 6. série, predtým na tom pracoval iný herec. Túto rolu som mu teda prebral. Z akého dôvodu? To neviem. Ale prijal som to. Aj keď som do poslednej chvíle nevedel, kto to je. A potom mi moja manželka kvôli tejto postave povedala, že zo všetkých zlých chlapov, ktorých som stretla, si ty ten najlepší. (smiech)

Vladimír Furdík (Rozhovor)
Vladimír Furdík (Rozhovor) Zdroj: Refresher

Nebol na vás nahnevaný, že ste mu prebrali prácu?

Tak tam bol hlavne nejaký dôvod. Buď to bolo tým, že nemohol nosiť ťažké kontaktné šošovky, alebo sa nemohol v tom čase dostaviť na pľac. Pred rokom som mu mal robiť dabléra na jednom filme v Španielsku, ale potom to odriekli. Ale ja ho jedného dňa stretnem a spýtam sa ho na to.

Stihli ste pri Game of Thrones pracovať aj na iných projektoch?

Nie, robil som iba na Game of Thrones. Posledná séria bola práca zhruba na 11 mesiacov.

Boli ste za ten čas aj s rodinou?

Ale áno, Belfast nebol veľmi ďaleko. Takže rodina prišla za mnou alebo ja som letel domov.

Budete ako kaskadér pracovať aj na pripravovaných spin-offoch zo sveta Game of Thrones? Ak to teda môžete potvrdiť.

(Smiech a odmlčanie s úsmevom).

Beriem to tak, že kto mlčí, ten svedčí.

(Opätovanie smiechu a ďalšie mlčanie, ktoré si každý čitateľ môže vysvetliť po svojom).

O akých iných projektoch, na ktorých budete pracovať, nám môžete povedať?

Už 9 mesiacov pracujem na Witcherovi ako choreograf.

Máte v rámci práce na bojových scénach nejaký kurz?

Nie, filmový biznis ma vycvičil. Ja som od svojich 15 rokov pri filme, takže človek sa naučí. V živote som nerobil žiadne kung-fu či niečo podobné. Ani nie som rád, ak príde herec, ktorý má takéto skúsenosti, pretože sa ťažko odučí veci, ktoré sa naučil v tomto športe.

Keď vás napríklad pri natáčaní Kráľovstva nebeského udrel Orlando Bloom, tiež išlo zrejme o problematické natáčanie.

Orlando, to bola tiež epizóda (smiech). Hovorím mu, že trikrát ma udrieš do krku a potom umriem. Tu mám chránič a sem musíš tvoje rany smerovať. A on ma trafil tak šesť či sedemkrát a pod chránič. A to bola taká črepina z džbánu, ktorá mala mäkký koniec. Ale zvyšok bol tvrdý, takže ten mäkký koniec veľmi nepomohol v tom, aby ma ochránil.

S Orlandom ste ešte v kontakte?

Nie. Ja sa nejako nesnažím udržiavať kontakty alebo si nevymieňam maily na štýl, že budeš mi chýbať a chcem ťa vidieť. Skôr daj mi pokoj (smiech). Ale je pár takých ľudí. Napríklad s Markom Strongom si napíšem niekoľko mailov. Ale žiadne blízke kamarátstva. Ja nemám čas (smiech). Mám prácu a potom som s rodinou a musím byť doma, okopávať okolo záhrady, prenášať kamene z bodu A do bodu B a podobne.

Mohli by ste povedať, že ste sa ako kaskadér v rámci práce na Game of Thrones posunuli ďalej, alebo ste len zúročovali všetky roky v brandži?

Človek sa vždy naučí niečo nové. Každá robota prinesie čosi viac.

Nejakú dobu po tom, čo sme o vás ako prví na Slovensku pred tromi rokmi písali, že stvárňujete Night Kinga, ste si zrušili svoje sociálne siete. Stál za tým mediálny tlak alebo niečo iné?

Ja som si zrušil Facebook, pretože som tam mal veľmi veľa fotiek rodiny. Potom som mal Instagram, ale urobil som jednu chybu. Niekto z Turecka žiadal, aby som jeho matke zablahoželal po turecky. Tak som teda zablahoželal, ale blahoželanie som zle preložil. O 2 týždne na to mi niekto z Turecka na Instagrame napísal, že či viem, čo som povedal. Ten pán mi to preložil a musím povedať, že to bolo niečo hrozné. Tak v tej chvíli som si zrušil Instagram. A neskôr som sa znova prihlásil, pretože ma moja dcéra prehovorila, že aby som sa venoval fanúšikom.

Tak som sa ešte na posledný moment snažil dopadnúť na iné miesto, lebo keby sme padli na seba, tak si ublížime.

A teraz ste naopak začali pomerne často pridávať nové príspevky. Baví vás takáto forma komunikácie so svojimi fanúšikmi? Alebo ide len o propagáciu Game of Thrones v rámci zmluvy s HBO?

Práve naopak, takéto príspevky nesmiem veľmi pridávať a naopak musím byť opatrný, aby som nepridal nejaký spoiler. Lebo sa ľahko môže stať, že mi HBO jedného dňa napíše, aby som sa pozrel do zmluvy, ktorú som podpisoval. Ale zatiaľ sa našťastie nikto neozval. A teraz dokonca uvažujem, že využijem Instagram na to, aby som vzdelával hercov, ktorí sa dostanú neskôr pod moje ruky. Aby sa naučili pohybovať pred kamerou. Týmto spôsobom plánujem ukázať behind the scenes, že čo to vlastne všetko obnáša.

Vladimír Furdík (Rozhovor)
Vladimír Furdík (Rozhovor) Zdroj: Refresher

Zdá sa, že vás kaskadérska práca veľmi napĺňa. Neuvažovali ste ale nad tým, že by ste dali šancu aj hereckej kariére?

Nezvažujem to a nikdy som to nezvažoval, pretože to je veľmi ťažké.

A samozrejme sa herci musia potýkať aj s negatívnou stranou slávy. Ako ju zvládate vy?

Ako to zvládam? Pozrite, teraz som takto vystretý... A hovorím si, už nech to skončí (smiech).

Už nech ste doma, však?

Jasné. Úprimne to zo mňa vysáva energiu. Takže nezávidím tým slávnym hercom, ktorí majú na takéto udalosti svojich agentov, a ten im musí povedať, že s kým, ako, kedy, prečo môžu robiť. S kým rozhovor áno a s kým nie.

 
Ako vnímate negatívnu odozvu divákov na poslednú sériu, ktorá je najhoršie hodnotenou sériou zo všetkých?

To sa očakávalo. Nikdy nebudete mať len pozitívnu odozvu. A vždy sa bude ozývať najmä tábor, ktorý je nespokojný. A čo vlastne ľudia očakávajú? Veď Daenerys je dcérou Šialeného kráľa. A keď som videl, ako tú postavu hrala, bolo to vidno. Podľa môjho názoru nebola nikdy kladnou postavou. Osobne mi prišla ako taká pyšná princezná.

Kto by si podľa vás zaslúžil sedieť na Železnom tróne?

No ja (smiech). Ja som povedal režisérovi, že Daenerys to vyhrá, ale zničí celú krajinu. Potom si sadne na trón a vtedy prídem na poslednú chvíľu ja a tak by to skončilo.

To znie super, osobne sa mi to páči.

Ale nepredal som to, bohužiaľ. Asi preto, že som si pýtal veľa peňazí (smiech).

Mohli by ste Game of Thrones označiť za vašu najnáročnejšiu a najväčšiu kaskadérsku skúsenosť?

Bolo to veľmi náročné, pretože sme robili napríklad scénu, kde horelo asi 20 ľudí. A ja som bol jeden z nich. Alebo sme horeli, keď sa padalo z výšky 80 metrov. Náročné to bolo aj na podnebie. Lebo v Írsku strašne veľa prší. A či už pršalo alebo nie, museli sme pracovať. Keď na Slovensku začne pršať, tak sa všetci schovajú pod stan a čakajú. Takže určite to bolo náročné hlavne z hľadiska počasia.

Krvácal som z uší a sanitka bola naozaj ďaleko. Trvalo asi hodinu kým sa ku mne dostala. A doktorka, ktorá ma zachraňovala, absolútne nevedela, čo má robiť.

Keď si vezmeme scénu, kde horel malý Jon Umber, daný záber pôsobil skutočne nebezpečne. Konkrétne v tejto scéne bol prítomný kaskadér Paul Lowey. Vašu spoločnú fotografiu ste nedávno dali aj na Instagram.

V tej chvíli bol ale veľmi dobre ochránený. Bezpečnosť bola na pľaci vždy prvoradá.

Čiže to nie je tak nebezpečné, ako sa zdá?

Osobne si myslím, že to je jeden z najľahších kaskadérskych výkonov. Ale iba pre ľudí, ktorí sa dokážu ovládať. Že nedostanú klaustrofóbiu. Lebo ak sa vám to stane, ohrozíte ľudí vo svojom okolí. Keď vás dajú do tej ochrannej masky, to je ako keby vás strčili do malej miestnosti a ešte vás zapálili. Ale pre mňa to je v podstate hračka.

Do akého najväčšieho extrému ste sa ako kaskadér dostali?

Bola to scéna v Kráľovstve nebeskom, keď sme šiesti horiaci padali z veže z desiatich metrov. Traja padali na jednu stranu a traja na druhú stranu. A ako sme mali pod sebou postavené krabice, tak sme si určili body na dopadnutie. Ja som išiel tretí, a teda posledný z prvej skupiny. Ale keď som už išiel padať, tak som postrehol, že jeden chlap padol na môj bod. Tak som sa ešte na posledný moment snažil dopadnúť na iné miesto, lebo keby sme padli na seba, tak si ublížime.


Mali ste za posledné roky nejaké menšie či väčšie zranenia?

Veľký úraz sa mi stal v roku 2000, kedy som padol na Malte z rebríka, zle som odhadol bod a dopadol som na kraj krabice a otvoril som si lebku. Krvácal som z uší a sanitka bola naozaj ďaleko. Trvalo asi hodinu, kým sa ku mne dostala. A doktorka, ktorá ma zachraňovala, absolútne nevedela, čo má robiť. Zastavila mi krvácanie a to sa nemá robiť. Ale našťastie tam bol istý vojak, ktorý mi spravil intubáciu, strčil mi nejakú hadičku do žalúdku či do pľúc. Že to má vraj z vojny a podľa jeho názoru to prežije jeden z desiatich ľudí. Takže to bola najhoršia vec.

Odporúčané
Filmový september v kinách Filmový september v kinách 1. septembra 2013, 19:10

Vladimír Furdík (Rozhovor)
Vladimír Furdík (Rozhovor) Zdroj: Refresher

Neuvažovali ste kvôli takémuto riziku, že necháte kaskadérske povolanie?

Nie, väčšinou som uvažoval, že to nechám kvôli tomu, lebo ma niekto z produkcie či réžie naštval. Ale ja už neviem nič iné robiť. Takto pracujem 35 rokov, tak čo mám iného robiť? (smiech) Možno, že si kúpim sliepky a pôjdem na dedinu. Čiže pomaličky plánujem.

Čiže alternatívou je pre vás chov sliepok?

Alebo slimákov.

Prečo slimákov?

Lebo vám neutečú (smiech). Máte 2x2 ohradu a predávate ľuďom slimačie mäso.

Tak azda sa k tomu jedného dňa dostanete. A keď sa vrátime ku Game of Thrones, čo vám bude na seriáli najviac chýbať?

Ľudia. Tam bolo veľmi príjemné prostredie.

Spomínaný režisér či producent, ktorý vás nahneval, nebol zo štábu Game of Thrones, však?

Nie, nie (smiech). Ale to sa veľakrát dostanete do situácie, že vás niekto naštve. Môže to byť niekto od make-upu alebo asistent, skrátka ktokoľvek.

Máte nejaký vytúžený filmový či seriálový projekt?

Jasné. Chcel by som ísť robiť do Ameriky kovbojku. Ľahká košeľa, nohavice, revolver. Strieľanie a žiadne šermovanie.

Šermovanie vás unavuje?

To je jedno z najťažších vecí na filmovaní. Aspoň teda podľa mňa.

A máte aj nejaké ponuky na kovbojku?

Kiež by (smiech). Však kamaráti povedali, že prídi do Ameriky a budeš mať robotu. Len nemám čas.

A viete nám povedať aj príklad tvorcu, s ktorým by ste chceli pracovať?

Veľmi dobre sa mi pracovalo s Guy Ritchiem. Keby som s ním mohol robiť Sherlocka Holmesa, tak to by bolo super.

Plánujete aj do budúcna pracovať na marvelovkách?

Keď mi dá niekto robotu, tak áno.

A máte k nim dobrý vzťah?

Je mi to jedno (smiech).

Čiže robota ako robota? Ale určite máte aj film, ktorý ste si užívali taktiež z obsahového hľadiska ako fanúšik.

Určite Troch mušketierov. Tých sme točili v roku 1993 a pracoval som na nich s Kieferom Sutherlandom a Charliem Sheenom.

Domov
Zdieľať
Diskusia