Nervydrásajúce napätie, hustá atmosféra a podozriví sú všetci do jedného.
V dobe nespočetných Netflixových projektov, komiksových či iných moderných seriálov, sa nachádzajú aj počiny, ku ktorým sa tak ľahko nedostanete, teda pokiaľ nie ste Brit. Britské BBC vie točiť veľmi kvalitné kúsky a dva roky dozadu si za svoj námet zvolilo jednu z najznámejších detektívok, konkrétne And Then There Were None od Agathy Christie. Dej vtesnalo do troch epizód so stopážou šesťdesiatich minút a natočilo atmosférickú drámu plnú napätia, paranoje a s prvkami psychologického hororu. A výsledkom bola jedna z najlepších minisérii poslednej doby. Mimochodom, spomenuli sme ju aj v našom článku o 15 najlepších miniseriáloch podľa knižných predlôh.
Príbeh detektívky už možno poznáte, prípadne ste sa s ním už určite stretli. Píše sa rok 1939 a schyľuje sa k druhej svetovej vojne. Desať ľudí je pozvaných na tajuplný ostrov odtrhnutý od sveta a každý jeden z nich nesie so sebou bremeno nepeknej minulosti. Navzájom sa nepoznajú, spočiatku sa navzájom premeriavajú a čoskoro zistia, že všetci v minulosti spôsobili nejakú vraždu či iný kriminálny zločin. Po príchode ich čakajú dvaja služobníci, avšak po hostiteľovi sídla niet ani stopy. Čakanie naňho naruší záhadná smrť jedného z návštevníkov a tá rozbehne kolotoč nepríjemných udalostí, pričom podozrivý je úplne každý. Tak, ako začnú ubúdať figúrky na jedálenskom stole, tak začnú pribúdať mŕtvoly. Kto z prítomných je vrah a čo ho vedie k vraždám? Sú návštevníci nejakým spôsobom prepojení? Samotné vraždy sa dejú postupne, a to podľa básne s rovnomenným názvom.
V prvom rade treba poznamenať, že si trojdielna séria získa diváka už na samotnom začiatku. Do deja sa dostávame bez zbytočných úvodných omáčok a počas celej stopáže nás nevyrušujú zbytočné dejové odbočky, ktoré by ľahko prekazili vygradované napätie. Agatha Christie by sa nemohla dočkať lepšieho spracovania a tvorcovia si dali záležať na tom, aby neurazili originál a jeho fanúšikov, ako to už v dnešnej dobe odlišných filmových adaptácií kníh chodí. Jednoduchá dejová línia je doplnená o flashbacky jednotlivých postáv, ktorých je skutočne minimum a len nám umožňujú nahliadnuť do ich minulosti a spoznať ich ťažiace vnútorné zlo. Režijne je séria zvládnutá na výbornú a neuveríte, ako dlho si vás udrží v napätí. A áno, finále vás šokuje.
Vizuálne atraktívny ostrov vytvára dojem absolútnej samoty a čo sa atmosféry týka, spolu s podmanivými hlbokými tónmi hudby vytvára nezabudnuteľný detektívny zážitok plný tajomna. Medzi postavami panuje poriadna nervozita a vy túžite zistiť spolu s nimi, ktorý z nich je vrah, avšak scénár je natoľko pred vami, aby ste nemali šancu a dôkazy podozrievať ani len jednu z nich. A to aj vďaka vynikajúcemu obsadeniu. Herci sú uveriteľní, nemožno im nič vyčítať a dokonale pasujú ku svojím postavám. Potešia vás aj nejaké tie známe tváre (Charles Dance z Game of Thrones či Burn Gorman). Aby som však seriál nevychvaľoval do nebies, musím spomenúť aj pár múch. Niektoré postavy sa občas správajú trochu hlúpo a nelogicky vzhľadom na vážnosť situácie, čo vám môže trochu brnkať na nervy a klásť otázky, ako by ste sa k danej situácii zachovali lepšie. A tajomstvo okolo vraha nie je stopercentne domyslené, ale to vám vadiť nebude.
Napriek všetkým vyššie spomenutým faktorom ide o briliantnú detektívku, ktorej by ste mali venovať pozornosť, prípadne tri hodiny zo svojho času. A verte mi, budete schopní všetky tri epizódy zmlsnúť aj naraz. S hodnotením by som osobne neklesol pod deviatku a teším sa na ďalšie skvosty, ktoré nám britská kinematografia a seriálová tvorba ešte prinesie.
PS: Ak máte radi Griffinovcov (Family Guy), epizóda 9x01 je akousi paródiou k tomuto seriálu a rozhodne poteší.