Prieskum českej agentúry hovorí o tom, že milenáli s peniazmi nie sú najlepší.
Na pojem "mileniál" sú dnes ľudia už poriadne hákliví. Aby potvrdila či vyvrátila možné mýty, česká agentúra Confess vydala prieskum správania, do ktorého sa zapojilo vyše 700 respondentov. A medzi výsledkami sa nachádza niekoľko zaujímavých zistení.
Až 84 % mileniálov (ľudia vo veku cca 16 až 31 rokov) býva stále s rodičmi. Keď však získajú zamestnanie, zvyknú sa sťahovať – len 27 % mileniálov využíva rodičovský dom či byt. Kompletne osamostatnených je 16 % mileniálov (z toho len 1 % sú študenti). Asi polovica ľudí však nežije vo vlastnom, no v prenájme.
Najmenej sa snažia osamostatniť muži – práve opačné pohlavie je to, ktoré sa sťahuje ako prvé. A aj keď sa mladí ľudia sťahujú, často idú rovno do vlastného a nemajú problém ani s obrovskou hypotékou. Tá ich často zaviaže aj na vyše dvadsať rokov, byty podľa výberu mileniálov totiž vôbec nie sú lacné.
Väčšina ľudí si predstavuje byt – preferujú potraviny dole v dome a chcú balkón či terasu. Medzi plusy patria aj predzáhradka, posilňovňa a 48 % ľudí považuje za dôležité aj parkovacie miesto. Zaujímavý je aj rozdiel medzi generáciami – kým starší ľudia majú problém s odhaľovaním svojho súkromia a často si na okná inštalujú napríklad záclony, milenáli s tým problém nemajú a výhľadu cez okno nebránia.
Jedným z najväčších kritérií pri hľadaní si bývania je aj vzťah s majiteľom – pokiaľ teda ide o dočasný pobyt. Ak si s domácim pánom porozumieš, prenájom sa dá vnímať aj ako bývanie u kamarátov. Sú ochotní počkať na meškajúce platby či pomôcť s domácimi problémami. Existuje však hranica medzi hostiteľom a nájomníkmi, až 66 % mileniálov by malo problém, ak by sa vlastník pravidelne vracal a nechával si v dome či byte svoje osobné veci.