Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 22. 2. 2020 meniny má Etela

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie
99
Peter L.
25. marec 2016, 11:35
Čas čítania: 5:07

Sklamanie roka, akčná komiksovka či digi bordel? Batman v Superman je všetkým, len nie tým, čím by mal byť (Recenzia)

Po nekonečnom čakaní sme sa konečne dočkali. Či čakanie stálo za to sa dozviete v obsiahlej recenzii.

Peter L.
25. marec 2016, 11:35
Čas čítania: 5:07
Sklamanie roka, akčná komiksovka či digi bordel? Batman v Superman je všetkým, len nie tým, čím by mal byť (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
99
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tak to konečne prišlo. Od oficiálneho, úžasného a napínavého oznámenia na Comic Cone prešli 3 roky. Nasledujúce mesiace bola celá planéta (teda aspoň tí, ktorí podobné udalosti aktívne sledujú) v napätí, koho Warneri obsadia do úlohy Temného Rytiera. Na plecia si vzali obrovské bremeno, keďže obsadzovať legendárnu úlohu iba zopár rokov po všeobecne zbožňovanej Nolanovej trilógii a Baleovom stvárnení Batmana chcelo odvahu a hlavne šťastnú ruku pri výbere herca. Od obsadenia Afflecka prešli zhruba 2 roky a my sa konečne môžeme pozrieť na to, ako to dopadlo.

 

Sklamanie roka, akčná komiksovka či digi bordel? Batman v Superman je všetkým, len nie tým, čím by mal byť (Recenzia)

 

Po zjavení loga Warner a DC sme mali možnosť pozorovať príbeh mladého Bruca Wayna a jeho rodičov, zatiaľ čo v pozadí bežali úvodné titulky. Sekvencia efektívne zhrnula origin story, ktorú už snáď každý pozná a mohli sme sa posunúť ďalej v deji. Hneď v úvode sme vrhnutí do Metropolisu zmietaného bojom zo záveru Man of Steel. Tentokrát sa na neho však pozeráme očami Bruca Wayna, čoby majiteľa Wayne Tower, v ktorej sa v momente súboja nachádzajú stovky ľudí. Musím sa priznať, že už od úvodu som nevnímal Afflecka ako herca. Videl som len milionárskeho playboya Bruca Wayna a Batmana. Kontroverzia, ktorou bol jeho casting obklopený, nemala od začiatku zmysel. Obecenstvo súdilo jeho súčasné schopnosti podľa prešľapov, ktoré Ben urobil viac ako 10 rokov dozadu. Myslím, že niejeden pochybovač si už po prvých minútach vydýchol, odfajkol si Bena v svojom zozname a nerušene sledoval film ďalej.

 

Sklamanie roka, akčná komiksovka či digi bordel? Batman v Superman je všetkým, len nie tým, čím by mal byť (Recenzia)

 

Wayne Tower sa pod nátlakom súboja zrúti, pričom sa v nej stále nachádzajú ľudia a vy cítite hnev, ktorý sa vlieva do Batmanovho srdca. Niekto si to odnesie. Ak existuje čo i len malá šanca, že Superman môže byť pre ľudstvo nebezpečný, Batman musí túto hrozbu eliminovať. Samotný dej filmu sa ale odohráva 18 mesiacov po deštrukcii mesta. Metropolis je už zrekonštruovaný a v jeho centre stojí pomník uctievajúci si Muža z Ocele a jeho zásluhy pri záchrane planéty. Niektorí Supermana uznávajú ako Boha, iní ho nenávidia. Snímka sa snaží nastoliť filozofické otázky, či je potrebné, aby Boh pochodoval medzi ľuďmi, či je milosrdný alebo všemohúci a podobne. Chvíľami sa mu to aj darí a možno sa nie jeden divák zamyslí, čo by bolo keby. Problémom však je, že ak začnete pri tomto filme rozmýšľať, bude vás to stáť zopár bodov z hodnotenia.

 

Sklamanie roka, akčná komiksovka či digi bordel? Batman v Superman je všetkým, len nie tým, čím by mal byť (Recenzia)

 

Po výborne zvládnutej úvodnej pasáži a vykreslení Batmanovej motivácie totižto nasleduje približne hodina scenáristického a režijného chaosu. Pôvodne mal film stanovený dátum premiéry na august 2015. Z toho sa presunul na marec 2016 a medzitým ho mali akcionári Warner Bros. možnosť zhliadnuť. Snímka údajne zožala standing ovation, no zvesti po svojej skúsenosti nie tak celkom dôverujem. Nemyslím si, že niekto s triezvym pohľadom na film, môže to, čo sa odohrávalo na plátne, považovať za dobré rozprávanie príbehu. Snímka toho chce povedať strašne veľa, no scenáristi nezvolili dobrú techniku.

 

Dej skáče z príbehovej línie jednej postavy k postave druhej v dôsledku čoho je divákova pozornosť roztrúsená. V momente, keď vás daná línia zaujme, ste z nej vytrhnutí a stále začínate niečo nové. Rozprávanie je teda veľmi nesúvislé, čo ma po sústredenej réžii a scenári Man of Steel zaráža. Až v momente, keď sa príbehy začnú zlievať dokopy, snímka opäť začne dávať zmysel a divák sa začne opäť cíti zainteresovaný. To už sa ale nachádzame v úvode tretieho aktu, čo nás ale necháva s dvomi tretinami zle zrežírovanej, zostrihanej a napísanej stopáže. Okrem toho celé rozprávanie prerušujú snové pasáže, ktoré nemajú za úlohu nič iné, len nastaviť smer príbehu smerom k Justice League a to celkový dojem z Batman v Superman ako jednoliateho celku len kazí.

 

Sklamanie roka, akčná komiksovka či digi bordel? Batman v Superman je všetkým, len nie tým, čím by mal byť (Recenzia)

 

Nejeden fanúšik komiksových alebo akčných filmov si však prišiel vychutnať hlavne poriadny boj. Tu vám Batman v Superman vyjde v ústrety vo všetkých možných smeroch. Súboj Batmana so Supermanom je (až na niektoré chvíle a jeden WTF moment) zvládnutý s prehľadom Snyderovi vlastným. Pochutnáte si na skvelej choreografii, bezchybných efektoch a originálnych nápadoch. Súboj Batmana proti jeho nepriateľom je všetkým tým, po čom každý fanúšik komiksu vo svojom mokrom sne túžil. Temný Rytier je neľútostný (ale je to v poriadku, v mnohých komiksoch robil horšie veci, než len zabíjal) aj za využitia svojich technických hračiek. Človek, ktorý hral čo i len jednu hru zo série Arkham, sa bude pri ich využívaní len blažene usmievať. Oblek vyzerá bezchybne, či už v akcii alebo staticky a hlavne plní svoj účel. Opomenúť nemôžeme ani Affleckovu fyzičku. Coolový oblek bolo treba aj niečím vyplniť, a tak tu máme doteraz najväčšieho Batmana a zločinci z Gothamu sa teda majú naozaj čoho obávať. 

 

Keďže jeden z trailerov nám vyzradil aj prítomnosť Doomsdaya, jeho prítomnosť vo filme neopomeniem. Musím povedať, že napriek vzhľadu prerastenej ninja korytnačky sa na súboj veľmi dobre pozeralo, a to najmä po nástupe Wonder Woman. Napriek tomu sa nedá vyhnúť pocitu, že súboj je tam vtlačený iba za účelom zostavenia Justice League (o tomto si povieme viac v najbližších dňoch) a nepôsobí organicky. Je to presne moment, kedy vchádza na scénu Diana Prince aka Wonder Woman vo svojej plnej kráse. Postava sa na plátne vyskytuje tu a tam počas celej stopáže filmu. Obsadenia Gal Gadot som sa bál asi najviac. Keď som sa dozvedel, že herečka/modelka známa pre svoj vzhľad a herecké schopnosti porovnateľné s kusom dreva bola obsadená do úlohy najikonickejšej ženskej superhrdinky, na chvíľu sa mi zastavilo srdce. S radosťou vám ale musím oznámiť, že úloha jej (celkom) sadla. S Brucom si skrížia cesty pri niekoľkých príležitostiach, jej postava je tajomná a vždy som o nej chcel vedieť o čosi viac. V skratke, na jej sólovku sa už dosť teším

 Sklamanie roka, akčná komiksovka či digi bordel? Batman v Superman je všetkým, len nie tým, čím by mal byť (Recenzia)

 

Jesse Eisenberg v úlohe Lexa Luthora je presne taký, akého sme ho čakali. Predstavte si Marka Zuckerberga z filmu The Social Network s trošku temnejším charakterom. Pre účely filmu to stačilo, no do dejín sa určite nezapíše. Má podobnú agendu ako Batman - chce zastaviť Supermana. Jeho konaniu po väčšinu času chýba motivácia. Tá je zhrnutá do dvoch viet, no nesedí k charakteru, ktorý ste doteraz mali šancu sledovať. V konečnom dôsledku svoju úlohu ale splnil. Ďalšou vedľajšou postavou hodnou zmienky je Alfred, ktorého tentokrát stvárnil Jeremy Irons a je presne taký, v akého sme dúfali. Alfred je sarkastický a hlavne nie je len komorník, no Batmanovi asistuje v boji so zločinom. 

 

Henrymu Cavillovi úloha Supermana sadla asi tak, ako jeho kostým. Je mu ušitá na mieru a podľa môjho názoru, pri všetkej úcte k Christopherovi Reevovi, ide o nejlepšiu inkarnáciu tohto superhrdinu. S Clarkom nie je všetko čierno-biele a vidí, ako svet môže skorumpovať aj dobrých ľudí. Sám s tým bojuje, spochybňuje zmysel svojej misie a hľadá si na tomto svete svoje miesto. Jeho oporou v hľadaní je Lois Laneová, ktorej úlohu si už druhýkrát strihla Amy Adams a opäť to zvládla s prehľadom. Najväčším problémom je fakt, že aj keď je BvS plné kvalitných hercov, nemajú vlastne veľmi čo hrať.

 

Sklamanie roka, akčná komiksovka či digi bordel? Batman v Superman je všetkým, len nie tým, čím by mal byť (Recenzia)

 

V balení máme teda veľa skvelých nápadov, dobré myšlienky, obstojný príbeh, dobré herecké výkony a zopár epických momentov. Toto celé je ale nešťastne ovplyvnené zle napísaným scenárom, vyložene zlou réžiou v prvých dvoch tretinách filmu, nezmyselnými momentmi (napr. „Martha“ moment, pre tých, ktorí to už videli) a obťažujúcimi snovými pasážami. Niekde som počul alebo čítal myšlienku, ktorá sa dá veľmi dobre aplikovať na tento film ako časť súčasného trendu filmových zdieľaných vesmírov: jedna z vecí, prečo Deadpool fungoval tak dokonale je tá, že sa nesnažil byť časťou žiadneho celku, chcel len rozpovedať svoj príbeh a v tom uspel na jednotku. Z Batman v Superman som mal v mnohom pocit, akoby to bola epizóda zo seriálu, ktorého ďalšieho dielu sa dočkám až o dva roky.

 

Fanúšik komiksov si môže prirátať bodík navyše, keďže pri niektorých momentoch ako vystrihnutých zo strán predlohy vám srdce poskočí radosťou. Teraz ale hodnotím film samotný a tomu s čistým svedomím nemôžem udeliť viac, ako 6/10.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.