Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 17. 10. 2019 meniny má Hedviga

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
12
Michal Beňo
24. jún 2016, 18:42

Otroctvo v starovekom Ríme: Brutálne mučenia, vidina slobody, ale i fanatická oddanosť pánovi a jeho vôli

„Je to otrok, samozrejme, ale je to človek.“

Michal Beňo
24. jún 2016, 18:42
Otroctvo v starovekom Ríme: Brutálne mučenia, vidina slobody, ale i fanatická oddanosť pánovi a jeho vôli
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rímski občania skupujú tisíce hektárov ornej pôdy, ktoré štát získal počas krvavých dobyvačných vojen. Pri obrábaní tak rozsiahlych pozemkov je však potrebná lacná pracovná sila, za účelom čoho sa zvyšuje dopyt po mocných rukách otrokov.

 

Dennodenne pripláva k brehom Apeninského polostrova tisíce otrokárskych lodí s tým najžiadanejším tovarom. Kedysi ľudské bytosti sú masovo predávané rímskemu štátu alebo priamo veľkostatkárom, pre ktorých zbedačení zajatci neznamenajú viac než hovoriace nástroje. „Zvieratá“ sa získavajú nielen v dobyvačných vojnách, ale i v dobách mieru od otrokárov či pirátov drancujúcich prímorské oblasti. Na vrchole moci impéria tak vlastnila otroka takmer každá domácnosť, čím sa stal človek bez práva jedným z dôležitých pilierov rímskej ekonomiky a jej príjmov. Neskúsení ale fyzický silní jedinci sú využívaní na farmách, stavbách, doloch či v mlynoch. Naopak, vzdelanejší majú to „šťastie“ pracovať ako učitelia, lekári, kuchári alebo účtovníci. Pre slobodného občana bola totiž manuálna práca považovaná za odpad, určená pre nemysliaceho a prostého človeka. Celková rímska výroba tak v podstate stála na zbičovaných chrbtoch otrokov, ktorí podľa odborníkov tvorili až polovičku obyvateľov Ríma. Zaujímavosťou je, že sa oblečením vôbec nelíšili od patricijov alebo plebejcov a ťažko by ste ich rozoznali v kúpeľoch či amfiteátroch od obyčajných občanov. Táto skutočnosť pohoršila jedného senátora natoľko, že zvažoval zakázať otrokom návštevy týchto miest, rovnako chcel, aby všetci nosili rovnaký odev a veľký železný náramok na znak podradenia svojim pánom. Návrh bol však zamietnutý z obavy, že by si otroci mohli uvedomiť, koľko sa ich v Ríme vlastne nachádza, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k ich organizácii a následnej vzbure.

 

Otroctvo v starovekom Ríme: Brutálne mučenia, vidina slobody, ale i fanatická oddanosť pánovi a jeho vôli

 

Zachádzanie s otrokmi pochopiteľne vychádzalo z ich prakticky nulového sociálneho statusu. Hovoriace nástroje patriace medzi zvieratá boli úradmi považované za neživé veci, s ktorými môže človek zaobchádzať podľa vlastného uváženia. Na rozdiel od rímskeho občana mohli byť vystavení brutálnym telesným trestom, sexuálnemu zneužívaniu či mučeniu. V lepšom prípade predaní do gladiátorskej školy alebo verejného domu. Bolo tiež nemysliteľné, aby sa podieľali na politickom živote, slúžili vo vojsku a uzavreli kúpnu zmluvu. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že ďaleko horšiemu zaobchádzaniu s otrokmi dochádzalo v usadlostiach, kde boli ich pánmi rovnako nevoľníci. Ako správcovia veľkých statkov sa chceli rímskemu hospodárovi zavďačiť vysokými výnosmi, a tak vyžadovali od „treťotriedneho“ otroka absolútnu poslušnosť. Otroci mohli na súde svedčiť len pokiaľ boli mučení, keďže sa predpokladalo, že budú svojim pánom bezmedzne verní. Nemohli sa ženiť ani vlastniť majetok, pokiaľ sa im narodilo dieťa, bolo taktiež otrokom. Potomkovia týchto podľudí sa však mohli tešiť väčšej priazni, na oplátku sa do nich očakávala absolútna poslušnosť a podradenosť.

 

Otroctvo v starovekom Ríme: Brutálne mučenia, vidina slobody, ale i fanatická oddanosť pánovi a jeho vôli

 

Avšak aj tie najsilnejšie okovy musia byť raz rozdrvené. Miera znášať otroctvo a neslobodu má svoj okraj a isté hranice. Po ich prekročení už túžbu po slobode a vlastnej vôli neudrží žiadny meč, strach ani smrť. Tou najznámejšou vzburou otrokov je nepopierateľne Spartakove povstanie, na ktoré sa pozrieme možno nabudúce v samostatnom článku. Pred jeho výpravou za slobodou však skúsilo šťastie mnoho odvážlivcov ako napríklad EunusAthénión. Prvý z menovaných bol jedným z mnohých sýrskych otrokov pracujúcich pre istého boháča Dámofilosa, ktorý spoločne so svojou ženou zaobchádzal s otrokmi neobyčajne kruto a bezohľadne. Brutálne ich mučil, sexuálne zneužíval, odopieral im jedlo i vodu. Zbedačení otroci sa preto rozhodli pre vzburu, vtrhli do majiteľovho domu a všetkých vrátane novorodencov povraždili. Zmilovali sa len nad Dámofilovými dcérami, keďže tie sa v minulosti chovali k otrokom súcitne. K rebélii sa postupne pridali ďalší otroci a Sýrčania si za svojho veliteľa zvolili práve statočného Eunusa, pričom ho považovali za proroka bohyne Atagatis. „Divokým zvieratám“ sa podarilo niekoľkokrát poraziť rímsku armádu a ovládnuť takmer celú Sicíliu. Vodca vzbúrencov sa následne prehlásil za kráľa najväčšieho ostrova v Stredozemnom mori a vytvoril prvý štát v dejinách ľudstva, v ktorom vládli bývalí otroci. Misky váh sa však čoskoro naklonili na stranu Pyšnej orlice, kedy na ostrov roku 132 pred n. l. priplával so silnou armádou skúsený veliteľ Marcus Perperna. Ten hlavnú baštu rebelov Hennu vyhladoval, následne prenikol do ulíc mesta a vzbúrencov vrátane Eunusa ukrižoval. Prorok bohyne Atagatis sa však stal jasným symbolom pre budúce generácie zotročeného obyvateľstva.  

 

Otroctvo v starovekom Ríme: Brutálne mučenia, vidina slobody, ale i fanatická oddanosť pánovi a jeho vôli

 

V nasledujúcich rokoch vypukli naprieč celým impériom povstania proti útlaku a okovám slobody. Najväčšie z nich roku 104 pred n. l. rozpútal pastier menom Athénión, ten svojho pána vlastnými rukami pripravil o zrak a jazyk, pričom vyslobodil zúbožených otrokov a postavil sa na ich čelo. Podľa rímskeho historika Flora bol Athénión oveľa krutejší než jeho predchodcovia: „Ako by sa chcel pomstiť aj za neho (Eunusa), bez milosti drancoval dediny, mestá i osady, s otrokmi jednal omnoho brutálnejšie než s ich pánmi, keďže ich mal za zradcov.“ Prvotné vojenské úspechy ho však opustili v roku 100 pred n. l., kedy Titus Aquilius odrezal vzbúrencov od prísunu zásob, čím ich dohnal k bezvýchodiskovej situácii. Porazení otroci dávali pred kapituláciou radšej prednosť samovraždám. Potupnej smrti neunikol ani samotný Athénión, ktorého rímski legionári roztrhali na kusy, keď sa oňho bili ako o bojovú korisť.

 

Otroctvo v starovekom Ríme: Brutálne mučenia, vidina slobody, ale i fanatická oddanosť pánovi a jeho vôli

 

Postavenie a status najnižšej kasty spoločnosti sa začal zlepšovať až v období cisárstva. So stratou provincií a príjmov začal postupne klesať aj prísun nových otrokov. Pracujúcich zajatcov tak ubúdalo, stali sa potrebnejšími a nedostatkovými, čo  im zabezpečilo miernejšie zaobchádzanie a väčšie práva. Okrem povstaní a nepokojov, prispeli k postaveniu otrokov aj rôzne náboženské či filozofické smery. Hlavne vplyv stoicizmu na rímsku spoločnosť zaistil radikálne zmeny. Charakteristickou pre túto dobu sa stáva veta rímskeho filozofa a politika Seneca : „Sú to otroci? Nie, ľudia! Otroci? Nie, naši susedia! Otroci? Nie, priatelia nižšieho postavenia.“ Podobný názor zastáva aj Gaius Petronius: „Aj otroci sú ľudia, boli kojení rovnakým materinským mliekom ako my i keď im zlý osud prichystal horšie postavenie.“ K uľahčeniu otrockého života prispieva aj rímske zákonodarstvo. Vyhláška Lex Petronia zakazuje majiteľom otrokov predhadzovať svoj „majetok“ v amfiteátri rozzúreným šelmám. Císár Claudius vydáva verdikt, v ktorom udeľuje slobodu všetkým chorým alebo práce neschopným otrokom. O 15 rokov neskôr je zakázaná ich kastrácia. Panovník Hadrián zase vydáva zákaz predávať otrokov a otrokyne do verejných či gladiátorských škôl. Každý trest musí byť schválený cisárskym úradníkom a popravy sú posudzované ako chladnokrvné vraždy.

 

Otroctvo v starovekom Ríme: Brutálne mučenia, vidina slobody, ale i fanatická oddanosť pánovi a jeho vôli

 

Hovoriaci nástoj slúžiaci výhradne na prácu sa môže svojho pána zbaviť jedine smrťou alebo prepustením zo služby. K prepusteniu dochádzalo buď za dobré služby alebo vyplatením za cenu, za ktorú bol kúpený. Podľa Cicerona sa mohol šetrný otrok vykúpiť za sedem rokov, no i to neznamenalo jeho úplnú slobodu. Okovy mu mohol strhnúť až rímsky preato v súdnom konaní, čím z neho učinil prepustenca. Toho však púta aj naďalej vernosť k bývalému pánovi, ktorému musí pravidelne nosiť bohaté dary a financie, pričom sa s ním nemôže súdiť čí svedčiť proti nemu. Otroctvo tak v staroveku znamená rozvojprogres, umožňuje produktívnu výrobu a priemysel. No ani ľudský materiál nie je nevyčerpateľný, úpadkom prosperity a sily rímskej ríše upáda aj otroctvo a okovy neslobodných, odvetvie sa stáva značne nevýhodným a drahým. Krízu však čoskoro zažehná feudalizmus a vynútené nevoľníctvo.

Ohodnoť článok
22
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.