Preskúmali sme, ktoré základné črty odlišujú extrovertov od introvertov, čo vystihuje ambivertov a ako rozdeľujú typy osobnosti súčasní teoretici.
Prečo sú ľudia navzájom takí odlišní a čo formuje našu osobnosť? Vedci sa stále nezhodli na tom, do akej miery sa na tom podieľajú naše zdedené charakterové črty, temperament a okolie, v ktorom človek vyrastá.
Na základné typy osobnosti človeka, teda extrovert a introvert, poukázal prvýkrát na začiatku 20. storočia psychoterapeut a lekár Carol Gustav Jung.
Podľa týchto teórií je introvert človek, ktorého záujem je vo všeobecnosti zameraný dovnútra na svoje vlastné pocity a myšlienky, pričom pozornosť extroverta sa zameriava na iných ľudí a vonkajší svet.
Túto typológiu dnes však viacerí psychológovia považujú za príliš zjednodušenú, keďže takmer nikoho nemožno presne opísať ako úplného introverta alebo extroverta – preto niektorí psychológovia operujú aj s pomerne novým pojmom ambivert.
Preskúmali sme, ktoré základné črty odlišujú extrovertov od introvertov, čo vystihuje ambivertov, aké ďalšie spôsoby typológie osobností poznáme a aj to, do akej miery môžeme ovplyvniť svoje zdedené charakterové črty.
V Refresheri ti prinášame články z oblasti zdravia a psychológie. Dávame priestor odborníkom a využívame relevantné zdroje. Ak nás v tom chceš podporiť, staň sa členom klubu Refresher+. Podobné články nájdeš pod témou duševné zdravie.
Ostražití introverti
Podľa Junga je typický introvert plachý, rezervovaný a zvykne mať problém prispôsobovať sa sociálnym situáciám. Pre introvertnú osobnosť je typická introspekcia, nadmerné snívanie, starostlivé zvažovanie úvah pred prijatím rozhodnutia a tendencia stiahnuť sa v stresových situáciách.
Vnútorný svet introverta je pre neho natoľko napĺňajúci, živý a komplexný, že ten vonkajší ho skôr otravuje. Preto sa zdá, že introvert sa neustále bráni pred vonkajším svetom, drží sa ďalej od vonkajších udalostí, cíti sa osamelý a stratený v spoločnosti množstva ľudí.
Tento typ osobnosti môže často pôsobiť neohrabane a tvrdohlavo. Často je to preto, že vonkajší svet mu pripadá príliš zahlcujúci a panovačný. Jeho najväčšie kvality poznajú len najbližší, vysvetľuje Jung v opise psychologických typov.
Tieto typy osobnosti majú rady stálosť, preferujú známe prostredie a činnosti, majú pár dobrých priateľov (svoj okruh ľudí si vyberajú oveľa ostražitejšie ako extroverti), dajú prednosť tichu pred veľkou párty, radi diskutujú a komunikujú o veciach do hĺbky. Potrebujú čas na seba, svoje záujmy, na premýšľanie. Dôležitá je pre ne nezávislosť a priestor realizovať sa podľa svojich predstáv.
V pracovnom prostredí introverti uprednostňujú ticho, zameriavajú sa na detaily, radi premýšľajú predtým, ako začnú konať, a tvrdo na sebe pracujú.
Introverti sú zväčša dobrí poslucháči, pozorní, empatickí, trpezliví, pokojní, premýšľaví a sústredení ľudia. Ich nevýhodou je, že sa „unavia”, ak sú dlho v spoločnosti iných ľudí, prípadne stredobodom pozornosti či dokonca lídrami v skupine. To im veľmi nesedí, pretože si pri tom „vybíjajú batérie“.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či je pravda, že každý introvert je plachý.
- Aké povolania sú ideálne pre tieto typy osobnosti.
- Prečo extroverti potrebujú viac pozornosti a uznania.
- Aké negatívne črty prevládajú u introvertov a extrovertov.
- Čo charakterizuje ambiverta.
- Čo ti môže pomôcť lepšie pochopiť tvoj osobnostný protipól (v osobe šéfa, partnera a podobne).