Učenie sa je metla ľudstva.
Nech už študuješ na základnej, strednej alebo vysokej škole, tisíce, ba dokonca až stovky miliónov študentov zdieľajú charakterovú vlastnosť, ktorá ich predurčuje k tomu, aby nemali radi učenie. Niektorí túto vzájomnú negatívnu energiu posunú až na úroveň nenávisti a iní sa jej jedného dňa zbavia, avšak mnohí študenti takto niekoľko desiatok ráz ročne trpia dlhé hodiny pri čítaní textov, ktorým ani nerozumejú.
Chvíľky plné motivácie
Prichádzaš domov zo školy, v hlave ti víria stovky myšlienok, ale ty stále na prvé miesto posúvaš to, že sa ti treba na druhý deň naučiť niekoľko látok, a tak by si sa do toho mal pustiť čím skôr, pretože čas beží príliš rýchlo na to, aby si sa to zvládol naučiť za tých 5 minút pred hodinou.
Neúmyselné odkladanie
Po príchode domov zo školy má každý z nás niekoľko vlastných rituálov, ktoré musí splniť pred tým, než začne čokoľvek robiť. Či už si zaleješ chutnú kávu, rýchlo vbehneš do sprchy osviežiť sa, alebo si v prvom rade prečítaš dennú tlač a naješ sa, učenie skrátka musí aspoň na chvíľu počkať, pretože rituály sú prioritné.
Moment, keď si uvedomíš, že prešli už dve hodiny
Najskôr si si myslel, že to máš perfektne rozvrhnuté a na učenie ti zostáva ideálne množstvo času, ale to si netušil, že tvoje pravidelné rituály a krátke rozhovory s kamarátmi, rodičmi, či chvíľkové sedenie na záchode ti zaberú namiesto 30 minút rovno 2 hodiny a ty sa iba s hrôzou v očiach pozeráš na hodiny.
Úmyselné odkladanie
Nevieme, čím to je, ale z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že ani o dve hodiny neskôr sa situácia veľmi nemení, akurát namiesto neúmyselných zdržaní nastupujú tie úmyselné a zo snahy otvoriť knihy sa stáva surfovanie po sociálnych sieťach a všímanie si aj tých najmenej podstatných článkov a príspevkov, aké si kedy na svojom Facebooku videl.
Upratovacia fáza
Keď sa už konečne omrzí Facebook, Twitter, Snapchat alebo Instagram, do očka ti padne tá hrubá vrstva prachu zopár centimetrov od teba, a tak si povieš, že by už možno bolo načase dať svoju izbu trošku doporiadku. Nezáleží na tom, že inokedy by si pred vysávačom utekal, v tejto situácii ho chytáš do ruky, do druhej berieš útierku a snažíš sa spraviť zo svojho nábytku miesto nedotknuté špinou.
Depresívna fáza
Najväčšie problémy nastávajú vtedy, keď si povieš, že upratovania bolo už dosť a opäť sa pozrieš na hodiny. Prešli ďalšie dve a keď si spomenieš na to, koľko strán ti bolo treba naučiť sa a nielen si ich prečítať, prichádza ti žle od žalúdka a zvažuješ, či už nastal čas otvoriť tie knihy. Bohužiaľ, potom ťa ale zaujme nové video, ktoré akurát pridal tvoj obľúbený tvorca, a tak si povieš, že ďalších 10 minút nikoho nezabije.
Fáza otvorenej knihy
Panika ťa premohla a nakoniec si sadol za stôl a otvoril knihy. V prípade, že ide o predmet, ktorý máš rád, je učenie oveľa jednoduchšie, keďže s nadšením ide všetko ľahšie, ale v prípade, že ide napríklad o takú fyziku a ty ani netušíš, čo to vlastne čítaš, potom máš možno menší problém. Ďalší háčik je aj v tom, že v rámci paniky a stresu zabúdaš na fenomén s názvom čítane s porozumením, a preto si po troch prečítaných stranách uvedomíš, že práve prečítaný text by si ani za nič nedokázal reprodukovať.
Minúty plné zúfalosti
Ak zoberieme do úvahy fakt, že výraznejšie sa musí človek učiť skôr len na predmety, ktoré mu nerežú, potom môžeme predpokladať, že učenie neprebieha úplne ideálne a keď si po štvrtýkrát čítaš ten vzorec na výpočet práce a stále nedokážeš pochopiť, ako to tak môže fungovať, nastáva fáza zúfalosti. Rozmýšľaš nad tým, ako by si sa na druhý deň vedel uliať, prosíš o pomoc kamarátov, mamku, ocka, ale aj babku, a v tom najextrémnejšom prípade začínaš vyhľadávať letenky do zaoceánskych krajín, aby si mohol utiecť svojmu osudu.
Osvietenie a koniec časového limitu
Tvoja prokrastinácia po príchode zo školy ťa nakoniec pred polnocou dobieha a ty si uvedomuješ, že Newton nemal až také nejasné myšlienky, keď tu odrazu pozrieš na hodinky a zisťuješ, že je čas odísť do ríše snov. Odmietaš síce prijať túto realitu, ale nakoniec si aj tak povieš, že učenie nestojí za to, aby ťa ukrátilo o blahodárny spánok, a tak sa porúčaš do postele.
Zľahčovanie situácie
Pred spánkom si samozrejme stihneš skontrolovať obľúbené sociálne siete na mobile a keď si potom vypočítaš, koľko hodín a minút ti ešte zostáva do momentu, keď ti zazvoní budík, ešte sa uistíš, že si toho aj tak prešiel celkom dosť a minimálne na tú trojku by sa v tvojej hlave tie vedomosti vedeli nájsť. Nech už to potom na druhý deň dopadne ako chce, aspoň môžeš povedať, že si sa nakoniec s učením popasoval so cťou.