Nikto nepredpokladal, že sa film stane takým obrovským hitom. Titanic si však prešiel veľmi tŕnistou cestou.
V poslednom diele nášho seriálu Spoza kamier sme sa venovali snímke z komiksového vesmíru DC, ktorý si väčšina divákov obľúbila, avšak nie všetci boli spokojní. Samozrejme, hovoríme o Suicide Squad. My sme ale nezhody vo svete odložili stranou a venovali sa zaujímavostiam z pozadia filmu. Posvietili sme si na jednotlivé postavy a ich masky, nahliadli priamo na pľac zúriaci bojom a povedali si čo-to o prípravách hercov a samotných efektoch. Aj napriek menšej nespokojnosti kritikov si projekt zarobil slušný balík peňazí a sme zvedaví, s čím tvorcovia prídu nabudúce. Určite ale chceme vidieť vlastný film s Harley Quinn a Deadshotom.
Dnes sa pozrieme na snímku z minulého storočia, ktorá si právom zaslúžila 11 Oscarov z celkových 14 nominácií. Hovoríme o majstrovskom Titanicu, druhom najziskovejšom počine všetkých čias, majúcom na konte astronomickú čiastku 2,18 miliardy dolárov. Postaral sa oň talentovaný James Cameron a iste sa potešil, keď sa stal úspešným a on sám si zarobil 115 miliónov dolárov. Titanic je jednoznačne filmom, ktorý prirástol k srdcu azda každému a v tomto článku si priblížime zaujímavosti z natáčania a pozrieme sa na to, ako to vlastne na pľaci vyzeralo.
T I T A N I C
Pľac a prostredie
Jamesa Camerona vždy fascinovali lodné vraky a Titanic bol preňho Mount Everestom. V roku 1995 sa ho rozhodol preskúmať a posnažil sa ho čo najdetailnejšie zmapovať. Pri samotnom vraku strávil viac času než jeho pasažieri. Keď sa mala natáčať úvodná scéna filmu, kde ponorky skúmajú loď, James mal dve možnosti. Buď ju celú vytvorí v počítači pomocou CGI a za pomoci reálnych modelov, pričom minie obrovské množstvo peňazí alebo investuje rovnakú sumu a navýši ju ešte o 30 % a pôjde do hlbín natočiť reálny vrak. Vybral si druhú možnosť. Spolu so štábom sa na toto miesto v Atlantiku vybral až dvanásťkrát a musel čeliť poriadnemu tlaku, keďže sa pohyboval v hĺbke takmer štyri kilometre pod hladinou. Aj malý škrabanec by mohol narobiť poriadny neporiadok.
Cameron chcel film priblížiť čo najviac k realite. Po natáčaní pod hladinou začal písať scénár a trvalo mu niekoľko mesiacov, kým spoznal totožnosti pasažierov a posádky, ktorá na lodi zahynula. Chcel im vyjadriť úctu, ako veľmi len mohol. Poďme sa ale pozrieť na samotné natáčanie.
Fox si kúpil 40-árovú vodnú plochu na brehu Mexika pri mestečku Rosarito a začal stavať štúdio s názvom Big Boat. James získal pôvodné plány Titanicu a mal teda možnosť postaviť jeho presnú kópiu, čo aj urobil. Niektoré časti nepotrebné pre film vynechal. Aby sme boli presní, loď zvonku vyzerala rovnako, avšak vnútri bola celkom dutá. Hlavnými časťami pľacu bola horná paluba a A-paluba. Záchranné člny boli o čosi zmenšené a niektoré kulisy nepredstavovali ich skutočnú veľkosť, aj keď to vo filme vyzeralo, že áno.
Ak vás predsa len zaujíma samotná výstavba a chceli by ste si ju pozrieť formou time-lapse videa, nazrite nižšie
Pre niektoré scény bol potrebný aj miniatúrny model
A rovnako aj model na GCI scény, o ktorých si ale povieme neskôr
A čo interiér? Ak ste aj Titanic už nejaký ten čas nevideli, určite si pamätáte scény, kde voda zalievala obrovské schodisko prvej triedy a pasáže s plávajúcim a doničeným nábytkom. Každá jedna miestnosť bola presnou kópiou originálu. Tvorcovia dokázali zachytiť detaily vďaka starým fotkám a samozrejme nákresom, ktoré pred samotným natáčaním získali. Farby, tvary, podlaha, závesy, samotný dizajn, dekorácie, kusy nábytku so značkou White Star Line, to všetko bolo dokonale autentické. A aby to bolo skutočne docielené, Camerom najal dvoch historikov, aby overili všetky detaily.
V scénach, kde sa Rose túla po koridoroch potápajúcej sa lode, je použitá morská voda priamo z Tichého oceánu. Bola tak studená, že keď herečka Kate Winslet vo filme lapá po dychu pri potápaní, vidíme jej prirodzenú reakciu. Kate bola taktiež jediná osoba, ktorá si nechcela vziať vestu a po natáčaní skončila s pneumóniou (zápalom pľúc).
Spomínaná scéna s ponárajúcim sa schodiskom musela byť natočená na jeden pokus kvôli nábytku a kulisám, ktoré boli postupne ničené vodou. Nič z toho nebolo dorobené počítačom.
Miestnosť s motormi v spodných podlažiach lode bola taktiež zaujímavým miestom. Pracovníci, ktorí sa snažili zabrániť potopeniu, boli herci s výškou len okolo 150 centimetrov a kulisy boli taktiež vyrobené v menšom meradle. Podobný trik sa použil pri kabáte Rose, ktorý jej bol príliš veľký. Malo to vzbudzovať dojem zraniteľnosti najmä v životeohrozujúcich scénach. Akoby nebola v porovnaní s loďou len malinkým mravcom. V realite ani jeden z pracovníkov strojovne neprežil. Všetci sa snažili udržať loď v chode čo najdlhšie.
Najdôležitejšou a najepickejšou pasážou filmu je, samozrejme, jeho posledná hodina, ktorá dala tvorcom poriadne zabrať. Už na začiatku všetci vedeli, že plánovaný rozpočet 110 miliónov dolárov je jednoducho málo. Na tie najväčšie scény bol potrebný pľac s rozlohou dvoch futbalových ihrísk a výškou typickej budovy. K tomu si treba pripočítať 500 ďalších ľudí, ktorí sa na ňom pohybujú a nachystanie kamier, aby sa všetko poriadne zachytilo. A predstavte si, že by ste takéto zábery organizovali. No veď presvedčte sa sami. Celý proces potápania je vysvetlený vo videu.
Predná paluba sa dala podľa možností otočiť až o deväťdesiat stupňov
Loď už teda máme pod hladinou. Aspoň z jej väčšej časti. Jack a Rose ostávajú plávať na troskách a mrznú, záchrana neprichádza, naokolo vládne chaos. Blížime sa ku koncu.
Finálne scény sa natáčali na samotnom brehu mora. Aby sme boli presnejší, hĺbka vody dosahovala len niečo okolo metra, ale za to bola poriadne studená. Troska, na ktorej Rose (Kate Winslet) pláva, nie je vo filme len čírou náhodou. Drevený panel zo snímky je podobný svojmu originálu, ktorý je uložený v múzeu v Halifaxe. No a keďže väčšina štábu bola pri natáčaní prítomná vo vode spoločne s hercami, veľa z nich skončilo s chrípkou alebo infekciou obličiek podobne ako vyššie spomenutá Winslet.
Efekty a CGI
Cameron chcel svojím filmom prekonať samotné hranice a sprostredkovať ten najrealistickejší zážitok. Preto používal veľa praktických efektov, avšak niekedy ani tie neboli dostačujúce. Rozhodol sa teda pre spoluprácu so štúdiom Digital Domain, s ktorým pracoval na svojich predošlých snímkach. Predstavte si na chvíľu finálne scény potápajúcej sa lode. Je rozpolená na kúsky a po palube chaoticky behajú pasažieri. Tí boli natočení špeciálne v inom štúdiu a dorobení pomocou motion capture technológie. Ďalej sa pridal dym a digitálna voda.
Netreba zabudnúť aj na zelené plátno. Ľadovec bol, samozrejme, 3D modelom a rovnako sa dorábala aj obloha.
Zaujímavá je aj celá digitálna výstavba prístavu s obrovským davom ľudí
Hudba
O nezabudnuteľný soundtrack sa postaral talentovaný James Horner. Predtým, než si vybral nórsku vokalistku Sissel Kyrkjebø na jednotlivé pasáže filmu, sa mu ukázalo takmer tridsať iných žien. Ďalším faktom je, že Cameron nechcel mať vo filme žiaden soundtrack s textom. James teda potajomky písal text k známemu My Heart Will Go On a keď ho mal hotový, obrátil sa na Céline Dion. Spoločne nahrali demo. Kvôli Cameronovmu temperamentu počkal, kým bude v dobrej nálade a potom mu ho prehral. Režisér nakoniec privolil a pesnička bola použitá do filmu, aj keď sa obával, že bude skritizovaný za to, že sa koniec filmu začína brať komerčnou cestou.
Zaujímavosti
Keď už sme pri Cameronovej povahe, v Hollywoode bol považovaný za najdesivejšieho muža a na natáčaní Titanicu ho brali za perfekcionistu. Vôbec mu nerobilo problém kričať na každého - či už to člena štábu alebo herca. Keď sa Kate Winslet (Rose) bála, že sa pri potápaní lode s narazenou rukou utopí, James s ňou nemal problém zaobchádzať zle. Herečka z neho bola párkrát vystrašená a rozhodne nebola jediná.
V rokoch 1910 až 1912 stála výstavba reálneho Titanicu okolo 7,5 milióna dolárov, čo pri inflácii znamená okolo dnešných 120-150 miliónov. Samotná snímka však toto číslo predčila so svojím rozpočtom v podobe 200 miliónov. Natáčanie malo trvať 138 dní, ale pretiahlo sa až na 160.
Gloria Stuart, herečka, ktorá stvárnila staršiu verziu Rose
Myslíte si, že by plávajúca doska udržala Rose spoločne s Jackom? Znamenalo by to šťastný koniec filmu. Známa dvojica z divákmi obľúbeného Mythbusters si to vyskúšala na vlastnej koži a odpoveď na vyššie položenú otázku nájdete vo videu.
- Producenti chceli do hlavnej úlohy zakomponovať Matthewa McConaugheyho, ale Cameron trval na DiCapriovi. Len si predstavte, ako by Titanic vyzeral s jeho prízvukom.
- Na začiatku filmu vidíme starú ženu Gloriu Stuart. Vo veku 87 rokov bola nominovaná na Oscara za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej role. Ak ste nevedeli, Jack a Rose neboli skutočným párom. Obaja však boli pasažiermi lode.
- Posledný deň natáčania sa štáb spolu s hercami stali obeťami muža, ktorý sa pokúsil o prank a do jedla im primiešal halucinogénnu látku. 80 ľudí skončilo v nemocnici.
- Jackove kresby v zošite sú v skutočnosti Cameronova vlastná tvorba. Mimochodom, DiCaprio za rolu obdržal 2,5 milióna dolárov a Winslet 2 milióny.
- Na záver ešte niečo zo Slovenska. Titanic si prišlo do kín pozrieť 540,950 ľudí.