Dočkáme sa siedmeho kontinentu?
Vedci tvrdia, že sa im úspešne podarilo nájsť ďalšie územie, ktoré spĺňa všetky podmienky na to byť kontinentom. Má vyše 4,9 milióna kilometrov štvorcových, nachádza sa východne od Austrálie a nazvali ju Zealandia (do slovenčiny neskôr pravdepodobne preložená ako Zélandia). Ak sa to schváli, Zealandia sa stane najmenším, najmladším a najtenším kontinentom na planéte. Väčšina kontinentu pritom leží pod vodou, jeho súčasťou by boli ostrovy ako Nový Zéland či Nová Kaledónia.
Štúdiu publikovalo jedenásť geológov, ktorí tvrdia, že Zealandia spĺňa všetky štyri podmienky na to, aby mohla byť vyhlásená za kontinent. Patrí medzi ne napríklad vyššia nadmorská výška voči okolitému prostrediu (čiže v tomto prípade morské dno) alebo aby sa na danom území nachádzali sedimentárne, premenené i sopečné horniny. Zealandia zároveň spĺňa aj piaty bod - je dostatočne veľká na to, aby nebola vyhlásená za mikrokontinent. O oblasti sa vie už od roku 1995, až nedávno sa však objavila jej celková rozloha, a to vďaka novým satelitným mapám. Podľa mnohých expertov má skupina geológov značnú šancu na úspech, vo vedeckej obci ide o známe mená a voči ich argumentov sa v podstate nedá namietať. K Eurázii (kontinent nie je to isté čo svetadiel), Afrike, Južnej Amerike, Severnej Amerike, Austrálii a Antarktíde tak pravdepodobne pribudne aj siedmy kontinent.
Zealandia je významná kvôli množstvu fosílnych palív hodných desiatky miliárd dolárov. Odhaduje sa, že kedysi bola súčasťou Austrálie, pohybom litosférických dosiek sa však odtrhla. A pred asi 70 miliónmi rokov sa až 94 % celkového územia potopilo. Geológovia na záver uvádzajú, že cieľom ich práce nie je klasifikovať Zealandiu ako kontinent len preto, že mať ďalší kontinent je jednoducho veľká vec, no dúfajú, že táto zmena pritiahne na danú oblasť omnoho viac pozornosti. Podľa nich totiž skrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré sa oplatí objaviť.