Päťročný chlapec pravidelne predával noviny na americkom námestí.
Detská práca nabrala poriadnych obrátok počas priemyselnej revolúcie, no ani pri jej posledných momentoch počet pracujúcich detí v niektorých častiach sveta neubúdal. I na prelome 19. a 20. storočia mali niektorí zamestnávatelia radi lacnú prácu a stabilného zamestnanca. Práve na takýchto ľudí si vtedy posvecovala americká Národná komisia o detskej práci.
No a práve pre ňu pracoval talentovaný fotograf Lewis Wickes Hine, ktorý bol okrem iného i uznávaným sociológom. Jeho fotky sú skutočným umením, no ich pravá hodnota spočíva vo vzácnych zachytených momentoch. Hine fotografoval a propagoval nemorálnosť detskej práce a keďže bola vtedy táto časť sociálneho systému obyvateľstvu odvrátená, lakomí zamestnávatelia robili všetko preto, aby v tom Lewisovi zabránili.
Továrne sa mu vyhrážali násilím i vraždami, čiže sa nakoniec musel prezliekať za hasiča či elektrikára. Jeho prácu sa zasa rozhodol oceniť Tom Marshall, ktorý jeho diela ofarbil a vynikajúcemu fotografovi tak prejavil poriadnu poctu. A my sa tak môžeme dozvedieť o praktikách, ktoré by sa už nikdy nemali opakovať.