Piatok 20. 4. 2018 meniny má Marcel

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: NASA Exoplanets

Vedcom sa podarila teleportácia. Fotón zo Zeme skončil na obežnej dráhe vzdialenej 500 kilometrov

Obrovský úspech čínskych vedcov by mohol byť počiatkom niečoho omnoho väčšieho.

12. júl 2017, 10:58

Obrovský úspech čínskych vedcov by mohol byť počiatkom niečoho omnoho väčšieho.

Už od počiatku 90. rokov začali vedci špekulovať s teleportáciou, fantastickou zaujímavosťou, ktorá sa dovtedy vyskytovala len v sci-fi knihách. Odvtedy však už ubehlo veľa času a pokrok nabral omnoho rýchlejší spád. Teleportácia sa už niekoľkokrát vedcom podarila, prvýkrát v roku 1997, kedy sa v jednom laboratóriu presunula častica o 800 metrov. V roku 2012 už vedci zvládli 143 kilometrov, no 10. júl sa stal pre vedu zásadným. Čínski vedci teleportovali fotón zo Zeme priamo na jej obežnú dráhu, na satelit vzdialený vyše 500 kilometrov.

 

Vedcom sa podarila teleportácia. Fotón zo Zeme skončil na obežnej dráhe vzdialenej 500 kilometrov

 

Jediný spôsob teleportácie, ktorý dnes veda pozná, je kvantová teleportácia (quantum teleportation). Áno, skutočne sa dajú veci premiestňovať z jedného miesta na druhé, no čiastočne tu záleží na uhle pohľadu, či sa daný predmet dokáže skutočne presunúť. Na kvantovú teleportáciu potrebuješ dva prístroje a predmet, ktorý chceš presunúť. Každú vec okolo nás tvoria atómy a tie sú poskladané z ďalších častíc. To, ako čo vyzerá, určujú ich vzájomné väzby a vlastnosti (napríklad sily, akými na seba častice pôsobia).

 

Teda, ak donútiš kopu častíc správať sa tak, aby vytvorili tebou vysnený predmet, spravia to. A presne takto funguje kvantová teleportácia. Po získaní presných informácií o teleportovanom predmete sa pošle správa do druhého prístroja, ktorý zasa ovplyvní vybrané častice. Vytvorí tak akúsi kópiu, no niet pochýb o tom, že o teleportáciu skutočne ide (ak by sme originálny predmet zničili, v podstate sa presunul, keďže je identický s jeho kópiou).

 

Vedcom sa podarila teleportácia. Fotón zo Zeme skončil na obežnej dráhe vzdialenej 500 kilometrov

 

Z mnohých dôvodov však nie je dobré, aby boli na Zemi dva presne identické zhluky atómov. Inými slovami je dobré originály zničiť. Napríklad, ak by sa takýmto spôsobom teleportovali ľudia, v skutočnosti by sa rozmnožovali. Nie je jasné, ktorý z dvojice by si bol skutočne ty a dokážeš si určite predstaviť, že by mohlo vzniknúť mnoho nepríjemností.

 

Späť však k čínskym vedcom. Všetko, čo si si práve prečítal, bolo trošku zveličené. Nikto v dnešnej dobe ešte žiadne veľké predmety neteleportuje a obrovským úspechom je, keď sa dokáže takýmto spôsobom teleportovať len jedna jediná častica. V tomto prípade to bol fotón, ktorý dokonca ani časticou nie je (čo neznamená, že je jednoduchší na teleportáciu). Ten sa ocitol na mieste vzdialenom vyše 500 kilometrov od Zeme. Konkrétne išlo o satelit Micius, ktorý je na svetlo mimoriadne citlivý a dokáže zaznamenať každý jeden fotón. Vedci zo satelitu získali informáciu, že fotón skutočne "dorazil".

 

Dvojica fotónov.

Vedcom sa podarila teleportácia. Fotón zo Zeme skončil na obežnej dráhe vzdialenej 500 kilometrov

 

Možno postrehnúť, že kvantová teleportácia nie je až tak o prenášaní objektov, ako o ich detailnom skenovaní a o ich následnom zhmotnení. Od tohto sa odvíja idea kvantového internetu, ktorý v hypotetických sférach funguje na rovnakom prípade. Informácie by cestovali vo vlastnom kvantovom systéme. Takáto sieť by síce nebola práve najrýchlejšia, no omnoho bezpečnejšia.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia12 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
12 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
SybuHigh512. júl 2017, 21:39

"no niet pochýb o tom, že o teleportáciu skutočne ide (ak by sme originálny predmet zničili, v podstate sa presunul, keďže je identický s jeho kópiou)."

...To má potom teleport každý kancel, kopírku.
Vložíš papier, skopíruješ, zničíš originál a hľa, to isté niekde inde.

Ako rozumiem že tie častice nebudú presne tie isté, ale aj keby boli tak kopírovanie je stále len kopírovanie, čo to má spoločné s teleportáciou, na druhej strane nieje ten istý jeden kus, je tam iný kus, ktorý je len identický s originálom...

10 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tralabuli15. júl 2017, 16:37

presne ta jeho veta je totalne primitivna a zavadzajuca, uz len ako to znie ze ak by sme originalny predmet znicili, v podstate sa presunul wtf :D EL PRIMITIVO

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Space13. júl 2017, 10:17

Máš pocit, že keď ti kopírka naskenuje papier a vytlačí jeho obsah na iný, tak dostaneš na 100 percent rovnaký papier, presne s rovnakým počtom atómov, ktoré na seba všetky pôsobia rovnakými silami apod.?

Okolo toho, či je to skutočne teleportácia, sú vedené diskusie, no oficiálne sa to tak volá. Je to čiastočne aj z toho dôvodu, že nikto ešte nemal lepší nápad, ako niečo teleportovať. A v podstate to aj teleportácia je, lebo na konci sú rovnaké atómy ako na začiatku. Záleží na tom, ako sa na to pozeráš.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh513. júl 2017, 10:43

Skôr mám pocit že si sa mi zas raz pokúsil odpovedať v snahe dokázať že nemám pravdu (alebo čo ja viem čo) a nie prvý krát vytvoríš odpoveď ktorá sa tvári že je tam toho môjho komentáru o niečo menej, pretože to isté čo si napísal ty v prvom odstavci som napísal ja v 3. , viem že sa hovorí opakovanie matka múdrosti, ale preháňať to netreba...

Čo sa tých vedcov týka, ťažký nezáujem o tom čo si myslia oni, takisto ako sa kto na to pozerá, vytvorenie identickej KÓPIE na druhom mieste je stále len kopírovanie, nech si to volá kto chce ako chce, nič na tom nezmení.

-3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Space13. júl 2017, 10:58

Ale môj prvý odstavec patril užívateľovi Aaadio, ktorý s tebou (z nejakého dôvodu) súhlasí.

" ťažký nezáujem o tom čo si myslia oni" - si na článku prezentujúcom prácu vedcov. Keď ti je jedno, čo si o tom myslia tí najfundovanejší, čo tu potom robíš? Načo sa zapájaš do komentárov, keď ti je aj tak jedno, aké argumenty položí protistrana?

Keď si to tak uvedomím, je kúzelné, ako dokážeš ľudí zbytočne obrať o čas.

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh513. júl 2017, 11:18

Keď odpovedáš na môj komentár, a k veci ktorú som písal ja tak mám tak nejak pocit že odpovedáš mne, prepáč mi to, telepatia k zoznamu mojich schopností nepatrí.

A áno, som na článku ktorý prezentuje PRÁCU vedcov (respektíve výsledky tej práce), ktoré ma zaujímajú, ich NÁZORY nie.
A moja "protistrana" nieje žiadny vedec, ale moderátor z refresheru (čo má od seba skur.ene ďaleko :D), čiže týmto by som sa vážne neoháňal.

A mimochodom kúzelné je aj to ako niekto kto si je plne uvedomelí ako ho okrádam o ten jeho určite drahocenný čas je ochotný nechať ma v tom pokračovať a ešte mi k tomu dopomáha odpoveďou.

-5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Space13. júl 2017, 17:12

Opäť zle. Tá protistrana som ja preto, lebo zdieľam názor vedcov, nie preto, že som autor (nie moderátor) článku. Dovolíš si porovnávať autora a vedca, pritom tvrdíš, že máš ťažký nezáujem o nich názore. Ako máme teda porovnávať teba?

Na tom práveže kúzelné nie je nič. Často odpovedám na komentáre. A z tých osemtisíc tvojich, čo som videl, by si mal solídne zapracovať na gramatike (žiadne nazi, ale solid odporúčanie).

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh513. júl 2017, 21:13

..."ťažký nezáujem o nich názore."
Samozrejme v komentári kde mi hovoríš niečo o gramatike...
Toto nedokáže nikto, iba je.ko ... prepáč, "autor"... (keď už tak kopirant by bolo vo vašom prípade trefnejšie) z refresheru.

Či si dovolím porovnávať "autora" a vedca ? Jasné, prečo by som si nedovolil, nepreháňaj to s tým sebavedomím, je to nezdravé...
A ak máš máš pocit že pre zmenu tvoj názor ma zaujíma, tak to je vážne zlý pocit (ale si príjemné zabitie času, to ti uznám, niečo ako domáce zvieratko na ktoré nemusím dať ani cent a netreba sa oň starať, proste geniálne).
Ako máte porovnávať mňa netuším, zapoj kreativitu (viem, tu nastáva problém), úprimne, je mi to jedno...

Inak je od teba milé že si prezeráš všetky moje komentáre a kontroluješ v nich gramatiku, pekné gesto, úprimne si ho cením, pokračuj v tom, fandím ti.
(môžeš mi ku koncu mesiacu posielať aj nejaký report že ako som si viedol)

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Space13. júl 2017, 21:36

Na to, aby som objavil, že je tvoja gramatika tragická, mi stačil len tento thread. :) Úroveň a vtipnosť tvojho sarkazmu v poslednom odstavci sú trestuhodné.

Preklep je, samozrejme, moja chyba. No porovnávať ho s neznalosťou gramatiky s urážlivým doplnkom o tebe vypovedá viac než dosť. - out

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh514. júl 2017, 0:01

Ale to sarkazmus nebol, ja som rád že si si v tom našiel koníček, ty bavíš mňa tými pokusmi ...ja vlastne ani neviem o čo sa to pokúšaš, každopádne ti to nejde... ale zatiaľ skúšaj, keď mi to už príde nudné dám vedieť, a ja ti za odmenu ponúkam gramatickú lúštenku.

Ty budeš šťastný, ja trochu znudený, ale budiš, ja som skromný, zatiaľ to má tendenciu fungovať.

-4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Aaadio12. júl 2017, 22:49

přesně tak, kdyby ses takhle teleportoval ty tak by ten příštroj z atomů které by měl k dispozici vytvořil přesnou kopii tebe, do posledního kvarku, měl by stejné vědomosti, vzpomínky, ale jde o otázky jak bys ty, jako tvé "já" mohl žít ve 2 tělech zároveň, jestli má člověk duši a co se stane s tvým "já" když budeš mít kopii, v kterém těle zůstaneš, protože je nesmysl abys ovládal 2 těla zároveň a viděl každýma očima něco jiného

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Sinatra13. júl 2017, 20:36

chlapci z toho vášho mudrovania mi normálne vyschlo v krku idem si ja radšej teleportovať pivo z chladničky rovno do žalúdka.

2 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie