Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
13. augusta 2017, 23:42
Čas čítania 0:00
Patrik O.

Pred 44 rokmi sa na Slovensku odohral teroristický útok, o ktorom málokto vie. Ondrej Chámovský ho spáchal kvôli nevyplateniu odškodného

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Rozhodol sa vziať spravodlivosť do svojich rúk.

Aj keď za posledné obdobie medzi Slovákmi najviac rezonoval starší prípad Ladislava K. z Košíc, ktorý pri McDonald's odpálil bombu, nemožno povedať, že by sa jednalo o prvý bombový útok na Slovensku. Napriek tomu, že duševne chorý Košičan bol prvý obžalovaný z terorizmu, približne pred 40 rokmi na Slovensku prebehol útok definovateľný ako teroristický. Na následky teroristických útokov zomrelo v roku 2016 vo svete niečo cez 25 tisíc ľudí, a preto netreba brať toto číslo nejak ľahkovážne. Aká je však definícia terorizmu? Kedy možno útok označiť za teroristický?

Definícia z Wikipédie znie asi nejak takto: "Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. " A presne tak sa dá označiť útok z roku 1973, keď sa invalidný dôchodca Ondrej Chámovský pokúsil pomstiť vtedajšej vláde za to, že mu nezaplatila odškodné. Útok, bohužiaľ, nezostal bez zranených, ako to bolo v prípade košického útočníka.

V roku 1961 utrpel Ondrej vo vtedajšom závode Hydrostav úraz hlavy. Ten sa mu stal pri páde zo stožiaru elektrického vedenia. Následne nebol schopný sústavnej práce a za tento incident sa dožadoval odškodnenia. Namiesto týchto peňazí sa dočkal vyhadzovu - ten prišiel v roku 1963. O dva roky na to sa rozhodol požiadať o invalidný dôchodok, no ani s jeho výškou nebol spokojný. Stále chcel viac a viac, až prišiel osudný rok 1973. Ondrej si vypočítal, že na odškodnom mu je štát a podnik dlžný približne 300 000 Kč. A preto si pre tieto peniaze 16. januára 1973 prišiel priamo na ministerstvo spravodlivosti. Bol rozhodnutý odpáliť sa, ak mu "dlh" nevyplatia. 

Pred 44 rokmi sa na Slovensku odohral teroristický útok, o ktorom málokto vie. Ondrej Chámovský ho spáchal kvôli nevyplateniu odškodného
Zdroj: Google Street View

Do kancelárie sekretariátu ministerstva spravodlivosti v tento deň vstúpil muž, asi 45-ročný, v opotrebovanom kabáte s roztrasenými rukami. Cez rameno mal modrú tašku, v ruke držal spínač. Jediné, čo chcel, je porozprávať sa s vtedajším ministrom spravodlivosti Pavlom Királym. Sekretárka mu povedala, že minister je zaneprázdnený a nemôže s ním hovoriť. Ondrej sa však nedal odradiť a vtrhol do kancelárie vedúceho sekretariátu Ota Štepničku v domnienke, že sa jedná o ministra. Vyzval ho, nech sa oblečie a ide s ním. Približne o tomto čase do miestnosti vbehol osobný vodič ministra Dezider Belko. Toho taktiež Ondrej vyzval k tomu, aby išiel s ním. Vedúcemu sekretariátu a osobnému vodičovi ministra už dochádzalo, že muž je ozbrojený, keďže celú dobu nedal ruku von z tašky.

Sekretárke sa podarilo skontaktovať ministra spravodlivosti a ten povolal jednotky Verejnej bezpečnosti, aby okamžite prišli na miesto incidentu. Medzitým sa útočník dvom zadržaným mužom predstavil a vysvetlil im, čo požaduje - odškodné 300 000 Kč za uplynulých 12 rokov. Vodič preto navrhol cestu na mestský súd, aby tento konflikt vyriešili priamo na mieste. Dodal však, že musia počkať na služobného vodiča, s čím Ondrej Chámovský súhlasil, keďže nevedel, akú pozíciu Belko zastáva. Vďaka tomu získali čas. Po chvíli došli Chámovskému nervy a rozhodol sa dať im ultimátum - keď do 10 minút nikto nepríde, odpáli výbušninu. Preto sa vedúci sekretariátu pokúsil riešiť jeho problémy. 

Práve v týchto chvíľach, približne pol hodinu od telefonátu sekretárky, do budovy ministerstva spravodlivosti prišli štyria príslušníci Verejnej bezpečnosti. Ani jeden z nich nebol školený na podobné situácie. Sekretárka ich zaviedla priamo za ministrom a spolu sa vydali smerom ku kancelárii, kde sa celý ozbrojený konflikt odohrával. Minister neuvážene prebral velenie a chcel do dverí vtrhnúť prvý, na čo ho jeden z členov jednotky odstrčil a vošiel dnu. Krátko pred jedenástou hodinou sa ozval mohutný výbuch.

Pred 44 rokmi sa na Slovensku odohral teroristický útok, o ktorom málokto vie. Ondrej Chámovský ho spáchal kvôli nevyplateniu odškodného
Zdroj: wikimedia.com/scientific american

Vodič Dezider Belko a zasahujúci strážmajster boli ťažko zranení. Útočník Ondrej Chámovský na mieste zomrel - odtrhlo mu hlavu. A vedúci sekretariátu Oto Štepnička zahynul tiež. Ten, čo mohol tento incident celý vyriešiť - minister spravodlivosti - svojím nerozvážnym a prehnane sebavedomým konaním vyprovokoval Ondreja Chámovskému k útoku, aký nemal obdobu. Bolo to obrovské zlyhanie, o ktorom sa nemal nikto dozvedieť. 

 

Prípad bol označený ako "Teror na ministerstve spravodlivosti" a bol odovzdaný zložkám Štb, ktoré mali zisťovať súvislosti s vtedajšími útokmi v Londýne. Nič sa nezistilo, no vzhľadom na závažné zlyhanie bezpečnostných zložiek zostal prípad utajený pred verejnosťou.

Domov
Zdieľať
Diskusia