Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 26. 5. 2020 meniny má Dušan

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
2
Jakub Paulík
19. november 2017, 12:08
Čas čítania: 5:02
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Upíri milujú krv a my milujeme upírske filmy. Inšpirujte sa rebríčkom tých najlepších, ktoré by ste si jednoznačne nemali nechať ujsť

Desivý Nosferatu na čele s famóznym Maxom Schreckom, nádherné spracovanie knižnej predlohy spisovateľky Anne Rice a mnohé ďalšie.

Jakub Paulík
19. november 2017, 12:08
Čas čítania: 5:02
Upíri milujú krv a my milujeme upírske filmy. Inšpirujte sa rebríčkom tých najlepších, ktoré by ste si jednoznačne nemali nechať ujsť
Zdroj: Miramax Films
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dalo by sa povedať, že v dnešnej dobe je téma vampirizmu už pomerne vyčerpanou studňou. Samozrejme, česť niektorým výnimkám, ktoré potvrdzujú pravidlo. Musíme však po pravde skonštatovať, že upíri nás už nedesia tak, ako to dokázali v minulosti. A pokiaľ sa v rámci kinematografie objaví akási upírska novinka, v drvivej väčšine nejde o nič, čo by urobilo dieru do sveta. Do rebríčka sme sa preto rozhodli vložiť okrem starých klasík, ktoré by bolo hriech opomenúť, aj niektoré novšie snímky, ktoré rozhodne stoja za vašu pozornosť.


10. Čo robíme v temnotách/What We Do in the Shadows (2014, réžia Jemaine Clement, Taika Waititi)
Na rozbeh si predstavme len niekoľko rokov starú, koprodukčnú snímku (Nový Zéland/USA) s názvom What We Do in the Shadows. Tento žánrový mix komediálneho hororu a fantasy nám ukáže, že prastarí upíri to v dnešnej dobe nemajú vôbec ľahké. Viago (Taika Waititi - režisér nového Thora), Deacon (Jonathan Brugh) a Vladislav (Jemaine Clement) predstavujú trojicu upírov žijúcich v jednej domácnosti. Prostredníctvom dokumentárneho snímania udalostí sa budete môcť pozrieť na to, ako sa toto netradičné trio snaží spolu vychádzať. A verte nám, že o zábavu budete mať veru postarané. O tom vás ale určite presvedčí aj samotnú upútavka.


9. Na prahu temnôt/Near Dark (1987, réžia Kathryn Bigelow)

Vedeli ste, že oscarová režisérka Kathryn Bigelow (Smrť čaká všade) v roku 1987 natočila horor o partii upírov? Že nie? No, tak už viete. V tejto staršej upírskej snímke (mimochodom, ani jedenkrát v nej nebudete počuť slovo "upír") sa spolu s Calebom Coltonom (Adrian Pasdar) vydáme do temnoty noci. Jeho relatívne obyčajný život sa mení vo chvíli, kedy stretne sympatickú Mae (Jennifer Wright). Behom krátkej chvíle zisťuje, že jeho nápadníčka nie je obyčajný človek. Vďaka jej kúsnutiu sa z Caleba stáva upír, ktorý sa so svojím novým ja nevie stotožniť. Odmieta členstvo jeho krvilačnej "rodiny" a preto musí podniknúť rázne kroky.

 

8. Ples upírov/The Fearless Vampire Killers (1967, réžia Roman Polanski)

Slávna hororová komédia, ktorú slovenskí diváci poznajú skôr pod názvom Ples Upírov, nám rozpovie príbeh študenta Alfréda (Roman Polanski) a jeho profesora Abronsiusa (Jack MacGowran). Ich vášnivé hľadanie upírskej rasy túto dvojicu zavedie až do vnútra Transylvánie, konkrétne k hradbám grófa von Krolocka (Iain Quarrier). Na svoju smolu ale zisťujú, že v ich okolí sa nachádza viac upírov, než by sa dvojici bádateľov a ich zdravému rozumu pozdávalo. Za réžiou tejto dnes už kultovej snímky stojí dobre známy Roman Polanski.

 

 

7. V tieni upíra/Shadow of the Vampire (2000, réžia E. Elias Merhige)

Snímka Shadow of the Vampire priamo súvisí s legendárnym Nosferatu z roku 1922. Prečo? No pretože je to film o tom, ako sa táto nemá klasika natáčala. Režisér F. W. Murnau (jeho postavu si zahral John Malkovich) mal v pláne natočiť filmovú verziu románu Dracula, ale na jeho rozčarovanie nezískal autorské práva. Zmení teda mená postáv, dejstvo príbehu a natočí horor s názvom Upír Nosferatu. Do hlavnej role obsadí prapodivného herca Maxa Schrecka (Willem Dafoe). Jeho praktiky a vystupovania sú ale celému štábu čoraz viac a viac podozrivé. Je Max Schreck vôbec človekom?

 

 

6. Od súmraku do úsvitu/From Dusk Till Dawn (1996, réžia Robert Rodriguez)

Pokiaľ poznáte meno Quentin Tarantino, určite ste už počuli aj o "jeho" (napísal scenár, ale snímku režíroval Robert Rodriguez) akčnej klasike plnej upírov - From Dusk Till Dawn. Okrem toho, že sa Tarantino na snímke podieľal z pozície scenáristu, si zahral po boku Georgea Clooneyho jednu z hlavných postáv - dvojice bratov Richieho a Setha Geckovcov. Táto zločinecká dvojka sa jednej noci dostane do baru plného upírov. Ich totožnosť však odhalia až príliš neskoro. Pripravte sa na klasickú Tarantinovskú šialenosť plnú krvi, skvelých dialógov a svojského humoru

 

 

5. 30 dní dlhá noc/30 Days of Night (2007, réžia David Slade)

S piatou priečkou sa konečne dostávame k čistokrvnému hororu, u ktorého ide akákoľvek sranda bokom. Malé mestečko na severe Alijašky sa každoročne ponorí na mesiac do tmy. Tohto roku však so sebou zatmenie prináša aj krvilačných upírov, bažiacich po krvi. Prvý krvavý útok nepredstavuje žiaden boj, ale absolútny masaker, po ktorom sa jedinou nádejou na záchranu stáva šerif Eben (Joshn Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George). Či sa im to podarí, zistíte už prostredníctvom filmu aj sami. V každom prípade, hororoví fanúšikovia by si tento originálny počin určite nemali nechať ujsť. 

 

 

4. Nech vojde ten pravý/Let The Right One In (2008, réžia Tomas Alfredson)

Štvrtou priečkou odbočíme do chladnej Škandinávie, konkrétne do Švédska, a pozrieme sa na dvanásťročného samotára Oskara. Jeho život možno ľahko označiť jedným slovom - obyčajný. Ako to už však býva, vietor do nudného stereotypu prinesie žena. V tomto prípade pôjde o rovnako staré dievča Eli, ktorá sa práve prisťahovala do susedného sídliska. Eli má síce iba dvanásť rokov, ale ako sama tvrdí, tých dvanásť rokov už má nejaký čas. Je totiž upírka. Mladý Oskar preto bojuje s odporom k jej krvilačnosti v kontraste s tým, čo k mladej dievčine cíti. Vyhrá nakoniec láska, alebo strach?

 

3. Drakula/Dracula (1992, réžia Francis Ford Coppola)
Predstavovať si Draculu od Francisa Forda Coppolu by hádam nebolo ani príliš potrebné, ale aspoň v skratke si povedzme, o čo v tomto príbehu pôjde. Hlavnej role kľúčového zloducha, grófa Drakulu, sa v snímke ujal talentovaný Gary Oldman. Na druhej strane barikády stojí jeho protiklad, bájny Van Helsing, ktorého postavu si zahral dobre známy Anthony Hopkins. Práve oni dvaja spolu zvedú boj o dušu krásnej Miny (Winona Ryder), po ktorej krvilačný Drakula tak veľmi túži. Coppolovej snímke sa v roku 1993 podarilo premeniť tri zo štyroch oscarových nominácií (Kostýmy, Makeup, Strih zvuku).


2. Interview s upírom/Interview with Vampire (1994, réžia Neil Jordan)
Hviezdne obsadenie na čele s Bradom Pittom, Tomom Cruiseom, Antoniom Banderasom a vtedy ešte len začínajúcou Kirsten Dunst si zahralo vo filmovej adaptácii nádherného románu autorky Anne Rice. Atmosféra, kostýmy, hudba, výborne herecké obsadenie. To všetko tvorí jednu nádhernú, umeleckú súhru. Príbehovo sa pozrieme do New Orleansu 18. storočia a postupne sa presunieme až do nedávnej súčasnosti. Louis (Brad Pitt) je upír, žijúci už dvesto dlhých rokov. A plánuje vám rozpovedať svoj príbeh, plný utrpenia, smútku a samoty. Ale ako vraví jeho stvoriteľ Lestat (Tom Cruise), Louis sa iba jednoducho veľmi rád ľutuje.

 

1. Upír Nosferatu/Nosferatu the Vampire (1922, réžia Friedrich Wilhelm Murnau)
Prichádzame k vrcholu nášho rebríčka. K symfónii hrôzy nazvanej Upír Nosferatu. Autor snímky, F. W. Murnau, sa nikdy netajil tým, že pri tvorbe filmu sa inšpiroval legendárnym Draculom od slávneho Brama Stokera. Do hlavnej role bol obsadený už len z pohľadu hrôzu naháňajúci herec Max Schreck, o ktorom počas natáčania kolovali rôzne desivé historky. Či sú založené na pravde síce nevieme, ale treba priznať, že na mrazivej atmosfére snímky svojou tajuplnosťou iba prispievajú. 


Bonus: Blade (1998, réžia Stephen Norrington)
Ak vám v rebríčku chýbal najobávanejší lovec upírov (áno, aj Van Helsing je na neho krátky), verte nám, že sme na neho rozhodne nezabudli. Akčná snímka Blade síce nepatrí k všeobecne kritikou oceneným filmov, ale za dlhé roky si našla obrovské množstvo fanúšikov, ktorí na ňu jednoducho nedajú dopustiť. Blade jednoznačne herecky preslávil drsného Wesleyho Snipesa a nám ukázal, že upírov sa nemusíme nutne iba báť, ale môžeme proti ním aj efektívne bojovať. I keď, pravda, v Bladeovom prípade to je vďaka jeho superschopnostiam o čosi ľahšie.


Animovaný Bonus: Vampire Hunter D Bloodlust (2001, réžia Jošiaki Kawadžiri)
Dej tejto animovanej rozprávky pre staršie publikum rozpráva o dhampírovi menom D. Jeho filmový príbeh započne vo chvíli únosu mladého dievčaťa upírom Meirom. Otec dievčaťa prosí vysokého dhampíra o pomoc a ponúkne mu vysokú odmenu. D sa teda vydáva na cestu plnú nepriateľov a nečakaných prekážok. Samotná snímka ťaží predovšetkým zo vzrušujúceho tempa a krásnej animácie, ktorá obsahuje aj množstvo futuristických prvkov. Prostredníctvom nich nám režisér mohol vyrozprávať tento upírsky skvost na poli animovaného filmu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: csfd.czFoto: Columbia Pictures, Film Arts Guild, Warner Bros. Pictures, New Line Cinema Tagy: Dracula, Blade, Nosferatu
Ohodnoť článok
35
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.