Bratislavské štúdio Archholiks vás presvedčí o tom, že menej je niekedy naozaj viac.
Schopnosti architekta preveria častokrát práve drobné zadania. Efektívne vyriešiť a usporiadať malý, limitovaný priestor nie je jednoduché. Je to výzva. Všetko by malo byť dobre usporiadané, fungujúce, praktické... a naviac i pekné. V neposlednom rade nikto nechce aby priestor pôsobil klaustrofobicky. Mal by naplniť ambíciu - nebyť iba miestom na prespanie, ale podľa možností aj domovom. Poďme sa pozrieť ako to dopadlo:
Najmenší byt v Bratislave bol veľkou výzvou, v ktorej sa bojovalo o každý centimeter štvorcový. Požiadavkou investora bolo vytvoriť životný priestor pre dvoch dospelých ľudí, úlohou architekta bolo vytvoriť plnohodnotné spanie, jedenie, kuchynský kút, dostatok úložných priestorov a kúpeľňu, v ktorej budúci obyvatelia nedostanú klaustrofóbiu.
“Viac podobných článkov nájdete na Archinfo.sk.”
Spálňa je od obytného priestoru oddelená preglejkovou stenou s variabilným policovým systémom.
Pôvodné členenie bytu sa nahradilo novým. Odstránila sa chodbička, kúpeľňa sa zväčšila. Od vstupu po ľavej strane sa vytvorila šatníková skriňa, ktorá predstavuje dostatok úložného piestoru, schováva v sebe chladničku a pri okne vytvára niku na sedenie. Oproti nej je navrhnutá kuchynská linka s deliacou preglejkovou zástenou, ktorá ponúka variabilný policový systém a zároveň oddeľuje spaciu časť od obytného priestoru. Posteľ je výklopná a na vyvýšenej platforme, čím sa docielil ďalší ľahko dostupný úložný priestor. Plocha kúpeľne sa oproti pôvodnej hygiene zväčšila i keď sme sa museli uspokojiť s neštandardným sprchovým kútom.
Pôdorys bytu pred rekonštrukciou.
Pôdorys bytu - nový stav.
Farebné prevedenie bytu je svetlé s malými farebnými akcentami. Stena so vstupnými dverami je natretá tabuľovou farbou na písanie poznámok a odkazov. V byte prevláda biela farba kombinovaná so svetlou preglejkou. V hygiene je použitý Lacobel a zrkadlová plocha zväčšujúca malý priestor.
Odstránením pôvodnej chodby vznikol otvorený priestor. Vstupuje sa priamo do bytu.
Byt je dostatočne presvetlený. Do spálne sa svetlo dostáva ponad preglejkovú zástenu, do kúpeľne zas cez svetlíky pod stropom. Stena so vstupnými dverami je natretá tabuľovou farbou.
Vyvýšený priestor spálne. Zaujímavým riešením je umiestnenie televízie v rohu miestnosti.
Posteľ je zvýšená a výklopná. Toto riešenie umožnilo umiestniť do spálne množstvo odkladacích priestorov.
"Jedálenský kút" v otvorenej obytnej časti.
Do vstupného priestoru je umiestnený výklenok so sedením, policami, vešiakom a skrinkou na topánky.
Kúpeľňa sa oproti pôvodnému stavu mierne zväčšila. Zaujímavým riešením je využitie priestoru stúpačky, do ktorého sú umiestnené poličky. Priestor opticky zväčšuje zrkadlová stena.
Kvôli rozmerom hygieny musel byť sprchový kút riešený neštandardne. Na obklad stien bol použitý zelený Lacobel, ktorý zabezpečuje ľahkú údržbu.
Výrazným prvkom bytu je variabilný policový systém.
Často používané predmety v kuchyni sú tak na dosah ruky.
Autori: Ing. arch. Jana Tartaľová, Ing. arch. Michal Tartaľ & Ing. arch. Soňa Králiková
Spolupráca: Ing. arch. Monika Jendrálová
Podlažná plocha: 16 metrov štvorcových
Návrh / realizácia: 2014 / 2014-2015
“Viac podobných článkov nájdete na Archinfo.sk.”
V prípade, že viete aj o iných architektonických alebo dizajnérskych štúdiách z našich končín, ktoré sú hodné pozornosti širšieho publika, tak neváhajte a pošlite nám tip na e-mailovú adresu uvedenú v profile vyššie. Ďakujeme za podporu!