Podľa odborníkov sú internetové zoznamky zlé pre naše psychické zdravie.
Portál BBC sa rozhodol pozrieť na zúbok online zoznamovacích aplikácií. Pokiaľ si ich pravidelným užívateľom, asi ťa nasledujúce zistenia veľmi neprekvapia. Ľudia na online zoznamkách sú vraj nešťastnejší a menej sebavedomí než tí, ktorí ich nepoužívajú.
Mnohí z užívateľov veria, že na apkách ako je Tinder nájdu lásku na celý život a hoci nemôžeme popierať určité percento úspešnosti takýchto vzťahov, na veľa z nich čaká iba trpké sklamanie. Nemilosrdný svet online randenia so sebou preto často prináša smútok, depresie a pocity osamelosti.
„Online zoznamky určite zvýšili moju úzkosť a pocit sklúčenosti," priznala sa Kristy BBC. Tvrdí, že takýto tip randenia rozširuje mylnú predstavu o spoločnosti, v ktorej sa človek nemusí snažiť, aby si mohol nájsť partnera. Skutočnosťou však je, že veľké množstvo schôdzok a dopisovania sa končí neúspešne.
„Je ťažké rozlíšiť medzi tými, ktorí apku používajú iba na zvýšenie ega a zabíjanie času a tými ,ktorí naozaj hľadajú niečo vážne," hovorí.
Okrem pocitu osamelosti idú ruka v ruke so zoznamkami aj nízke sebavedomie a negatívny sebaobraz. Väčšina z nich je totiž založených na povrchných predpokladoch, ako sú vzhľad či sympatie a ľudí tak nútia, viac premýšľať nad svojím výzorom. Mnohí z nich sa potom cítia neatraktívne a menejcenne a nájsť si vytúženú lásku sa tak stáva iba ťažšie.
Aj Daniel potvrdil BBC, že sa kvôli takýmto apkám až príliš zaoberá vzhľadom a jeho sebavedomie išlo počas 4 rokoch aktívne používania zoznamiek rapídne dole. „To, čo mi najviac vadí je, že sa s druhým spájate iba na základe výzoru," povedal.
Jeho slová potvrdzuje aj štúdia z Univerzity v Južnom Texase z roku 2016, ktorá spája nízke sebavedomie mužov s používaním aplikácie Tinder.
Okrem odmietnutia a nízkeho sebavedomia musí mnoho užívateľov bojovať s obťažovaním a sexuálnymi narážkami. Podľa zistení približne 28 % ľudí na zoznamkách bolo vystavených hrubému zachádzaniu ako napríklad vulgarizmom či vyhrážkami a nežiadúcim grafickým sexuálnym správam.
Randenie online teda nie je úplne najlepšie pre naše psychické zdravie a možno by bolo prínosnejšie, ak by sme sa venovali príjemnejším aktivitám. Napríklad stretávali sa s kamarátmi a spoľahli sa na to, že ten pravý alebo pravá prídu, v ten správny čas.