Utorok 19. 6. 2018 meniny má Alfréd

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: NASA Exoplanets

Vedcom sa podarila teleportácia. Fotón zo Zeme skončil na obežnej dráhe vzdialenej 500 kilometrov

Obrovský úspech čínskych vedcov by mohol byť počiatkom niečoho omnoho väčšieho.

12. júl 2017, 10:58

Obrovský úspech čínskych vedcov by mohol byť počiatkom niečoho omnoho väčšieho.

Už od počiatku 90. rokov začali vedci špekulovať s teleportáciou, fantastickou zaujímavosťou, ktorá sa dovtedy vyskytovala len v sci-fi knihách. Odvtedy však už ubehlo veľa času a pokrok nabral omnoho rýchlejší spád. Teleportácia sa už niekoľkokrát vedcom podarila, prvýkrát v roku 1997, kedy sa v jednom laboratóriu presunula častica o 800 metrov. V roku 2012 už vedci zvládli 143 kilometrov, no 10. júl sa stal pre vedu zásadným. Čínski vedci teleportovali fotón zo Zeme priamo na jej obežnú dráhu, na satelit vzdialený vyše 500 kilometrov.

 

Vedcom sa podarila teleportácia. Fotón zo Zeme skončil na obežnej dráhe vzdialenej 500 kilometrov

 

Jediný spôsob teleportácie, ktorý dnes veda pozná, je kvantová teleportácia (quantum teleportation). Áno, skutočne sa dajú veci premiestňovať z jedného miesta na druhé, no čiastočne tu záleží na uhle pohľadu, či sa daný predmet dokáže skutočne presunúť. Na kvantovú teleportáciu potrebuješ dva prístroje a predmet, ktorý chceš presunúť. Každú vec okolo nás tvoria atómy a tie sú poskladané z ďalších častíc. To, ako čo vyzerá, určujú ich vzájomné väzby a vlastnosti (napríklad sily, akými na seba častice pôsobia).

 

Teda, ak donútiš kopu častíc správať sa tak, aby vytvorili tebou vysnený predmet, spravia to. A presne takto funguje kvantová teleportácia. Po získaní presných informácií o teleportovanom predmete sa pošle správa do druhého prístroja, ktorý zasa ovplyvní vybrané častice. Vytvorí tak akúsi kópiu, no niet pochýb o tom, že o teleportáciu skutočne ide (ak by sme originálny predmet zničili, v podstate sa presunul, keďže je identický s jeho kópiou).

 

Vedcom sa podarila teleportácia. Fotón zo Zeme skončil na obežnej dráhe vzdialenej 500 kilometrov

 

Z mnohých dôvodov však nie je dobré, aby boli na Zemi dva presne identické zhluky atómov. Inými slovami je dobré originály zničiť. Napríklad, ak by sa takýmto spôsobom teleportovali ľudia, v skutočnosti by sa rozmnožovali. Nie je jasné, ktorý z dvojice by si bol skutočne ty a dokážeš si určite predstaviť, že by mohlo vzniknúť mnoho nepríjemností.

 

Späť však k čínskym vedcom. Všetko, čo si si práve prečítal, bolo trošku zveličené. Nikto v dnešnej dobe ešte žiadne veľké predmety neteleportuje a obrovským úspechom je, keď sa dokáže takýmto spôsobom teleportovať len jedna jediná častica. V tomto prípade to bol fotón, ktorý dokonca ani časticou nie je (čo neznamená, že je jednoduchší na teleportáciu). Ten sa ocitol na mieste vzdialenom vyše 500 kilometrov od Zeme. Konkrétne išlo o satelit Micius, ktorý je na svetlo mimoriadne citlivý a dokáže zaznamenať každý jeden fotón. Vedci zo satelitu získali informáciu, že fotón skutočne "dorazil".

 

Dvojica fotónov.

Vedcom sa podarila teleportácia. Fotón zo Zeme skončil na obežnej dráhe vzdialenej 500 kilometrov

 

Možno postrehnúť, že kvantová teleportácia nie je až tak o prenášaní objektov, ako o ich detailnom skenovaní a o ich následnom zhmotnení. Od tohto sa odvíja idea kvantového internetu, ktorý v hypotetických sférach funguje na rovnakom prípade. Informácie by cestovali vo vlastnom kvantovom systéme. Takáto sieť by síce nebola práve najrýchlejšia, no omnoho bezpečnejšia.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia12 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
12 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
SybuHigh512. júl 2017, 21:39

"no niet pochýb o tom, že o teleportáciu skutočne ide (ak by sme originálny predmet zničili, v podstate sa presunul, keďže je identický s jeho kópiou)."

...To má potom teleport každý kancel, kopírku.
Vložíš papier, skopíruješ, zničíš originál a hľa, to isté niekde inde.

Ako rozumiem že tie častice nebudú presne tie isté, ale aj keby boli tak kopírovanie je stále len kopírovanie, čo to má spoločné s teleportáciou, na druhej strane nieje ten istý jeden kus, je tam iný kus, ktorý je len identický s originálom...

10 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tralabuli15. júl 2017, 16:37

presne ta jeho veta je totalne primitivna a zavadzajuca, uz len ako to znie ze ak by sme originalny predmet znicili, v podstate sa presunul wtf :D EL PRIMITIVO

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Space13. júl 2017, 10:17

Máš pocit, že keď ti kopírka naskenuje papier a vytlačí jeho obsah na iný, tak dostaneš na 100 percent rovnaký papier, presne s rovnakým počtom atómov, ktoré na seba všetky pôsobia rovnakými silami apod.?

Okolo toho, či je to skutočne teleportácia, sú vedené diskusie, no oficiálne sa to tak volá. Je to čiastočne aj z toho dôvodu, že nikto ešte nemal lepší nápad, ako niečo teleportovať. A v podstate to aj teleportácia je, lebo na konci sú rovnaké atómy ako na začiatku. Záleží na tom, ako sa na to pozeráš.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh513. júl 2017, 10:43

Skôr mám pocit že si sa mi zas raz pokúsil odpovedať v snahe dokázať že nemám pravdu (alebo čo ja viem čo) a nie prvý krát vytvoríš odpoveď ktorá sa tvári že je tam toho môjho komentáru o niečo menej, pretože to isté čo si napísal ty v prvom odstavci som napísal ja v 3. , viem že sa hovorí opakovanie matka múdrosti, ale preháňať to netreba...

Čo sa tých vedcov týka, ťažký nezáujem o tom čo si myslia oni, takisto ako sa kto na to pozerá, vytvorenie identickej KÓPIE na druhom mieste je stále len kopírovanie, nech si to volá kto chce ako chce, nič na tom nezmení.

-3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Space13. júl 2017, 10:58

Ale môj prvý odstavec patril užívateľovi Aaadio, ktorý s tebou (z nejakého dôvodu) súhlasí.

" ťažký nezáujem o tom čo si myslia oni" - si na článku prezentujúcom prácu vedcov. Keď ti je jedno, čo si o tom myslia tí najfundovanejší, čo tu potom robíš? Načo sa zapájaš do komentárov, keď ti je aj tak jedno, aké argumenty položí protistrana?

Keď si to tak uvedomím, je kúzelné, ako dokážeš ľudí zbytočne obrať o čas.

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh513. júl 2017, 11:18

Keď odpovedáš na môj komentár, a k veci ktorú som písal ja tak mám tak nejak pocit že odpovedáš mne, prepáč mi to, telepatia k zoznamu mojich schopností nepatrí.

A áno, som na článku ktorý prezentuje PRÁCU vedcov (respektíve výsledky tej práce), ktoré ma zaujímajú, ich NÁZORY nie.
A moja "protistrana" nieje žiadny vedec, ale moderátor z refresheru (čo má od seba skur.ene ďaleko :D), čiže týmto by som sa vážne neoháňal.

A mimochodom kúzelné je aj to ako niekto kto si je plne uvedomelí ako ho okrádam o ten jeho určite drahocenný čas je ochotný nechať ma v tom pokračovať a ešte mi k tomu dopomáha odpoveďou.

-5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Space13. júl 2017, 17:12

Opäť zle. Tá protistrana som ja preto, lebo zdieľam názor vedcov, nie preto, že som autor (nie moderátor) článku. Dovolíš si porovnávať autora a vedca, pritom tvrdíš, že máš ťažký nezáujem o nich názore. Ako máme teda porovnávať teba?

Na tom práveže kúzelné nie je nič. Často odpovedám na komentáre. A z tých osemtisíc tvojich, čo som videl, by si mal solídne zapracovať na gramatike (žiadne nazi, ale solid odporúčanie).

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh513. júl 2017, 21:13

..."ťažký nezáujem o nich názore."
Samozrejme v komentári kde mi hovoríš niečo o gramatike...
Toto nedokáže nikto, iba je.ko ... prepáč, "autor"... (keď už tak kopirant by bolo vo vašom prípade trefnejšie) z refresheru.

Či si dovolím porovnávať "autora" a vedca ? Jasné, prečo by som si nedovolil, nepreháňaj to s tým sebavedomím, je to nezdravé...
A ak máš máš pocit že pre zmenu tvoj názor ma zaujíma, tak to je vážne zlý pocit (ale si príjemné zabitie času, to ti uznám, niečo ako domáce zvieratko na ktoré nemusím dať ani cent a netreba sa oň starať, proste geniálne).
Ako máte porovnávať mňa netuším, zapoj kreativitu (viem, tu nastáva problém), úprimne, je mi to jedno...

Inak je od teba milé že si prezeráš všetky moje komentáre a kontroluješ v nich gramatiku, pekné gesto, úprimne si ho cením, pokračuj v tom, fandím ti.
(môžeš mi ku koncu mesiacu posielať aj nejaký report že ako som si viedol)

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Space13. júl 2017, 21:36

Na to, aby som objavil, že je tvoja gramatika tragická, mi stačil len tento thread. :) Úroveň a vtipnosť tvojho sarkazmu v poslednom odstavci sú trestuhodné.

Preklep je, samozrejme, moja chyba. No porovnávať ho s neznalosťou gramatiky s urážlivým doplnkom o tebe vypovedá viac než dosť. - out

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh514. júl 2017, 0:01

Ale to sarkazmus nebol, ja som rád že si si v tom našiel koníček, ty bavíš mňa tými pokusmi ...ja vlastne ani neviem o čo sa to pokúšaš, každopádne ti to nejde... ale zatiaľ skúšaj, keď mi to už príde nudné dám vedieť, a ja ti za odmenu ponúkam gramatickú lúštenku.

Ty budeš šťastný, ja trochu znudený, ale budiš, ja som skromný, zatiaľ to má tendenciu fungovať.

-4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Aaadio12. júl 2017, 22:49

přesně tak, kdyby ses takhle teleportoval ty tak by ten příštroj z atomů které by měl k dispozici vytvořil přesnou kopii tebe, do posledního kvarku, měl by stejné vědomosti, vzpomínky, ale jde o otázky jak bys ty, jako tvé "já" mohl žít ve 2 tělech zároveň, jestli má člověk duši a co se stane s tvým "já" když budeš mít kopii, v kterém těle zůstaneš, protože je nesmysl abys ovládal 2 těla zároveň a viděl každýma očima něco jiného

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Sinatra13. júl 2017, 20:36

chlapci z toho vášho mudrovania mi normálne vyschlo v krku idem si ja radšej teleportovať pivo z chladničky rovno do žalúdka.

2 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.