Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 10. 7. 2020 meniny má Amália

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
0
Jakub Paulík
6. máj 2019, 14:49
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pavel Kacerle pracuje pre Marvel. V dome Roberta Downeyho Jr. cvičil kung-fu a na Asgarde pracoval 15 hodín denne (Rozhovor)

Ako reagujú ľudia, keď okolo kráča sám veľký George Lucas?

Jakub Paulík
6. máj 2019, 14:49
Pavel Kacerle pracuje pre Marvel. V dome Roberta Downeyho Jr. cvičil kung-fu a na Asgarde pracoval 15 hodín denne (Rozhovor)
Zdroj: Archív: Pavel Kacerle
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

30-ročný Čech Pavel Kacerle je odborníkom na vizuálne efekty a zakladateľom start-upu Smashbuster, ktorý pracoval na viacerých filmoch od Marvelu, ako Spider-Man: Homecoming, Captain Marvel, Avengers: Age of Ultron, Captain America: The Winter Soldier či Thor: The Dark World.

 

S Pavlom sme sa rozprávali o náročnej práci na tvorbe Asgardu či o príhode z pľacu, kedy policajti takmer zastavili natáčanie Spider-Man: Homecoming. Pavel nám ďalej porozprával aj tom, ako Robert Downey Jr. zmenil jeho život a ako trénoval kung-fu v jeho garáži.

 

V rozhovore nám nezabudol opísať svoje dojmy zo svetových tvorcov, akými sú Christopher Nolan či George Lucas. No a spomenul taktiež menšiu nemilú príhodu s kráskou Scarlett Johannsson.

 

Mali sme napríklad Spider-Mana, ktorý bol priviazaný na autobuse okolo Brandenburskej brány v Berlíne, a keď to zbadali ľudia z okolia, mysleli si, že ide o nejakého šialenca, tak samozrejme volali hneď na políciu.

 

James Gunn a Pavel Kacerle

Nadaný Čech z Marvelu: U Roberta Downeyho Jr. som trénoval kung-fu, na Asgarde sa pracovalo 15 hodín denne

 

V tomto článku si prečítaš:
 • O skúsenostiach s Christopherom Nolanom či Georgeom Lucasom a o nepríjemnom zážitku so Scarlett Johansson
 • Prečo musel Pavel na tvorbe Asgardu pracovať od pondelka do nedele 15 hodín denne
 • O zábavnej príhode z natáčania Captain Marvel, kedy stretol ďalšieho rodáka z Čiech
 • Ako sa Pavel dostal k tréningu bojového umenia v garáži Roberta Downeyho Jr. a prečo nechce so slávnym hercom nikto bojovať
 • O príhode z natáčania Spider-Man: Homecoming, kedy polícia chcela prerušiť natáčanie
 • O prísnom režime Marvelu, kedy môžu za jedno šliapnutie vedľa človeka ihneď vyhodiť

Pracoval si často na pľaci, kde si stretol známe osobnosti z biznisu. Kto na teba spravil najlepší dojem?

To je zaujímavá otázka. Myslím, že Christopher Nolan. Keď som robil v štúdiu, ktoré sa volá Double Negative, pracoval som na sci-fi Jupiter Ascending (Jupiter na vzostupe) s Channingom Tatumom a Milou Kunis. Snímka nebola síce tak úspešná, ale v tej dobe dané štúdio pracovalo aj na filme Interstellar. A ja som mal tú možnosť vidieť ako Christopher Nolan pracuje s ľuďmi a ako spracováva komentáre od VFX artistov.

 

A jeho prísun bol skutočne neuveriteľný. Nolan totiž digitálne efekty využíva len v tých najkritickejších momentoch. Ten človek vidí svet úplne inak ako my. Stráviť s ním v jednej budove celé dva mesiace bola skutočne najinšpiratívnejšia skúsenosť. Osobne som na Interstellar nepracoval, ale moji kamaráti áno a veľmi si to pochvaľovali. Christopher Nolan je pre mňa číslo jedna.

 

 

Marvel má najprofesionálnejší tím, aký som kedy videl. Tá organizácia je na strašne vysokom leveli.

Čo vraveli tvoji kolegovia na Nolanovu osobnosť?

Títo ľudia sú strašne zaujímaví, pretože okolo nich ide akási aura. Napríklad najväčšiu aura, akú som kedy videl, teda okrem Roberta Downeyho Jr., má hlavne George Lucas. Keď ide štúdiom, všetci sa snažia pozerať do monitorov, ale je skutočne viditeľné, ako ho očami nenápadne sledujú.

 

Ale Nolanova alebo Lucasova osobnosť sa veľmi ťažko hodnotí, pretože oni ti ju nikdy neukážu. Predstavia sa ti so svojou profesionálnou maskou a ich pravú tvár jednoducho nevidíš. Aj keď si s nimi každý deň v štúdiu, tak ťa k sebe nepustia. Mám aj nemilú skúsenosť, že keď som chcel pozdraviť Scarlett Johansson, len nad tým mávla rukou. Väčšina ľudí z brandže je však absolútne profesionálna, a keď som spolu s nimi na pľaci, správajú sa ku mne ako k seberovnému, čo veľmi pomáha.

 

Nadaný Čech z Marvelu: U Roberta Downeyho Jr. som trénoval kung-fu, na Asgarde sa pracovalo 15 hodín denne

Scarlett teba a kolegov odignorovala?

To bola taká zložitejšia situácia z červeného koberca. Christopher Townsend, vedúci VFX oddelenia Marvelu (poznámka redaktora – Overall Visual Effects Supervisor), sa snažil zastavovať hercov, aby si s nami podali ruky, a ona nemala záujem, ale to je ťažké hodnotiť. To bola taká sekunda na koberci, že sa ponáhľala a nemala na nás čas.

.

Slávne osobnosti majú toľko pozornosti od všetkých ľudí na svete, že si vybudujú svoj tunel a už ostatných nevidia. V tom svetovom merítku mám pre to určite pochopenie. V slovenskom a českom merítku je to samozrejme niečo iné. V prvom prípade, keď takí svetoví herci niekam prídu, tak po nich ihneď všetci idú. A to je skutočne smutný obraz toho, v akom svete daní ľudia žijú.

 

Keď som bol napríklad v Los Angeles, bolo mi ponúknuté, aby som trénoval wing chun, čiže kung-fu. Najprv mi to samo o sebe prišlo nezaujímavé, ale keď mi povedali, že to je u Downeyho doma, presnejšie v jeho garáži, tak ma to veľmi zaujalo a potom som tam 3 roky trénoval.

Pred približne tromi rokmi sme s tebou robili rozhovor, v rámci ktorého sme preberali tvoje pracovné skúsenosti aj život v USA. Na akých projektoch si za posledné 3-4 roky stihol pracovať?

Tak spomenul by som hlavne Spider-Man: Homecoming a v niektorých maličkostiach som pomáhal aj na Captain Marvel, ale to som ani nebol zapísaný medzi tvorcov. Tam išlo skôr o okrajovú prácu, kde som nerobil nejaké konkrétne zábery.

Ktorý zo svojich projektov v rámci celej kariéry by si označil za najnáročnejší a ktorý za najväčšiu pracovnú skúsenosť?

Najnáročnejší projekt bol rozhodne Thor: Dark World, pretože práca na Asgarde bola mimoriadne zložitá. Robili sme od pondelka do nedele, od 09:00 do 00:00 a skutočne nám „horelo za ušami“. Celkovo sme veľmi nestíhali a film už mal ísť do kina, takže to bolo problematické. A najväčšia výzva alebo pracovná skúsenosť bola rozhodne práca na Iron Man 3, pretože to bol prvý film od Marvelu, na ktorom som robil. To mi zmenilo kariéru, pretože som sa stihol pridať do Marvelu, keď začal naberať na dychu.

 

Nadaný Čech z Marvelu: U Roberta Downeyho Jr. som trénoval kung-fu, na Asgarde sa pracovalo 15 hodín denne

Stretol si sa pri práci pre Marvel s Čechmi a Slovákmi? Alebo patríš skôr k výnimkám?

Ale áno, zopár ich tam je. Mám aj takú zábavnú historku z natáčania Captain Marvel v Los Angeles. Keď som bol na pľaci, chodil som okolo množstva kamier a zrazu som na jednej z nich videl nalepený český štátny znak. Dosť som sa čudoval, a preto som zavolal kamarátom z Lucasfilmu a oni mi povedali, že by to mal byť kameraman Ondřej Kubíček. Poslali mi teda nejaké jeho fotografie a ja som si podľa nich vyhliadol človeka, ktorý sa na muža z fotografií celkom podobal, a tak som sa ho spýtal, či nie je náhodou Čech (smiech). No a naozaj to bol on, tak sme sa dali do reči.

 

Ja to vidím takto – pokiaľ bude za kormidlom Kevin Feige, Louis D'Esposito a Victoria Alonso, tak sa nebojím toho, že Marvel nebude doručovať ďalší kvalitný materiál.

Ako dlho trvá robota na veľkých marvelovkách, ako napríklad Infinity War či Endgame? Kedy na prácach začínate a končíte?

Tie boli veľmi špeciálne, pretože to samotné natáčanie začínalo niekedy na začiatku roku 2017 a produkcia vizuálnych efektov započala v lete daného roku. Infinity War a Endgame sa robili zároveň. Najprv sa pracovalo na vizuálnych efektoch Infinity War a celý tím následne preskočil na Endgame. Čiže sa tu bavíme o roku a pol až dvoch rokoch práce na vizuálnych efektoch v niekoľkých tímoch a lokalitách.

 

Existujú skupiny vfx artists, ktoré začínajú pracovať osobitne na traileroch, aby boli niektoré zábery čo najrýchlejšie hotové a pripravené pre marketingové oddelenie?

Trailery majú vlastné deadliny a množstvo nedokončených efektov, ktoré sa neskôr prerábajújú pre finálny film. Preto sa veľakrát stane, že záber v traileri vyzerá úplne inak, ako vo finále, čo je ale úplne normálne. A áno, sú na to pridelené špeciálne tímy.

Kto určuje o aké zábery pôjde? Režisér, marketingové oddelenie alebo úplne niekto iný?

V Marveli o tom rozhodujú producenti a režiséri. Je to tímová práca a producenti už majú mnohé skúsenosti z predošlých filmov. Režisér má ale samozrejme najväčšie slovo. K veci môže ďalej niečo povedať aj markentingové oddelenie. Celkovo teda ide o tímovú prácu. Nie je to tak, že by jeden človek držal palec na spúšti. Režisér síce nad týmto všetkým stojí, ale pracuje sa v tíme.

Urobili ste za posledných 5 rokov nejakú scénu, o ktorej ste si mysleli, že sa nedá spraviť? Dá sa povedať, že technika skutočne pokročila? Alebo ide skôr o to, že má Marvel naozaj veľké množstvo peňazí?

Zažil som množstvo scén, kde sa hovorilo, že sa nebude vedieť, ako to technicky vyriešime, ale pracujú na tom skutočne profesionálne tímy a ešte som sa nedostal do fázy, kedy sme klientovi museli povedať, že určitú vec nevieme vyriešiť. To sa mi nestalo pri žiadnom filme, každá tá scéna vždy našla nejaké riešenie. Aj keď to niekedy býva náročné, nestretol som sa s tým, že by v tejto oblasti bolo niečo nemožné.

V Marveli si vraj musel pracovať aj na tvári Roberta Downeyho Jr. Nebol si následne jeho prítomnosťou vo filme až „prejedený“?

U Roberta nie, ja som totiž jeho veľký fanúšik, to by mi nikdy nevadilo (smiech). A navyše Robert Downey Jr. bol pre mňa v posledných desiatich rokoch veľmi kľúčový. Takže tam to vôbec neomrzí, naopak je človek rád, že s niečim takým môže pracovať.

Robil si aj na tvári iných členov Avengers?

Aj na Captain Americovi, Ant-Manovi, Spider-Manovi. Pri všetkých tých filmoch som musel veľmi pracovať s hlavnými postavami.

Máš aj nejakú obľúbenú postavu, na ktorej si musel pracovať?

Viem, že to nie je veľmi originálne, ale opäť spomeniem Iron-Mana. Robert Downey Jr. je totiž naozaj veľmi zásadný pre všetko, čo som robil v posledných desiatich rokoch, a to nielen okolo VFX. Keď som bol napríklad v Los Angeles, bolo mi ponúknuté, aby som trénoval wing chun, čiže kung-fu. Najprv mi to samo o sebe prišlo nezaujímavé, ale keď mi povedali, že to je u Downeyho doma, presnejšie v jeho garáži, tak ma to veľmi zaujalo a potom som tam 3 roky trénoval.

Stihol si s Downeym zápasiť?

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Prečo nechce s Robertom Downeym Jr. nikto bojovať
 • Čo si Pavel myslí o závere Endgame a prečo mu prekážalo ukončenie príbehu Captaina Americu
 • O príhode z natáčania Spider-Man: Homecoming, kedy polícia chcela prerušiť natáčanie
 • O prísnom režime Marvelu, kedy môžu za jedno šliapnutie vedľa človeka ihneď vyhodiť
 • Čo je Pavlovou prácou na pľaci
 • Prečo sa Pavel rozhodol po Endgame skončiť vo VFX brandži a čo plánuje do budúcnosti
 • Ako Pavel vníma budúcnosť Marvelu, ich ďalšie projekty a konkurenciu DC

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Archív: Pavel Kacerle, instagram.com Tagy: Marvel, Pavel Kacerle, avengers: endgame
Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.