Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 13. 8. 2020 meniny má Ľubomír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
3
Jakub Paulík
14. máj 2017, 15:04
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ako veľmi sa knihy Georgea R. R. Martina líšia od Game of Thrones? Mnohé postavy nezomreli a niektoré udalosti sa pôvodne ani vôbec nestali

Seriál sa postupom času od kníh začal odkloňovať až neuveriteľným spôsobom.

Jakub Paulík
14. máj 2017, 15:04
Ako veľmi sa knihy Georgea R. R. Martina líšia od Game of Thrones? Mnohé postavy nezomreli a niektoré udalosti sa pôvodne ani vôbec nestali
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pieseň ľadu a ohňa od amerického autora Georgea R.R. Martina je mimoriadne populárnou fantasy ságou, podľa ktorej vznikol nemenej známy seriál Game of Thrones (Hra o tróny). Knižná sága, rovnako ako aj seriál, je typická mnohými politickými intrigami, otvorenou nahotou a naozaj neočakávanými a mnohokrát brutálne spracovanými zvratmi. Proste žiaden Pán Prsteňov, v ktorom zlo víťazí nad dobrom, a v ktorom je jasne určená línia medzi kladnými a zápornými postavami. Tí, ktorí máte prečítané všetky doposiaľ vydané knihy zo série Piesne ľadu a ohňa isto viete, že sezónu od sezóny sa tvorcovia Hry o tróny jej predlohe vzďaľujú. Tým sa samozrejme netají ani nikto z filmárov.

 

V prípade prvej série viac-menej ešte išlo o celkom presnú adaptáciu s malými zásahmi. Ďalšie sezóny ale boli (v určitom smere v dobrom, v určitom smere v zlom) poznačené odlišným scenárom, ktorý značne upúšťal od knižnej predlohy. Rozdielov je naozaj veľa, takže v článku ich všetky určite nenájdete, no poďme sa pozrieť na tie najhlavnejšie. Opäť upozorňujeme, že nasledujúci text obsahuje pre knižných neznalcov skutočne obrovské spoilery. Ďalej scrollujte len na vlastnú zodpovednosť!

 

Ako veľmi sa knihy Georgea R. R. Martina líšia od Game of Thrones? Mnohé postavy nezomreli a niektoré udalosti sa pôvodne ani vôbec nestali

 

Lady Stoneheart. Kto to je?

Meno, ktoré vám asi nič nehovorí. Ale ak vám poviem, že daná postava nemôže rozprávať, pretože jej na svadbe svojho najstaršieho syna podrezali hrdlo? Ó áno, rozprávať nemôže (keď tak veľmi chrapľavo), ale zato nezabudla. Pamätá na zradu. Na osudnú svadobnú noc, ktorej sa po celom severe hovorí Red Wedding. Lady Stoneheart je totiž, ako ste si už iste domysleli, matka Robba Starka - Catelyn Stark. Tentokrát už ale Catelyn so svojou láskou k deťom prekračuje všetky hranice slušnosti, pretože sa ako „zombie“ verzia rozhodla vydať na pomstychtivú cestu, v ktorej jej nesmie stáť naozaj nikto. V opačnom prípade čaká nešťastníka trpký koniec. Pýtate sa, ako je vôbec možné, že Lady Stark ožila? Skúste si spomenúť na člena Brotherhood Without Banners, Thorosa z Myru, ktorý oživil niekoľkokrát aj Bedricka Dondariona a zároveň tým dostanete odpoveď na svoju otázku.

 

Barristan Selmy v seriáli padol

A v knihe? Zdravý a živý. Pokiaľ nám je známe, nestalo sa mu zatiaľ okrem pár škrabancov absolútne nič. Naopak v seriáli pri záchrane Šedého Červa dostal v zápase proti presile celkom riadny výprask, ktorý bohužiaľ pre neho skončil porážkou a smrťou. V knihe ale bojoval len proti vyrovnanému (maximálne pár nepriateľov naraz) počtu zloduchov, a tak zakaždým vyšiel z boja ako vekom a skúsenosťami osvedčený veterán a víťaz. Nech mu zdravie a šťastie prajú naďalej, pretože v knižnej sérii ide z môjho pohľadu o skutočne zaujímavú postavu s poriadne dlhou a dobrodružnou históriou.

 

Ako veľmi sa knihy Georgea R. R. Martina líšia od Game of Thrones? Mnohé postavy nezomreli a niektoré udalosti sa pôvodne ani vôbec nestali

 

Ramsayho zločiny

Pamätáte si na naozaj krutú scénu znásilnenia zo šiestej série, v ktorej boli hlavnými aktérmi zákerný Ramsay Bolton a mladá Sansa Stark? Tak tá sa v knihách skrátka neudiala. Sansa sa nachádza stále v Údolí, v podstate jej nič nechýba a v rámci možností (keďže ju stále obháňa Malíček) je aj šťastná. Ramsay sa naopak oženil s takzvanou „fake“ Aryou, ktorej pravé meno je Jeyne Poole. Môžno si spomínate, že hovoríme o najlepšej kamarátke Sansy Stark zo Zimohradu. Chudák dievča. Navyše (zatiaľ) ani nedobodal svojho otca, Roosea Boltona a nedal jeho manželku s dieťaťom zožrať psom. Aký je to len dobrák.

 

Jaime a Bronn v Dorne? Tak to ťažko.

Miesto toho kniha rozoberá v Dorne úplne iné postavy. Nájdeme v nej samozrejme aj samotného panovníka púštnych krajín, princa Dorana, trojicu prefíkaných Sand Snakes (Obara, Tyene, Nymeria) a ich nevraživú mamičku a zosnulú vdovu po Oberynovi, Ellariu Sand (ktorá je v knihe mimochodom zatiaľ absolútne pokorná). Ale túto zostavu dopĺňa veľmi dôležitá postava princezny Arianne Martell, ktorá sa snaží korunovať malú Myrcellu Lannister za kráľovnú Seven Kingdoms. Okrem Arianne tu nájdeme aj postavu princa Quentyna Martella, ktorý cestuje do Meereenu za samotnou Daenerys Targaryen, z dôvodu ponuky sobáša a tým aj spečatenia spojenectva rodu Martellov a Targaryenov. Daenerys ho ale s ľútosťou odmietne, pretože sa už sľúbila inému (a okrem toho ju Quentyn vôbec nepriťahuje). Quentynovi ale následne tak trochu prepne v hlave a pokúsi sa dostať so skupinkou žoldákov do kobky, v ktorej sú zavretí draci, no nakoniec skončí zhorený na uhol. Čo dodať, smutný záver.

 

Mladý Griff s modrými vlasmi. Alebo striebornými?

Mladý Griff, inak povedané Aegon VI. Targaryen, žijúci syn Rhaegara Targaryena a Elie Martell. Podľa toho čo vieme, mala byť malému princovi v minulosti rozbitá hlava a keďže sa o daný úkon postaral sám Gregor Clegan, nikto ani v najmenšom nepochyboval, že malý Aegon jednoducho neprežil. Miesto toho však vďaka Varysovej prezieravosti zabil Gregor "Hora" Clegan úplne iné novorodeniatko a Aegon bol poslaný do Pentosu, a to k nikomu inému, ako k známemu opatrovateľovi Daenerys a Viserysa, k Ilyriovi Mopatisovi. V knihe sa v neskoršom veku Aegon, s krycím menom Mladý Griff, stretol na lodi aj s Tyrionom Lannisterom (ten sa snaží dopraviť k Daenerys, ale zatiaľ neúspešne). Holt, v seriáli ale túto časť akosi filmári opomenuli a nazdávame sa, že sa jej už ani nedočkáme. Možno aj z toho dôvodu, že existuje množstvo teórií ohľadom nepravosti Aegonovho pôvodu a tvorcovia seriálu už od spisovateľa Georgea R.R. Martina vedia, že v knihe nebude mať Aegon zas tak kľúčové postavenie alebo dlhú životnosť. Ale to sa ukáže až po vydaní The Winds of Winter (šiesty diel ságy), ktorej sa dočkáme hádam už čo najskôr.

 

Hostina pre vrany plná Greyjoyovcov

Veľká časť štvrtého dielu knižnej ságy Pieseň ladu a Ohňa, s názvom Hostina pre vrany, sa venovala rodu Greyjoyovcom. V seriáli vynechali rešpektovaného strýka Theona a Yari - Victariona Greyjoya - ktorý dostal za úlohu od svojho brata Eurona Greyjoya (áno, toho "bratovraha" zo seriálu), aby pre neho získal Daenerys. Victarion má však iné plány a chce si ju zabrať pre seba. Takže v konečnom dôsledku v knihe cestuje za Daenerys Victarion a v seriáli Theon s Yarou. Pomerne odlišné poňatie príbehu. Mimochodom, Yara sa v knihe volá Asha a to pravdepodobne z toho dôvodu, aby si ju diváci nemýlili s postavou Oshy - divokej, ktorá cestovala spoločne s Hodorom, Rickonom a Branom. Podivné ale je, že sa tvorcovia rozhodli pozmeniť meno potencionálnej dedičke Železných ostrovov miesto toho aby zmenili meno nie príliš významnej postave (minimálne z knižného hľadiska je Asha/Yara podstatnejšia, keďže má v príbehu aj svoje vlastné kapitoly).

 

Ako veľmi sa knihy Georgea R. R. Martina líšia od Game of Thrones? Mnohé postavy nezomreli a niektoré udalosti sa pôvodne ani vôbec nestali

 

Na severe nič nového alebo ako Pán Kostí zomrel a Mance Rayder prežil

A je tomu tak preto, lebo Mellisandra svojimi kúzlami a čarami (veď ste videli, akú moc má jej náhrdelník) zamenila identitu týchto dvoch divokých. Následne sa Mance, na príkaz Jona a Červenej kňažky, vyzerajúci ako Pán Kostí, vydáva na Zimohrad oslobodiť Aryu, čo sa mu ale nepodarí, a to z jednoduchého dôvodu - Arya na Zimohrade vôbec nie je (viď bod 3).

 

Manželka Robba Starka nie je mŕtva

A mimo iného sa nevolá Talisa Maegyr, ale Jeyne Westerling a rozhodne nepochádza z ďalekého Volantisu. A vzhľadom na to, že sa nezúčastní tzv. Red Wedding, vyhne sa svojmu serialovému dobodaniu. Najväčšou zaujímavosťou ale je, že ak v knižnej sérii prežila a čaká v sebe dieťa Robba Starka, mohli by sme sa tešiť na nového pána Zimohradu, ktorého titul v knihe stále náleží rodu Boltonocov. Avšak o tom či je alebo nie je tehotná sa ale stále vedú dohady. Z logického hľadiska by to bolo pre knihu aj zbytočné, pretože na čelo Zimohradu a severu sa pravdepodobne, tak ako v seriáli, postaví Jon Snow. Ale keďže Piesne ladu a ohňa píše George R.R. Martin, nie je nič isté a jednoznačné.

 

Stále nevieme či to Hound prežil 

Sandor „Hound“ Clegane sa nikdy s Brienne v boji nestretol. Jednoducho počas známej „chicken“ krčmovej bitky schytal pár zárezov, z ktorých dostal infekciu. Sadol si pri strom, nevládal a postupne umieral, Arya ho opustila a vydala sa do Braavosu. Tak to jednoducho bolo a to je všetko, čo o ňom vieme. Netušíme ale, či Hound do dnešných dní žije alebo infekcii ako normálny smrteľník bez pomoci ošetrujúceho podľahol. Možno sa zachránil, možno nie. V lesoch sa ale každopádne povráva, že niekto s helmou psa plieni a prepadáva obyvateľov. No ako isto viete, Game of Thrones je plné malých i veľkých klebiet, takže im samozrejme nemôžeme plnohodnotne veriť. Táto nepekná klebeta by skôr sedela na jeho staršieho brata, Gregora „Horu“ Clegana. Naopak si myslíme, aspoň teda dúfame, že Hound aj v knižnej sérii prežije a so zachovaním svojho „bad-ass“ cynického prístupu sa dá na stranu dobra. Na to sa ale zase naskytá otázka, kto v Game of Thrones vlastne predstavuje to dobro. Velenie Brotherhood Without Banners? Jon Snow a „jeho“ sever? Alebo niekto úplne iný?

 

Brienne a Pod majú značné problémy

V seriáli sa Brienne taktiež snaží nájsť Aryu so Sansou, ale bohužiaľ sa jej to nepodarí. Nakoniec skončí na akomsi lesnom súde na čele s Catelyn „Lady Stoneheart“ Stark (viď prvý bod) kvôli porušeniu prísahy. Vraj sa spolčila s Jaimem Lannisterom, lebo má jeho meč a nedokázala nájsť jej dcéry. Brienne dostane možnosť, buď zabiť Jaimeho Lannistera, alebo skončiť smrťou obesením. Odmietne, obviažu jej slučku okolo krku a...? Zomrie? Nevieme. V neskoršej časti knihy totiž príde Brienne za Jaimem, ktorý práve skončil s obliehaným hradu Tullyovcov a požiada ho, aby s ňou išiel do lesa a ako dôvod uvedie, že vie kde sa nachádza Sansa Stark. Vyžaduje však, aby s ňou išiel sám, pretože inak údajne Hound Sansu zabije (už na tomto niečo riadne smrdí). Netušíme, či za Jaimem prišla samotná Brienne a na poslednú chvíľu sa rozhodla Jaimeho odstrániť, alebo sa jedná len o akýsi trik, mágiu, prípadne „zombie“ Brienne ako v prípade Lady Stoneheart. Isté je len to, že sa Jaime nechá Brienne nalákať a odíde s ňou nevedno kam.

 

Ako veľmi sa knihy Georgea R. R. Martina líšia od Game of Thrones? Mnohé postavy nezomreli a niektoré udalosti sa pôvodne ani vôbec nestali

 

Stannis je jednoducho iný

Aspoň teda zatiaľ. Môžeme vám prezradiť, že v poslednom knižnom dieli doposiaľ žije a čo je hlavné, on sám sa vyjadril, že po svojej smrti by si želal, aby sa na trón dostala jeho dcéra, Shireen Baratheon. Snáď teda v najbližšej knihe nezmení názor a neupáli ju ako sadistické prasa. Zásadový vládca ako Stannis by si snáď takto extrémne neprotirečil. No šialenosť robí s ľudmi nemalé divy a v Game of Thrones ešte väčšie. A čo sa týka jeho ženy, tá si tiež zatiaľ nehodila slučku, čo by nám ale úprimne ani moc nevadilo. No a nesmieme zabudnúť na Melissandru. Červená kňažka od Stannisa neutiekla, ale skrátka zostala na Castle Black, čiže predpokladajme, že aj v knižnej verzii oživí Jona Snowa, aby sme si s radosťou mohli znova čítať aj kapitoly z jeho uhľa pohľadu.

 

Cersei nechcela odstrániť svojho strýka

V seriáli sa stal Kevan Lannister medzi mnohými obeťou Cersiinej pomsty a zostala po ňom len ohorelá kostra. Jeho osud v knihe bol ale značne odlišný. Síce ho taktiež čakala krutá smrť, ale na úplne inom mieste, rukou malých detí. Táto informácia by vám mohla naznačiť, že sa o to postaral nový pán našeptávačov, Qyburn, a neboli by ste s tipovaním ani príliš ďaleko, no zároveň ani moc blízko. Za Kevanovou smrťou totiž nestojí súčasný master of whisperers, ale ten bývalý. Lord Varys, prezývaný aj ako Pavúk.

 

Cibuľový rytier má náročné poslanie

Cibuľový rytier, ser Davos Morský, bol Stannisom poverený vyjednať spojenectvo s lordom Manderlym. Keďže už ale Manderly podpísal spojenectvo s rodom Lannisterovcov a Freyovcov, nechal Davosa popraviť. Teda aspoň na oko. Nebojte, miesto neho dal odstrániť nejakého bezvýznamného zlodeja. Počas jednej hostiny sa Manderly vybral do tajných tunelov jeho pevnosti, kde ho už čakal Davos Morský, ako bolo dohodnuté, a dal mu za úlohu nájsť Rickona Starka. Za odmenu Lord Manderly cibuľovému rytierovi prisľúbil spojenectvo so Stannisom. Mimochodom, musím povedať, že ide o jednu z mojich najobľúbenejších knižných pasáži, v ktorej má Manderly perfektný monológ. Vždy keď ho počujem v narozprávanej verzii a z úst čitateľa vyjde to nádherné slovné spojenie - “North remembers„ - po celom tele mi prejdú zimomriavky.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.