Zvyčajne hľadáme zázraky v zahraničí, no aj Slovensko toho ponúka mnoho.
Sme presvedčení o tom, že Slovensko je krajinou, na ktorú nesmieme zanevrieť a aj napriek tomu, že sa ako národ často ocitneme v nepriaznivej situácii, vždy sa dá nájsť nejaký zdroj útechy. Tým môže byť napríklad aj samotná krása našich končín, ktorú nám závidia široko-ďaleko. Na Slovensku sa toho dá robiť naozaj veľa, no často na to zabúdame aj my sami a miesto toho pozeráme do zahraničia bez toho, aby sme najprv objavili tie domáce skvosty. Na čo by si teda nikdy nemal zabudnúť a aspoň raz na Slovensku to treba stihnúť zažiť?
Lanovkou na Lomničák
Lomnický štít je jedným z najikonickejších vrcholov Slovenska a nie každý sa môže pochváliť tým, že ho navštívil. A to aj napriek tomu, že sa na vrchol ťahá lanovka s bohatou históriou, ktorá bola svojho času dokonca najdlhšou visutou v Európe a pri jej výstavbe bohužiaľ zomrelo viacero ľudí. A keď Lomnický štít zvládli pri výstavbe zdolať robotníci a horskí nosiči so 150-kilogramovými nákladmi na chrbtoch, určite to zvládneš aj ty. Navyše, výstup je považovaný za jeden z najľahších na Slovensku.
Na vrchole ťa pritom čaká reštaurácia, horná stanica lanovky a výhľad na nezaplatenie. A pokiaľ sa nechceš namáhať, využiť môžeš aj lanovky. Začína sa v Tatranskej Lomnici kabínkou, prvý prestup sa deje hneď o niekoľko minút na medzistanici Štart. Tam si ťa prevezme lanovka na Skalnaté pleso, kde ju vystrieda ikonická visutá červená kabínka až na vrchol.
Výstup na Gerlachovský štít
Vyviesť sa lanovkou na Lomnický štít je síce prekrásny zážitok, no neponúka žiadnu satisfakciu, ktorú ti zaručí skutočná fyzická námaha. Aspoň raz za život sa dostať na Gerlachovský štít by mal stihnúť každý z nás. Najvyšší vrch Slovenska dosahujúci výšku 2654 metrov nad morom je síce ťažkým orieškom pre každého víkendového turistu, no nepredstavuje nič nezdolateľného a najmä nie s horským vodcom. Jedinou prekážkou môže byť čas.
Populárny štart výstupu je pri Sliezskom dome, no mnoho expertov sa rozhoduje začínať už v Starom Smokovci. Otočiť sa na Gerlachovský štít sa síce za jeden deň dá, problémom je však nevyspytateľné horské počasie. V letných mesiacoch sú divoké poobedné búrky takmer pravidlom a určite nechceš, aby ťa žiadna z nich zastihla na najvyššom objekte v celej krajine.
Lyžovanie na Slovensku
Slovensko bolo vždy mnohými vnímané len ako hendikepovaný brat rakúskych Álp, no v posledných rokoch sa dá parádne lyžovať aj na našich horách. Mnoho ľudí automaticky smeruje do rakúskych, talianskych alebo švajčiarskych Álp, pričom vôbec nedajú šancu Fatrám ani Nízkym či Vysokým Tatrám. Jasná, Tatranská Lomnica, Donovaly či Štrbské pleso ponúkajú moderný a typický západný lyžiarsky zážitok za prijateľné ceny.
Kvôli vyprážanému syru na svahu nebudeš musieť predať obličku a bez problémov sa dá zvládnuť aj ubytovanie, ktoré je v mnohých prípadoch priamo na svahu pod lanovkou. Jasné, že dedinské svahy s rozheganými tatrapomami sú svojou vlastnou kategóriou pre miestnych dedinčanov, no väčším slovenským strediskám rozhodne treba dať šancu.
Košice a Bratislava
Väčšina východných obyvateľov už Bratislavu navštívila (mnohí z nich ju pravidelne navštevujú od pondelka do piatka), no viacero Bratislavčanov na metropolu východu zaneviera. Či už je to kvôli pochopiteľnej averzii k východu alebo len o tom, že sú Košice zlým smerom a takmer každý uteká obzerať západ. Naše druhé najväčšie mesto toho rozhodne má čo ponúknuť a v mnohých ohľadoch Bratislavu bez problémov prekonáva.
Spievajúcu fontánu, Hlavnú ulicu či Dóm svätej Alžbety už necháme objaviť tebe. Aj keď sú Košice omnoho mladším mestom než Bratislava, ktorá sa nachádza v top trojke najstarších slovenských miest, ich história siaha až do 13. storočia a rozhodne majú čo ponúknuť nielen po stránke miestnej architektúry. V tamojších uliciach vládne výrazne pokojnejšia atmosféra než v uponáhľanom hlavnom meste. A na miestnych kaviarničkách si rozhodne pochutná aj tvoj Instagram.
Jánošíkove diery
V posledných mesiacoch ide o jedno z najvychytenejších slovenských miest pre turistov i domácich. Ich tajomné rúško už dávno pominulo a dnes už sú ľuďom dobre známe, no nezabudnuteľné prostredie skrátka garantuje úžasné fotky, no i zážitok na celý život. Popadané stromy chránené národnou prírodnou rezerváciou Rozsutec, kryštálovo čistá voda, kilometre úzkych priechodov, jaskýň či tesných priesmykov a úžin medzi majestátnymi skalami sa skrátka v takom množstve inde nájsť nedajú.
A aj keď je tento skvost programom len na pár hodín, Malá Fatra, v ktorom sa Jánošíkove diery nachádzajú, toho ponúka viac než dosť, no to si radšej naplánuj na inokedy, keďže z dier rozhodne nebudeš chcieť tak skoro odísť.