Pondelok 21. 5. 2018 meniny má Zina

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Taschkēn

Slovák ročne minie otrasných 466 igelitiek, Dán len 4. Robert preto vytvoril ekologické tašky, ktoré ocenila aj Adela Vinczeová

Z projektu Taschkēn má naša planéta určite radosť.

17. máj 2018, 13:30

Z projektu Taschkēn má naša planéta určite radosť.

Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Na odpad sa mení raketovou rýchlosťou a zákazníkovi často slúži menej ako hodinu. Kým prenesie nákup z obchodu domov alebo len do auta. No životné prostredie sa s každou jednou taškou vyrovnáva desiatky rokov, tenký kus plastu by sme tak nemali brať na ľahkú váhu.

 

Plast je geniálny vynález, ľahký, skladný a pevný. S jeho rozkladom je však obrovský problém a aj igelitka zo supermarketu môže spôsobiť pohromu. Náš národ si pritom zo životného prostredia nerobí ťažkú hlavu, kým Dán za rok použije 4 igelitky, Slovák ich minie až 466.

 

Mladý Slovák Robert Lively si preto povedal, že sa na neľahkú prácu podujme práve on. Vznikla jedinečná značka Taschkēn, ktorý si dáva za úlohu spotrebu igelitiek čo najväčšmi znížiť. Obyčajné reklamné kampane s premúdrelými bilbordmi to však nedajú, proti taškám sa dá bojovať len ďalšou taškou.

 

Slovák ročne minie otrasných 466 igelitiek, Dán len 4. Robert preto vytvoril ekologické tašky, ktoré ocenila aj Adela Vinczeová

 

Taschkēn preto ponúka ručne šité nákupné taschky, ktorými netradičným spôsobom prináša osvetu v oblasti ekológie. Kvalitné látky dováža až z talianskeho mesta Capriolo a každú taschku ručne šijú krajčírky v českom Vimperku a Prahe. Taschkēn zároveň ako prvý brand na Slovensku úplne stransparentnil cenu svojich produktov. Stal sa tak popredným predstaviteľom udržateľnej módy na Slovensku. 

 

Problémy so životným prostredím sa však prejavujú aj na Slovensku, preto sa v Taschkēn rozhodli z každej nákupnej tašky venovať 5 € Bratislavskému regionálnemu ochranárskemu združeniu, ktoré sa stará o lesy na západnom Slovensku.

 

Slovák ročne minie otrasných 466 igelitiek, Dán len 4. Robert preto vytvoril ekologické tašky, ktoré ocenila aj Adela Vinczeová

 

Nie je žiadnym prekvapením, že takto užitočný projekt si získal popularitu aj medzi známymi slovenskými tvárami a mimoriadne si Taschkēn zamilovala najmä Adela Vinczeová. Tá sa väčšine ponúk snaží vyhnúť, no v prípade Taschkēn urobila výnimku: "Viktor však objavil rozložiteľné plastové tašky, ktoré objednáva z internetu. Do nich dávame odpad. Ak idem na nákup a zabudnem tašku, tak zoberiem papierovú. Ale inak sa učím nosiť tieto používateľné Taschkēn tašky."

 

Adela si aj napriek nabitému programu uvedomuje, že Slovákom planéta na srdci neleží: "Pamätám sa, že v Milujem Slovensko sme mali otázku, koľko igelitiek minie v priemere Slovák za rok. Myslím, že to bolo okolo 400. A veľa sa to nezmenilo, pretože o 2 roky sme túto otázku dostali zas a bolo to to isté. To by chcelo zmenu."

 

 

Jedinečné tašky od Taschkēn sú však okrem ich bežného účelu aj vkusným módnym doplnkom a aj preto si ich Adela úprimne obľúbila: "Okrem toho, že oceňujem umenie, ja som doslova nositeľom kategórie módne návrhárstvo. Vždy mám na sebe niečo od nejakého šikovného návrhára. A to sú často dobré úlety, ktoré ale milujem. Mala som raz krásne šaty od pána Hrču – ktoré boli tributom na už neexistujúcu Cvernovku. On našiel cverny a motúze, z ktorých namotúzoval šaty, ktoré mali 18 kg. V tom som moderovala niekoľko hodín a chodiť s 18 kg bolo citeľné."

 

S dvadsiatimi kilami však samozrejme chodiť nebudeš, Taschkēn je ľahká a predovšetkým ekologická alternatíva zabijáckych igelitiek zo supermarketov, ktoré Slováci míňajú ako toaletný papier. Za tašku si priplatíš, ceny sa pohybujú od 16 € do 20 €, no na oplátku získaš pevnú a kvalitnú taschku, ktorá chráni prostredie a ešte aj dobre vyzerá na Instagrame.

 

Slovák ročne minie otrasných 466 igelitiek, Dán len 4. Robert preto vytvoril ekologické tašky, ktoré ocenila aj Adela Vinczeová

Zdroj: TSFoto: Taschkēn Tagy: planéta, igelitka, igelitky, igelitová taška
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia7 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
7 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Ten Juro17. máj 2018, 13:48

5 euro venujú z jednej takej taškén na ochranu lesov, to potom koľko preboha stojí? viete koľko musí slovák pracovať aby zarobil na takú taškén? a čím viac pracuje, tým vačšiu uhlíkovú stopu vytvorí, čiže to je absolútne neekologické. v prvom rade by sme teda mali zredukovať uhlíkovú stopu obmedzením práce na získanie predražených hlúpostí.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Janka Simova17. máj 2018, 20:50

Lenže u nás už igelitky zadarmo nedostanete. Musíte za každú zaplatiť aspoň 10 centov. Keď ich bežný Slovák použije ročne 500, vyjde nám tiež pekná suma. Igelitka sa vám roztrhne po chvíľke používania a musíte ju hneď vyhodiť, ale platená vám vydrží veľmi dlho. Takže aj z ekonomického hľadiska sa stále vyplatí táto platená taška. Plus ako bonus ešte aj podporíte lesy. 😊

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ten Juro18. máj 2018, 10:38

ty si ale mazaná, to bol veľmi dobrý argument založený na faktoch v článku. to ostatné už menej, nevieme vôbec, či tá plátená taška vôbec rok vydrží a takisto úžitkový objem 466 tašiek a jednej plátenej je rádovo rozdielny. ale je fakt, že 466 igelitiek by stálo 50 eur takto. prosecution rests its case.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Matiassko18. máj 2018, 10:24

Eko bonus podporíte lesy...no neviem, podporiť ich môžem aj takým spôsobom, že si kúpim plátenú tašku za 5eur a niečo dám na lesy a stále je to lepšie ako kupovať hipsterčinu. A druhá vec, oveľa menej by sme tých tašiek minuli, keby si nevezmeme igelitku aj v obchode s ponožkami, len aby som sa cítil cool nákupný maniak a mohol sa prechádzať po Auparku (btw ja to nerobím).

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Paul Vojník18. máj 2018, 15:13

Chcete podporit lesy? Tak zasadte stromcek a nekupujte predrazene k0ktiny, ktorych vyroba asi nebude uplne EKO :D + dalsi odpudzjuci fakt, ze to podporuje teta Vinczeova :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Petra Slováková18. máj 2018, 10:17

takych tasiek mam doma asi 8. naco vyrabat dalsie? je smutne, ze si to ako slovaci nevieme uvedomit a musia nam urobit "hipstersku dizajnovu tasku".

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka17. máj 2018, 14:37

"Slovák ročne minie otrasných 466 igelitiek" Preboha čo tí ľudia s tými igelitkami robia? Ako čakal som veľké číslo ale skoro 500 som teda nečakal

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie