Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 24. 2. 2020 meniny má Matej

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
František Kulhánek
18. február 2017, 11:39
Čas čítania: 4:16

Henry Beecher mučil ruských špiónov i veliteľov SS, no paradoxne sa pričinil o zavedenie etického kódexu do medicíny

Muž dvoch tvári. Na jednej strane získaval násilím tajné informácie, ale o pár rokov neskôr sa snažil ľuďom pomáhať.

František Kulhánek
18. február 2017, 11:39
Čas čítania: 4:16
Henry Beecher mučil ruských špiónov i veliteľov SS, no paradoxne sa pričinil o zavedenie etického kódexu do medicíny
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Henry Beecher sa preslávil svojím neoblomným bojom za etické a humánne praktiky v medicíne, čoho následkom spísal a následne vydal jeden z najdôležitejších dokumentov v histórii medicíny. Etika a klinický výskum, ako sa súbor spisov nazýva, však môže po odhalení Beecherovej minulosti vyznievať v skutku paradoxne, keďže sa dlhé roky venoval práve drastickým mučiacim experimentom. Že nešlo o žiadne nevinné hry, dokazuje aj rada úmrtí, ktorá nastala pri spomínaných vypočúvaniach. Humánne poburujúcu prácu vykonával pre CIA, no nebol v nej sám. Spolupracoval totiž s poprednými nacistickými lekármi a hrubými sadistami. Boli to práve výčitky svedomia, ktoré dohnali Henryho Beechera k spísaniu dokumentu používaného v USA v mierne pozmenenej podobe až dodnes?

 

Henry Beecher mučil ruských špiónov i veliteľov SS, no paradoxne sa pričinil o zavedenie etického kódexu do medicíny 

Ale vráťme sa na začiatok. Henry Beecher, vlastným menom Harry Unangst, sa narodil na prériách pokojného stredozápadu v roku 1904. Koncom 20. rokov si dokončil titul bakalára z odboru fyzikálna chémia na štátnej univerzite v Kansase, po čom následne upriamil svoju pozornosť na Harvard. Zaujatý pomáhať živým bytostiam siahol po medicíne, čo je bezpochyby jedna z najprestížnejších a najnáročnejších fakúlt harvardskej univerzity. I tam sa však zaradil bezproblémovo, ba čo viac, patril medzi poprednú špičku medzi tamojšími študentmi. Štúdiom kráčal so špičkovými výsledkami, čoho dôkazom je aj ocenenie za najlepšiu dizertačnú prácu. Netreba asi hovoriť, že po skončení školy sa o neho nemocnice doslova bili. Vytúženého lekára si pod svoje krídla mohla zobrať však len jediná. Tou šťastnou sa nakoniec stala štátna nemocnica v Massachusetts, kde sa ujal role anestéziológa vedľa popredného chirurga Edwarda Churchilla. Post „obyčajného lekára“ ho však dostatočne neuspokojuje, a tak sa v roku 1935 vydáva do dánskeho výskumného centra riadeného laureátom Nobelovej ceny Augustom Kroghom.

 

Okrem profesie anestéziológa sa tiež značne zaujíma o fenomén placeba, ktoré chce skúmať a podrobiť mnohým testom a experimentom, aby sa tak dalo prakticky využívať v bežnej medicíne. S príchodom 2. svetovej vojny sa ale všetky plány menia a primárne ciele sa odsúvajú do stratena. Mocenským bojom o Európu si prešiel bez ujmy na zdraví. Pobýval totiž ako lekár na operačnom sále zachraňujúc zranených vojakov. Po skončení vojny sa však jeho stopa na dve desaťročia náhle stráca. V USA sa objavuje až v polovici 60. rokov, aby publikoval spis dokumentov, s ktorými rozpúta morálnu a hodnotovú vojnu. Text spôsobil taký rozruch, až sa o jeho obsah začal zaujímať aj sám Kongres Spojených štátov amerických. Publikácia o dĺžke štrnástich strán nesie názov Etika a klinický výskum a pojednáva o dvadsiatich experimentoch vykonaných na občanoch Spojených štátov. Vývoj rozpočtu medicínskeho výskumu v USA je pritom ohromujúci. Zatiaľ čo v roku 1945 vykazoval rozpočet sumu približne 700 000, o dvadsať rokov neskôr to už bolo 430 000 000, čo je 620-krát viac.

 

Henry Beecher mučil ruských špiónov i veliteľov SS, no paradoxne sa pričinil o zavedenie etického kódexu do medicínyHenry Beecher mučil ruských špiónov i veliteľov SS, no paradoxne sa pričinil o zavedenie etického kódexu do medicíny 

Aby sa predišlo akýmkoľvek únikom citlivých údajov, všetky experimenty sú ochudobnené o mená ľudí a názvy inštitúcii. Dokument plný mrazivých popisov a nekonvenčných informácii tak vystupuje úplne anonymne. Z papierov však vyplýva jediné. Neústupčivá a častokrát zneužívaná moc na strane prestížnych lekárskych inštitúcií, súkromných nemocníc, výskumných ústavov a lekárskych fakúlt. Na strane druhej nevedomosť zo strany bežných občanov, malých detí, mentálne postihnutých jedincov, väzňov a vojakov podstupujúcich experimenty a výskumy, o ktorých v mnohých prípadoch nemajú ani potuchy, keďže chýba akákoľvek informovanosť. Lekárske pokusy tak môžeme nazvať voľne prístupným hazardom so zdravým bežných ľudí. Konkrétnych prípadov porušenia etických zásad, na ktoré Beecher poukazuje, je skutočne mnoho. Tajuplné očkovanie s neznámymi látkami. Transfúzie krvi s rakovinovými bunkami zdravým pacientom. Podávanie liekov, ktorých účinky ešte nie sú známe, prípadne sú ešte len vo vývoji, samozrejme bez pacientovej vedomosti. Snaha o účelné neinformovanie subjektov je očividná na každej stránke. Dôvod je pritom jasný, pokrok v medicíne by napredoval omnoho pomalším tempom, a to sa nesmie pripustiť.

 

Úryvky z publikácie sa postupne dostávajú aj do dennej tlače a ľudom je tak predostretá tvrdá realita. Zároveň ale vidia v Beecherovi nesmierne odvážneho a uznávaného odborníka, ktorý sa nebál vyjsť s pravdou von. Najväčšej pocty sa mu však dostalo iba nedávno. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila Beecherov dokument ako najvplyvnejší odborný text, ktorý pojednával o experimentoch na ľuďoch. Na jeho základe vzniklo dodnes viac než 500 obdobných štúdii. A čo že sa vlastne po vydaní článku zmenilo? Vznikajú nové pravidlá a smernice o eticko-právnych formách komunikácie a informovanosti s pacientom, teda ako presne pacientov o danom zákroku či konkrétnom výskume informovať. Nariadenia platiace v podstate dodnes. Za svoju odvahu a nesmierny prínos do vybudovania transparentnej medicíny dostáva tituly, gratulácie a rôzne ocenenia. Dokonca sa stáva členom inštitúcie zastupujúcej ľudské práva. Je však skutočne taký, na akého sa hrá? A čo v skutočnosti robil dlhých dvadsať rokov v Európe?

 

Henry Beecher mučil ruských špiónov i veliteľov SS, no paradoxne sa pričinil o zavedenie etického kódexu do medicíny 

Práve ono časové okno ponúka trpké skutočnosti o Beecherovom pobyte v Európe. A na odpočinkovom pobyte tu teda rozhodne nebol. Po vojne totiž zastával mnohé významné funkcie pre americkú armádu, ale aj pre CIA. Jeho úloha bola prostá. Vyťažiť zo svojich protivníkov čo najviac informácii, ktoré by pomohli USA získať vedúcu pozíciu vo svetovej politike. Časom jeho počet „klientov“ stále viac narastal. Väčšina výsluchov sa pritom odohrávala v zajateckom tábore v Camp King v nemeckom Taunuse, do ktorého prúdili najmä nacistickí funkcionári. Tí boli pre Američanov v skutku prínosným zdrojom informácií. Najviac americká vláda vyzvedala v oblasti biologických zbraní a prevádzkovania koncentračných táborov. Veľmi horlivou témou boli potom pokusy na ľuďoch a to hlavne v koncentračnom tábore Dachau sídliaceho neďaleko Mníchova. Postupom rokov sa pozornosť upriamovala z nacistických veliteľov na špiónov Sovietskeho zväzu, no hlavné predmety výsluchu sa zásadným spôsobom nemenili. Využiteľnosť zbraní, experimenty na ľuďoch a rôzne chemické látky ovplyvňujúce správanie boli stále v kurze. Najmä tretia spomínaná problematika sa začala užívať v praxi aj pri samotných výsluchoch.

 

Z Camp King sa vypočúvacie metódy presunuli do frankfurtského Kronbergu, konkrétne do zariadenia s kódovým označením Villa Valdhof. Tu sa z vypočúvaných stávali bezútešné ľudské trosky. Testovanie najrôznejších psychotropných látok na ľudských subjektoch bolo naozaj v kurze. LSD, meskalín, či rôzne menej známe psychedelické substancie sa stali v Beecherovom malom laboratóriu skutočne obľúbené. Beecherovými metódami prešli stovky osôb, na ktorých okrem iného skúšal aj tzv. drogy pravdy. Behom viacerých výsluchov došlo aj k strate na životoch, no nie vždy stál v pozadí Beecher, ale brutálne metódy CIA. Podľa viacerých výpovedí a svedectiev predvádzal Beecher absolútne nehumánne metódy a to nielen na skutočných narušiteľoch slobody a demokracie, ale aj na ľudoch, ktorí boli iba podozriví. Po stovkách podaných dávkach LSD, meskalinu, psilocybínu a ich rôznych kombináciách zavítal Beecher v roku 1963 späť do USA, kde na neho zrejme začali dopadať činy z minulosti. O tri roky neskôr sa totiž odvážil verejne vystúpiť s dokumentom, ktorý navždy zmenil etické správanie v medicíne naprieč celým svetom.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
61
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.