Nezamestnanosť, pád do fontány či nesprávna predpoveď počasia. Neverili by ste, pre čo všetko sú ľudia schopní sa žalovať.
To, že niekto žaloval RedBull, pretože mu nenarástli krídla, vedia už skoro všetci. Každý Američan ktorý vypil aspoň plechovku RedBullu od roku 2002 do októbra 2014, mohol získať šek v hodnote desiatich dolárov. Firma tak prišla až o trinásť miliónov dolárov. Ako dopadli iné bizarné súdne procesy?
Taký Daniel Dukes mal celoživotný sen - zaplávať si s veľrybami. V roku 1999 sa schoval v morskom svete pred sekuriťákmi a prečkal tak záverečnú. Sea World sa vyprázdnil a Daniel uskutočnil svoj plán. Celý príbeh má množstvo nezrovnalostí, otázne je, ako sa Daniel dostal do bazéna, či kde bol nočný strážca. Po jeho smrti žalovali jeho rodičia zábavný park, kedže v areáli neboli vyvesené tabuľky s informáciou, že veľryby môžu zabíjať.
V roku 2008 zažaloval John Agnesini populárny reťazec Subway. Tam si totiž kúpil sandwich a vonku sa do neho zahryzol. A zahryzol sa do rúčky nožíka, ktorý tam bol zapečený. V tomto prípade by sme žalobu určite chápali, nebyť jednej maličkosti. John totiž žaloval za ohrozenie zdravia, nie však za to, že mal v jedle zubatý nožík, ale preto, lebo sa zahryzol do rúčky a vraj dostal otravu jedlom. Požadoval neuveriteľný milión dolárov, prípad však nebol doriešený.
Medzi tie pre žalobcu menej úspešné skvosty sa zaraďuje napríklad prípad, keď Christopher Roller zažaloval Davida Copperfielda za to, že porušuje fyzikálne zákony a používa božské sily. Duchovne založený Christopher si však dlhodobo myslel, že Boh je on sám, a tak to považoval za krádež.
Stále ostaneme v USA. Dobrovoľníci zo skupiny PETA (Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami) zorganizovali protest proti miestnej divízii zveri a rybolovu o strieľaní jeleňov. Po proteste však bol jeden kus jeleňa zrazený autom dobrovoľníkov. PETA neváhala ani chvíľku a okamžite žalovala divíziu - veď samozrejme, nebyť dôvodu na protest, toto by sa nestalo.
Jedna Izraelčanka žalovala televíznu stanicu za nesprávnu predpoveď počasia - malo byť pekne, pršalo a ona dostala nádchu. Pani sa súdila za zhruba 800 €, spor prehrala.
V roku 2002 podal žalobu hospitalizovaný Edward Brewer, ktorý znásilnil spolubývajúcu pacientku - vraj mu v tom nikto nezabránil.
Kara Walton zasa nechcela platiť vstup do klubu (3,50$) a tak radšej preliezla oknom. Strepala sa a vybila si dva predné zuby. Vo finále dostala od klubu 12 000 dolárov.
Žena z Alabamy prešla na motorke muža z vedľajšej dediny. Hneď žalovala jeho manželku, kedže vraj trpí psychickou ujmou. Jasné. Ona.
Dvaja tínedžeri sa popálili elektrickým prúdom, keď vošli na cudzí pozemok. Z majiteľa dostali 24 miliónov dolárov. Obyvateľka Minnesoty Kathy Kelly sa strepala do fontány. Zlomila si sánku a od mesta vysala 168 000 dolárov.
Celkom známy je aj prípad, kedy sa Mexičanka popálila o kávu z mekáča. Pani bola v aute, nebola však vodička, len prísediaca. V drive-in si vzala kávu a položila si ju medzi nohy, kedže sa ešte načiahla po cukor a mlieko. Vodič sa posunul ďalej a ako brzdil, kávičkárka odklopila vrchnák pohárika, ktorého obsah sa jej vylial do lona. Skončila s popáleninami tretieho stupňa na 6% povrchu tela. McDonalds's neskôr priznal, že kávu robí o pár stupňov horúcejšiu ako avízuje, kedže ju vraj zákazníci majú radšej horúcu, aby ju mohli piť až v cieli ich cesty. Pani z fastfoodu vytrieskala tri milióny dolárov.
V roku 2009 žalovala Trina Thomspon svoju alma mater - Monroe College. Po získaní bakalárskeho titulu v informačných technológiach si nedokázala nájsť slušné zamestnanie súvisiace so svojou výučbou. Počas tej totiž podľa nej minula 70 000 dolárov, o ktoré školu žalovala. Neúspešne.
V Turecku je mesto Batman. Mimochodom, je v okrese Batman pri rieke Batman. Starosta Batmanu Huseyin Kalkan vyhlásil: "Je len jeden Batman na tomto svete." a v roku 2008 žaloval DC. Prehral.
A jeden na záver: Roy L. Person - zhodou okolností sudca - vzal svoje nohavice do čistiarne Custom Cleaners vo Washingtone D.C. Tam mu ich však stratili. Sudca hneď žiadal vykopnutie dotyčného zamestnanca. Žaloval čistiareň a mesto o 67 miliónov dolárov za nohavice a psychickú ujmu, neskôr zľavil na 54 miliónov. Strata nohavíc ale bola zrejme mimoriadne frustrujúca - Person sa dokonca v prvý súdny deň rozplakal. Oba súdne spory prehral. A ako sa hovorí, veľa kriku pre nič, nohavice sa dva dni po finálnom rozsudku našli - sudca si ich však odmietol vziať späť.
Byť sudcom určite musí byť obrovská zodpovednosť, ak však nemáte šťastie, narazíte aj na takéto tragédie. Ak sa plánujete vydať cestou justície, neostáva nám nič iné, ako vám len držať palce.